100 osób będzie nosić białe t-shirty przez 30 tygodni. Następnie, po kolejnych 5 tygodniach, koszulki zostaną poddane analizie – oto założenia badania realizowanego przez naukowców z belgijskiego Uniwersytetu w Gandawie. Ma ono na celu ustalenie przyczyn zjawiska tzw. "permastink", czyli utrzymywania się nieprzyjemnego zapachu ubrań nawet po ich wypraniu.
Uniwersytet w Gandawie poszukuje 100 osób chętnych do wzięcia udziału w "wyjątkowym badaniu", mającym na celu zbadanie zjawiska "permastink", czyli pozostawiania nieprzyjemnego zapachu na ubraniach nawet mimo ich prania.
Jak wynika z informacji opublikowanych na stronie uczelni, uczestnicy badania otrzymają "jedną koszulkę na każdy dzień tygodnia, a także bezzapachowe produkty, takie jak dezodorant, żel pod prysznic i proszek do prania". T-shirty mają nosić przez 30 tygodni. W tym czasie muszą zadbać o regularne pranie otrzymanych ubrań. Za poświęcony czas otrzymają wynagrodzenie.
Nauka. Przez 30 tygodni będą nosić białe koszulki
Po pięciu tygodniach od zakończenia noszenia koszulek uczestnicy mają przekazać je naukowcom. Ci zaś potną je i poddadzą analizie przy użyciu rozmaitych technik - zapowiedział Chris Callewaert, jeden z szefów nietypowego projektu badawczego. - Sprawdzimy, jakie cząsteczki zapachu znajdują się na tkaninie i jakie bakterie są w to zaangażowane. W ten sposób będziemy szukać rozwiązań (zjawiska "permastink" – red.) - dodał w rozmowie z belgijskim portalem VRT.
Analiza ma pomóc w ustaleniu, jakie substancje można dodać do odzieży i pralek, by zwalczać bakterie i nieprzyjemne cząsteczki zapachowe. Naukowcy pracują również nad projektem "odzieży probiotycznej", zapobiegającej osadzaniu się bakterii odpowiedzialnych za brzydki zapach na odzieży.
Źródło: cmet.ugent.be, VRT
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock