Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl
Wakacje 2024. Jakub Wawrzyniak z MSZ o tym, jak przygotować się do bezpiecznego urlopu
Wakacje 2024. Jakub Wawrzyniak z MSZ o tym, jak przygotować się do bezpiecznego urlopu
wideo 2/3
Wakacje 2024. Jakub Wawrzyniak z MSZ o tym, jak przygotować się do bezpiecznego urlopu

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

"Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie" – napisał polski bajkopisarz Stanisław Jachowicz. Dlatego też warto odwiedzić, choćby w czasie wakacji, polskie obiekty dziedzictwa kulturowego i naturalnego o wyjątkowej wartości dla ludzkości, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni

Zabytkowe Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni to jedne z najstarszych kopalni soli kamiennej na świecie. Ta pierwsza na listę światowego dziedzictwa UNESCO trafiła w 1978 roku. Druga zaś dołączyła w 2013 roku.

Pokłady soli kamiennej w Wieliczce eksploatowane są od XIII w. Kopalnia rozciąga się na 9 poziomach i liczy 360 km chodników, w których znajdują się wyrzeźbione w soli ołtarze, posągi i inne dzieła sztuki. Strefę zabytkową kopalni w Bochni stanowią zaś 3 szyby: Sutoris (z połowy XIII w.), Campi (z połowy XVI w.) i Trinitatis (z początku XX w.) oraz 9 poziomów, usytuowanych pod powierzchnią.

Wieliczna została w 2007 roku uznana za jeden z siedmiu cudów Polski.

Wieliczka. Lista światowego dziedzictwa UNESCO w Polscezedspider / Shutterstock

Auschwitz-Birkenau, czyli były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny

Obozy znajdujące się na terenie Oświęcimia i Brzezinki to jeden z największych symboli Zagłady Żydów, nazywane też "fabryką śmierci". Żaden inny obóz nazistowski nie został wpisany na listę UNESCO, stąd Auschwitz-Birkenau reprezentuje wszystkie obozy zagłady na tej liście.

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, który funkcjonował od 1940 do 1945 roku, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO trafił w 1979 roku.

Auschwitz-Birkenau. Lista światowego dziedzictwa UNESCO w PolsceShutterstock

Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy

Są to największe w Europie budowle sakralne o konstrukcji szkieletowej zbudowane z muru pruskiego.

Zostały wzniesione na Dolnym Śląsku w połowie XVII w., w następstwie Pokoju Westfalskiego, regulującego kwestie religijne. Katolicki cesarz Ferdynand Habsburg zgodził się na to, by luteranie zbudowali swoje kościoły, ale zastrzegł, że muszą być wzniesione z drewna, a nie kamienia, i nie wolno im posiadać typowych elementów architektury kościelnej, jak wieże.

Kościół w ŚwidnicyShutterstock

Puszcza Białowieska. Obecnie Białowieża Forest

Białowieski Park Narodowy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 roku. Wpis rozszerzono w 1992 roku o białoruską część Puszczy Białowieskiej, tworząc jeden obiekt transgraniczny Białowieża Forest, który później został rozszerzony o lasy zarządzane przez trzy nadleśnictwa Lasów Państwowych: Białowieża, Browsk i Hajnówka.

Białowieża Forest to łącznie ponad 141 tys. ha (z czego blisko 60 tys. ha w Polsce) i 166 tys. ha strefy buforowej (z czego ponad 35,8 tys. ha w Polsce)

W przestrzeni medialnej w 2016 r. pojawiły się informacje, że po decyzji o zwiększeniu cięć w Puszczy Białowieskiej (aneks do Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Białowieża z marca 2016 r.), Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO może odebrać Puszczy status dziedzictwa. Ostatecznie w połowie lipca 2016 r. obradujący w Stambule Komitet nie zdecydował o usunięciu Puszczy Białowieskiej z Listy Światowego Dziedzictwa, ani nie przeniósł jej na Listę Dziedzictwa Zagrożonego. Zwracano jednak uwagę na konieczność przygotowania odpowiedniego dokumentu, strategii zarządzania tym obiektem - zgodnie z wytycznymi UNESCO. Nadal nie został on przez Polskę przygotowany.

