18-latka najmłodszą miliarderką w historii. Fortuna zdobyta na grach komputerowych

Autor:
pb//mm
Źródło:
CNN, Forbes
Najbogatsi ludzie na świecie 2021. Lista "Forbesa"
Najbogatsi ludzie na świecie 2021. Lista "Forbesa"TVN24
wideo 2/3
TVN24Najbogatsi ludzie na świecie 2021. Lista "Forbesa"

Kim Jung-youn została najmłodszą miliarderką w historii - w środę poinformował magazyn "Forbes". 18-letnia kobieta z Korei Południowej odziedziczyła majątek po założycielu firmy produkującej gry komputerowe. Jednocześnie na całym świecie przybywa milionerów - tylko w ostatnim roku ich liczba zwiększyła się o 5,2 miliona osób.

Urodzona w 2004 roku Kim Jung-youn jest córką Kim Jung-ju, południowokoreańskiego założyciela produkującej gry komputerowe firmy Nexon. 54-letni Jung-ju w 2021 roku był trzecią najbogatszą osobą w Korei Południowej i znanym filantropem. Uważany za jednej z pionierów branży gier komputerowych zmarł w lutym tego roku, a spadek po nim odziedziczyły wspólnie dwie jego córki: Jung-youn i jej starsza siostra Jung-min.

Spadek dla każdej z córek wyniósł po 30,79 proc. udziałów w spółce holdingowej NXC. Łącznie z udziałami, które siostry już wcześniej posiadały, całkowity majątek każdej z nich wzrósł do ok. 2,5 miliarda dolarów. Po odliczeniu podatku spadkowego, który w Korei Południowej jest jednym z najwyższych na świecie, "Forbes" szacuje, że każdej z córek pozostał majątek o wartości ok. miliarda dolarów.

Tym samym 18-letnia Kim Jung-youn została najmłodszą miliarderką na świecie. Wcześniej tytuł ten należał do 20-letniego obecnie Kevina Davida Lehmanna z Niemiec, który odziedziczył po ojcu udziały w sieci drogerii.

ZOBACZ TEŻ: Tomasz Orzechowski wygrał milion złotych. Kim jest piąty w historii zwycięzca "Milionerów"?

Coraz więcej milionerów

Jednocześnie na świecie rośnie liczba milionerów. Tylko w zeszłym roku przybyło ich aż 5,2 miliona, a łączna liczba milionerów z końcem 2021 r. wyniosła 62,5 milionów, wynika z szacunków banku Credit Suisse.

Połowę z nowych milionerów stanowią Amerykanie. Stany Zjednoczone odnotowały "największy przyrost milionerów w jakimkolwiek kraju w tym stuleciu", napisano w raporcie. Łącznie światowy majątek sięgnął 463,6 bilionów dolarów w 2021 r., co stanowi wzrost o 9,8 proc. względem roku poprzedniego. Według Credit Suisse za zwiększenie dochodów odpowiedzialny jest w dużej mierze popandemiczny wzrost produkcji w 2021 r. w połączeniu z aktywnością na rynkach mieszkaniowych i giełdowych. 

O 12,7 proc. wzrósł także globalny majątek gospodarstw domowych - to najszybsze tempo, jakie kiedykolwiek odnotowano. Dochody gospodarstw domowych najbardziej wzrosły w USA i Chinach - dwóch największych gospodarkach świata - odpowiednio o 19,5, 11,2 bln dolarów. Na trzecim miejscu znalazła się Kanada, gdzie majątek gospodarstw domowych wzrósł o 1,8 bln dolarów. Najwyższym dochodem na mieszkańca niezmiennie mogą się natomiast pochwalić Szwajcarzy - 696 600 dolarów.

Jak zauważa CNN, znaczny wzrost liczby milionerów pogłębia jednak globalne nierówności. W 2020 r. po raz pierwszy od 20 lat zwiększyła się jednocześnie liczba najuboższych na świecie.

ZOBACZ TEŻ: Zniknął pięć lat temu z hotelu w Hongkongu. Chiński sąd skazał miliardera na 13 lat więzienia

Autor:pb//mm

Źródło: CNN, Forbes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości