Lista światowego dziedzictwa UNESCO została właśnie rozszerzona o 24 obiekty. Większość z nich to miejsca kultury, kilka doceniono też za walory przyrodnicze. Część z tych miejsc można podziwiać w Europie, wśród nich m.in. niemiecki kompleks rezydencyjny w Schwerinie i pozostałości najstarszej rzymskiej drogi.
Z końcem lipca do listy światowego dziedzictwa UNESCO dopisano 24 nowe miejsca. Spośród nich 19 to obiekty kultury. Spośród nich na listę trafiły m.in. położona w dzisiejszym Iranie dawna stolica państwa Medów Ekbatana, gliniana zabudowa leżącego w Burkina Faso Tiebele oraz usłana zabytkami Centralna Oś Pekinu.
Za światowe dziedzictwo UNESCO uznano także cztery kolejne obiekty przyrodnicze. To pustynia Badain Jaran w Chinach, jaskinia Vjetrenica w Bośni i Hercegowinie, szkockie torfowiska znane pod nazwą Flow Country oraz brazylijski Park Narodowy Lençóis Maranhenses. Ze względu na walory zarówno przyrodnicze, jak i kulturalne, UNESCO doceniło ponadto należący do Francji archipelag Markizów.
Nowe obiekty na liście UNESCO
Najwięcej, spośród dodanych w tym roku do listy światowego dziedzictwa UNESCO obiektów, bo osiem, leży w regionie Azji i Pacyfiku. Niewiele mniej - 7 - znajduje się jednak w Europie. Spośród nich najbliżej Polski jest XIX-wieczny niemiecki kompleks rezydencyjny w Schwerinie. UNESCO opisuje go jako "wyjątkowy zespół architektoniczny, który odzwierciedla historycznego ducha epoki" i przedstawia obecne w nim "neorenesansowe, neobarokowe i neoklasycystyczne" inspiracje wymieszane z "wpływami włoskiego renesansu". Od Świnoujścia Schwerin oddalony jest o około 250 kilometrów.
ZOBACZ TEŻ: Jedno z ostatnich takich miejsc. Rajskie wyspy odwiedza rocznie tylko kilkanaście tysięcy turystów
Wśród nowo dodanych do listy UNESCO obiektów znalazł się też zespół trzech rzeźb autorstwa Constantina Brancusi w Targu Jiu w Rumunii. Obiekt poświęcony jest krajowym bohaterom pierwszej wojny światowej. W Rumunii organizacja doceniła też leżące tam pozostałości granicy cesarstwa rzymskiego. Na listę UNESCO w tym roku wpisana została też najstarsza rzymska droga, tj. biegnąca przez ponad 800 kilometrów na terytorium Włoch Via Appia.
Do dodanych z końcem lipca obiektów UNESCO z Europy należy też zabytkowa, drewniana zabudowa nad jeziorem Kienoziero w Rosji oraz wspomniane już torfowiska Flow Country i bośniackie jezioro Vjetrenica.
Polskie obiekty na liście UNESCO
W tym roku do listy UNESCO nie dołączono żadnej pozycji z Polski. Liczba figurujących na niej polskich obiektów wynosi więc nadal 17. Wśród nich znajduje się m.in. Stare Miasto w Krakowie, królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, Puszcza Białowieska (obiekt transgraniczny polsko-białoruski), Stare Miasto w Warszawie, Stare Miasto w Zamościu czy Hala Stulecia we Wrocławiu.
ZOBACZ TEŻ: Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce
Źródło: Euronews, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock