Ekspozycja na migające światło oraz dźwięk o odpowiedniej częstotliwości może spowolnić rozwój choroby Alzheimera - wskazują wyniki badania opublikowanego w "Nature". Jak przekonują autorzy pracy, ich odkrycie może dać nowe możliwości przeciwdziałania skutkom tej choroby.
Wyniki nowego badania międzynarodowego zespołu naukowców pod przewodnictwem dr Li-Huei Tsai z Massachusetts Institute of Technology opublikowane zostały w środę w czasopiśmie naukowym "Nature".
Stwierdzono w nich, że wystawienie na światło migoczące w tempie 40 razy na sekundę oraz dźwięk o tej samej częstotliwości (40 Hz) przez około godzinę dziennie może spowalniać pogarszanie się funkcji poznawczych osób chorych na alzheimera.
Światło i dźwiek na Alzheimera
Terapia taka ma wzmacniać funkcjonowanie układu glimfatycznego - odpowiedzialnego za odżywianie mózgu i oczyszczanie go z toksyn - a tym samym usprawniać usuwanie z mózgu złogów amyloidu beta i innych toksycznych białek powiązanych z rozwojem choroby Alzheimera.
Jak wyjaśniają autorzy badania, duże sieci komórek mózgowych w naturalny sposób synchronizują się ze sobą na różnych częstotliwościach, tworząc tak zwane fale mózgowe. Terapia dźwiękiem bądź światłem o określonej częstotliwości może nasilać fale mózgowe o tej samej częstotliwości. Tymczasem fale o częstotliwości około 40 Hz, na które ekspozycja może spowolnić pogarszanie się funkcji poznawczych, naturalnie występują m.in. w trakcie koncentracji, zapamiętywania czy uzyskiwania dostępu do zatartych wspomnień.
Alzheimer - nowa terapia
To, czy stymulacja o częstotliwości 40 Hz może zwiększyć zdolności poznawcze, zespół pod przewodnictwem dr Li-Huei Tsai zaczął analizować już w 2016 roku. Przeprowadzone przed ośmioma laty eksperymenty na myszach i małej grupie ludzi dały pozytywne efekty. Wówczas nie było jednak jasne, jak takie leczenie mogłoby działać.
Teraz, zdaniem dr Tsai, dzięki zrozumieniu mechanizmu działania światła i dźwięku w przyszłości prawdopodobnie uda się opracować jeszcze skuteczniejsze rozwiązania w przeciwdziałaniu skutkom choroby Alzheimera.
ZOBACZ TEŻ: Jest szansa na nowe metody leczenia choroby Alzheimera. Naukowcy odkryli, jak się rozwija
Źródło: PAP, Nature
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock