Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl
Wakacje 2024. Jakub Wawrzyniak z MSZ o tym, jak przygotować się do bezpiecznego urlopu
Wakacje 2024. Jakub Wawrzyniak z MSZ o tym, jak przygotować się do bezpiecznego urlopu
wideo 2/3
Wakacje 2024. Jakub Wawrzyniak z MSZ o tym, jak przygotować się do bezpiecznego urlopu

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

"Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie" – napisał polski bajkopisarz Stanisław Jachowicz. Dlatego też warto odwiedzić, choćby w czasie wakacji, polskie obiekty dziedzictwa kulturowego i naturalnego o wyjątkowej wartości dla ludzkości, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni

Zabytkowe Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni to jedne z najstarszych kopalni soli kamiennej na świecie. Ta pierwsza na listę światowego dziedzictwa UNESCO trafiła w 1978 roku. Druga zaś dołączyła w 2013 roku.

Pokłady soli kamiennej w Wieliczce eksploatowane są od XIII w. Kopalnia rozciąga się na 9 poziomach i liczy 360 km chodników, w których znajdują się wyrzeźbione w soli ołtarze, posągi i inne dzieła sztuki. Strefę zabytkową kopalni w Bochni stanowią zaś 3 szyby: Sutoris (z połowy XIII w.), Campi (z połowy XVI w.) i Trinitatis (z początku XX w.) oraz 9 poziomów, usytuowanych pod powierzchnią.

Wieliczna została w 2007 roku uznana za jeden z siedmiu cudów Polski.

Wieliczka. Lista światowego dziedzictwa UNESCO w Polscezedspider / Shutterstock

Auschwitz-Birkenau, czyli były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny

Obozy znajdujące się na terenie Oświęcimia i Brzezinki to jeden z największych symboli Zagłady Żydów, nazywane też "fabryką śmierci". Żaden inny obóz nazistowski nie został wpisany na listę UNESCO, stąd Auschwitz-Birkenau reprezentuje wszystkie obozy zagłady na tej liście.

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, który funkcjonował od 1940 do 1945 roku, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO trafił w 1979 roku.

Auschwitz-Birkenau. Lista światowego dziedzictwa UNESCO w PolsceShutterstock

Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy

Są to największe w Europie budowle sakralne o konstrukcji szkieletowej zbudowane z muru pruskiego.

Zostały wzniesione na Dolnym Śląsku w połowie XVII w., w następstwie Pokoju Westfalskiego, regulującego kwestie religijne. Katolicki cesarz Ferdynand Habsburg zgodził się na to, by luteranie zbudowali swoje kościoły, ale zastrzegł, że muszą być wzniesione z drewna, a nie kamienia, i nie wolno im posiadać typowych elementów architektury kościelnej, jak wieże.

Kościół w ŚwidnicyShutterstock

Puszcza Białowieska. Obecnie Białowieża Forest

Białowieski Park Narodowy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 roku. Wpis rozszerzono w 1992 roku o białoruską część Puszczy Białowieskiej, tworząc jeden obiekt transgraniczny Białowieża Forest, który później został rozszerzony o lasy zarządzane przez trzy nadleśnictwa Lasów Państwowych: Białowieża, Browsk i Hajnówka.

Białowieża Forest to łącznie ponad 141 tys. ha (z czego blisko 60 tys. ha w Polsce) i 166 tys. ha strefy buforowej (z czego ponad 35,8 tys. ha w Polsce)

W przestrzeni medialnej w 2016 r. pojawiły się informacje, że po decyzji o zwiększeniu cięć w Puszczy Białowieskiej (aneks do Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Białowieża z marca 2016 r.), Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO może odebrać Puszczy status dziedzictwa. Ostatecznie w połowie lipca 2016 r. obradujący w Stambule Komitet nie zdecydował o usunięciu Puszczy Białowieskiej z Listy Światowego Dziedzictwa, ani nie przeniósł jej na Listę Dziedzictwa Zagrożonego. Zwracano jednak uwagę na konieczność przygotowania odpowiedniego dokumentu, strategii zarządzania tym obiektem - zgodnie z wytycznymi UNESCO. Nadal nie został on przez Polskę przygotowany.

Puszcza Białowieska. Lista światowego dziedzictwa UNESCO w Polscetvn24

Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach

Kopalnia znajduje się na Górnym Śląsku. Obiekt obejmuje 28 historycznych obiektów przemysłowych, składających się na kompleks kopalni w Tarnowskich Górach i Bytomiu, m.in. podziemną kopalnię wraz ze sztolniami, szybami, galeriami, pobliskim parkiem oraz systemem gospodarowania wodami podziemnymi.

W udostępnionej do zwiedzania kopalni przebywa się położony 40 metrów pod ziemią szlak, którego fragment trzeba pokonać łodzią. 

Kopalnia srebra w Tarnowskich GórachShutterstock

Kalwaria Zebrzydowska

Miejsce to nazywane jest Polską Jerozolimą. Kalwaria Zebrzydowska, czyli manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy na listę UNESCO trafiły w 1999 roku.

Na terenie obiektu znajduje się sanktuarium, które jest jednym z ważniejszych miejsc kultu pasyjnego i kultu maryjnego. Znajduje się w nim obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej.

Obiekt obejmuje również bazylikę i klasztor położone na południe od miasta, u podnóża Góry Żar.

Kaplica w Kalwarii ZebrzydowskiejDyziO / Shutterstock

Stare Miasto w Zamościu

Stare Miasto w Zamościu nazywane jest perłą renesansu. Zostało zaprojektowane przez włoskiego architekta Bernardo Morando, a zbudowane w XVI wieku przez hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego.

Charakteryzuje je charakterystyczny układ urbanistyczny, na co wskazuje przebieg ulic przecinających się pod kątem prostym oraz linia dawnych umocnień miasta, na planie siedmioboku. Plan nawiązywał do ówczesnych miast włoskich.

Na listę UNESCO zostało wpisane w 1992 roku.

Ster Miasto w Zamościu. Lista światowego dziedzictwa UNESCO w PolsceDyziO / Shutterstock

Zamek w Malborku

Historia zamku położonego w Malborku sięga XII wieku. Jest to najstarszy gotycki zamek w Europie zbudowany z cegły. W XIII wieku został rozbudowany, gdy z Wenecji przeniesiono tu siedzibę Wielkiego Mistrza. Pełnił on bowiem siedzibę wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego.

Znacznie ucierpiał w trakcie II wojny światowej, jednak został odbudowany. Na listę UNESCO trafił w 1997 roku.

Zamek Krzyżacki w Malborku Shutterstock

Średniowieczny zespół miejski Torunia

Toruń jest z kolei perłą architektury gotyckiej. Wpisany na listę UNESCO w 1997 roku.

Zabytkowy zamek w tym mieście został zbudowany w XIII wieku przez Zakon Krzyżacki jako centrum ich misji ewangelizacji Prus. Miasto z czasem zyskało na znaczeniu w handlu. Umożliwiła to przynależność do Hanzy, średniowiecznego związku kupców lub miast handlowych Europy.

Zespół obejmuje ponad 1100 obiektów, m. in. Rynek Staromiejski z ratuszem, czy kamienicę, w której urodził się Mikołaj Kopernik.

Toruń. Stare MiastoShutterstock

Drewniane kościoły w południowej Małopolsce

Wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO obejmuje 6 kościołów położonych w województwach małopolskim i podkarpackim w miejscowościach: Binarowa, Dębno, Lipnica Dolna, Sękowa, Blizne, Haczów.

Haczów. Kościół na liście UNESCOShutterstock

Do ich budowy wykorzystano technikę zrębową, powszechną w Europie Północnej i Wschodniej w średniowieczu.

Binarowa. Wnętrze kościoła Archanioła MichałaShutterstock

Stare Miasto w Krakowie

Stare Miasto w Krakowie to pierwszy polski obiekt, który trafił na listę UNESCO. Nastąpiło to w 1978 roku.

Wpis obejmuje krakowskie Stare Miasto z m.in. Sukiennicami, kościołem Mariackim, czy pomnikiem Adama Mickiewicza, a także Zamek Królewski na Wawelu, dawne przedmieście Stradom i dawne miasto Kazimierz - obecnie dzielnicę tego miasta.

Rynek Główny w Krakowie to jedne z największych placów w Europie, zbudowany w 1257 roku. Jego plan to kwadrat, a otacza go szereg kamienic.

KrakówShutterstock

Park Mużakowski

Park Mużakowski położony jest w części (większej) na terenie Polski i w części na terenie Niemiec. Uchodzi na największy i najpiękniejszy park angielski w Polsce. Jego powierzchnia to aż 728 ha. Leży po obu stronach rzeki Nysy Łużyckiej. Polska część znajduje się w miejscowości Łęknica w woj. lubuskim.

Został utworzony w latach 1815-1844 przez księcia Hermanna von Pucklera-Muskau.

Zamek w Parku MużakowskimShutterstock

Hala Stulecia we Wrocławiu

Wzniesiona w latach 1911-1913 według projektu Maxa Berga hala widowiskowo-sportowa, której zwieńczona latarnią ze stali i szkła kopuła wznosi się na wysokość 23 metrów.

Zbudowana na planie koła z czterema absydami hala pomieści 6000 osób. 

Była cudem inżynierii swoich czasów. Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wrocławska hala została wpisana w 2006 roku.

Hala Stulecia we Wrocławiuhalastulecia.pl | Julo

Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat

Cerkwie położne w miejscowościach: Brunaty, Kwiatoń, Owczary, Powroźnik, Chotyniec, Radruż, Smolnik i Turzańsk zostały wzniesione w okresie od XVI do XIX wieku.

Posiadają konstrukcję zrębową. Według typów architektonicznych wyróżnia się cerkwie halickie, łemkowskie, bojkowskie i huculskie.

Cerkiew w Kwiatoniu (obecnie kościół)Shutterstock

Stare Miasto w Warszawie

Warszawskie Stare Miasto zostało niemalże doszczętnie zniszczone w czasie II wojny światowej po upadku Powstania Warszawskiego.

Jednak po wojnie w ciągu pięciu lat zostało odbudowane. Udało się odtworzyć średniowieczny układ ulic, historyczne budowle i mury obronne. Przed wojną Warszawa określana była jako Paryż Północy.

Na liście UNESCO warszawskie Stare Miasto znalazło się w 1980 roku, jako przykład odbudowy zabytków, które zostały niemalże całkowicie zniszczone. Tablica upamiętniająca postanowienie komitetu dziedzictwa światowego UNESCO umieszczona została na bruku staromiejskiej ulicy Zapiecek.

Stare Miasto w Warszawie. Lista światowego dziedzictwa UNESCO w PolsceTTstudio/Shutterstock

Krzemionkowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego

Krzemionki zlokalizowane są pod Ostrowcem Świętokrzyskim w regionie Gór Świętokrzyskich. To rezerwat archeologiczny chroniący zespół kopalń krzemienia. Zostały odkryte w 1922 roku przez Jana Samsonowicza.

W rezerwacie archeologicznym bardzo dobrze zachowała się podziemna architektura, w tym różne typy kopalń oraz ok. 2700 szybów. 

Na listę UNESCO trafiły w 2019 roku.

Wpisane na listę UNESCO Krzemionki Opatowskie położone są pod Ostrowcem Świętokrzyskim Shutterstock

Lasy bukowe w Bieszczadzkim Parku Narodowym

Grupa obszarów o nazwie "Bieszczady" została dodana na list do obiektu przyrodniczego w 2021 roku. Lasy bukowe położone na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego weszły w skład europejskiego obiektu "Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy".

Bieszczady, a dokładniej Bieszczadzki Park Narodowy, to miejsce, w którym znajdują się buczyny o charakterze pierwotnym. 

W ocenie przyrodników pierwotne lasy bukowe w Karpatach są przykładem zachowanego w stanie nienaruszonym kompleksu leśnego strefy umiarkowanej i jednocześnie najbardziej kompletnego systemu ekologicznego europejskich lasów bukowych. Jest to także bezcenny rezerwuar materiału genetycznego nie tylko buków, ale także wielu innych gatunków związanych z tego typu siedliskiem leśnym.

BieszczadyAvillfoto/Shutterstock

Lista światowego dziedzictwa UNESCO

Obiekt, który widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO może otrzymać wsparcie finansowe, polityczne, eksperckie i medialne ze strony UNESCO wtedy, gdy go potrzebuje. Jednak wpis wiąże się również z obowiązkami, m.in. regularnego raportowania do Komitetu Światowego Dziedzictwa na temat stanu obiektu, ochrony, konserwacji i zarządzania nim.

Lista na całym świecie obejmuje 1199 obiekty w 168 państwach, w tym 933 obiektów dziedzictwa kulturowego, 227 przyrodniczego i 39 mieszanych. Obiekty mogą być usunięte z listy, jeśli ich wartość zostanie umniejszona.

Autorka/Autor:Paulina Karpińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: zedspider / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Inflacja bazowa w październiku 2024 roku spadła do 4,1 procent rok do roku z 4,3 procent we wrześniu, a w ujęciu miesiąc do miesiąca wyniosła 0,4 procent wobec 0,3 procent w poprzednim miesiącu - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Działania podejmowane przez Google są przejawem nadużywania dominującej pozycji - napisał w stanowisku Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych (ZPWC). Chodzi o zapowiedziane przez spółkę testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne z wyszukiwarki, Google News i Discovera dla jednego procenta użytkowników.

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zakłada przedłużenie obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną na poziomie niższym niż wynika to z zatwierdzonych taryf oraz zawieszenie pobierania opłaty mocowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2025 roku - wynika z wpisu w wykazie prac Rady Ministrów.

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w dwóch akcjach promocyjnych - podał w poniedziałek Urząd. Jeśli zarzuty się potwierdzą właścicielowi Biedronki może grozić kara do 10 procent obrotu.

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli złożyła w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Kamila Bortniczuka, byłego ministra sportu i turystyki w rządzie Zjednoczonej Prawicy - potwierdził rzecznik prasowy NIK Marcin Marjański.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

Źródło:
PAP

Tydzień w szpitalu to tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków. Projekt ustawy w tej sprawie będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - zapowiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Źródło:
PAP

System e-Doręczenia, umożliwiający otrzymywanie oraz wysyłanie pism urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu, zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2025 roku - przekazało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji. W pierwszym etapie system doręczeń elektronicznych obejmie urzędy, firmy oraz zawody zaufania publicznego.

List polecony przez internet. Ważny komunikat

List polecony przez internet. Ważny komunikat

Źródło:
PAP

Płatności z faktur wystawionych w 2022 roku przedawnią się pod koniec bieżącego roku. Obliczenie ich łącznej wartości jest trudne, ale szacuje się, że łącznie to około 122 miliardy złotych - ocenia Kaczmarski Inkasso. Z badania na zlecenie firmy wynika, że problem z nieterminowymi płatnościami ma połowa MŚP.

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

Źródło:
PAP

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Fizyczna obecność pieniędzy nie tylko wpływa na wydatki, ale powoduje powstanie silnego odczucia posiadania. To wynik badania przeprowadzonego w dwóch różnych kulturach i okresach.

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

Źródło:
PAP

Pekin jest teraz lepiej przygotowany na wojnę celną z USA niż w 2016 roku, kiedy Donald Trump rozpoczynał pierwszą kadencję prezydencką – ocenił brytyjski dziennik "Financial Times". W rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi Chiny mogą wykorzystać swoją pozycję głównego dostawcy surowców o krytycznym znaczeniu.

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Od początku października do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków o świadczenie Aktywni rodzice w pracy, czyli tak zwane babciowe - wynika z danych ZUS.

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Wielki port Chancay w pobliżu Limy, stolicy Peru, zbudowany, sfinansowany i kontrolowany przez państwową chińską firmę ma usprawnić transport towarów pomiędzy Azją a Ameryką Południową. Chińczycy zainwestowali w niego 1,3 miliarda dolarów. W czwartek otworzył go wirtualnie odwiedzający Peru przywódca Chin Xi Jinping.

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Źródło:
PAP

Dzieci i młodzież potrafią wydać spore pieniądze na zakup wirtualnych skrzynek z nagrodami. Eksperci ostrzegają, że w ten sposób młodzi ludzie są wciągani w uzależnienie od hazardu. Działalność firm, które na tym zarabiają, umożliwiają luki prawne i przestarzałe przepisy. - Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl prawniczka dr Justyna Grusza-Głębicka.

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

Źródło:
tvn24.pl

To jest duży problem, bo nawet jak machnę ręką i zapłacę ten rachunek, to nic to nie da. Będę co chwilę taki dostawać. Jak nie sześć, to dziesięć albo i sto tysięcy złotych - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Karolina, właścicielka mieszkania w Warszawie. Wcześniej dopłaty za wodę sięgały stu złotych, teraz dostała fakturę na kwotę sześćdziesiąt razy wyższą.

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP

W wieku 101 lat zmarł Olav Thon, potentat nieruchomości i turystyki w Norwegii. Był właścicielem kilkudziesięciu centrów handlowych i hoteli w północnej Europie. Jego majątek wyceniano na 25 miliardów koron (około 9,3 miliarda złotych).

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Źródło:
PAP

W październiku 2024 roku przeciętny koszt wynajmu mieszkania w głównych miastach Polski osiągnął poziom 3634 złotych, co oznacza wzrost o 1,5 procent w porównaniu z wrześniem - wynika z raportu Otodom. Jednocześnie liczba wyszukiwań w październiku była o 8 procent niższa niż w poprzednim miesiącu.

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar dla kierowców, wprowadzenie nowego typu przestępstwa - organizacji i udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych - oraz ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych - takie zmiany szykuje rząd. - Po raz pierwszy wykraczają poza jeden kodeks, pod tym względem jest to podejście rewolucyjne - powiedział wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

Źródło:
PAP

Blisko 2,6 miliona Polaków zalega z płatnościami, ich zobowiązania we wrześniu zwiększyły się, osiągając najwyższy w historii poziom 86,5 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzistą, jeśli chodzi o wartość zadłużenia, jest 68-letni mężczyzna z długiem wynoszącym 90 milionów złotych.

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

Źródło:
PAP

Gazprom całkowicie wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Austrii - potwierdziła rzeczniczka austriackiego koncernu energetycznego OMV Sylvia Shin w rozmowie z niemiecką agencją Deutsche Presse-Agentur. Kraj podjął stosowne środki zapobiegawcze i "zimą nikt nie zmarznie" - zapewnił już w piątek wieczorem kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Źródło:
PAP

Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

Źródło:
PAP