Puszcza Białowieska. Lista światowego dziedzictwa UNESCO w Polscetvn24

Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach

Kopalnia znajduje się na Górnym Śląsku. Obiekt obejmuje 28 historycznych obiektów przemysłowych, składających się na kompleks kopalni w Tarnowskich Górach i Bytomiu, m.in. podziemną kopalnię wraz ze sztolniami, szybami, galeriami, pobliskim parkiem oraz systemem gospodarowania wodami podziemnymi.

W udostępnionej do zwiedzania kopalni przebywa się położony 40 metrów pod ziemią szlak, którego fragment trzeba pokonać łodzią. 

Kopalnia srebra w Tarnowskich GórachShutterstock

Kalwaria Zebrzydowska

Miejsce to nazywane jest Polską Jerozolimą. Kalwaria Zebrzydowska, czyli manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy na listę UNESCO trafiły w 1999 roku.

Na terenie obiektu znajduje się sanktuarium, które jest jednym z ważniejszych miejsc kultu pasyjnego i kultu maryjnego. Znajduje się w nim obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej.

Obiekt obejmuje również bazylikę i klasztor położone na południe od miasta, u podnóża Góry Żar.

Kaplica w Kalwarii ZebrzydowskiejDyziO / Shutterstock

Stare Miasto w Zamościu

Stare Miasto w Zamościu nazywane jest perłą renesansu. Zostało zaprojektowane przez włoskiego architekta Bernardo Morando, a zbudowane w XVI wieku przez hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego.

Charakteryzuje je charakterystyczny układ urbanistyczny, na co wskazuje przebieg ulic przecinających się pod kątem prostym oraz linia dawnych umocnień miasta, na planie siedmioboku. Plan nawiązywał do ówczesnych miast włoskich.

Na listę UNESCO zostało wpisane w 1992 roku.

Ster Miasto w Zamościu. Lista światowego dziedzictwa UNESCO w PolsceDyziO / Shutterstock

Zamek w Malborku

Historia zamku położonego w Malborku sięga XII wieku. Jest to najstarszy gotycki zamek w Europie zbudowany z cegły. W XIII wieku został rozbudowany, gdy z Wenecji przeniesiono tu siedzibę Wielkiego Mistrza. Pełnił on bowiem siedzibę wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego.

Znacznie ucierpiał w trakcie II wojny światowej, jednak został odbudowany. Na listę UNESCO trafił w 1997 roku.

Zamek Krzyżacki w Malborku Shutterstock

Średniowieczny zespół miejski Torunia

Toruń jest z kolei perłą architektury gotyckiej. Wpisany na listę UNESCO w 1997 roku.

Zabytkowy zamek w tym mieście został zbudowany w XIII wieku przez Zakon Krzyżacki jako centrum ich misji ewangelizacji Prus. Miasto z czasem zyskało na znaczeniu w handlu. Umożliwiła to przynależność do Hanzy, średniowiecznego związku kupców lub miast handlowych Europy.

Zespół obejmuje ponad 1100 obiektów, m. in. Rynek Staromiejski z ratuszem, czy kamienicę, w której urodził się Mikołaj Kopernik.

Toruń. Stare MiastoShutterstock

Drewniane kościoły w południowej Małopolsce

Wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO obejmuje 6 kościołów położonych w województwach małopolskim i podkarpackim w miejscowościach: Binarowa, Dębno, Lipnica Dolna, Sękowa, Blizne, Haczów.

Haczów. Kościół na liście UNESCOShutterstock

Do ich budowy wykorzystano technikę zrębową, powszechną w Europie Północnej i Wschodniej w średniowieczu.

Binarowa. Wnętrze kościoła Archanioła MichałaShutterstock

Stare Miasto w Krakowie

Stare Miasto w Krakowie to pierwszy polski obiekt, który trafił na listę UNESCO. Nastąpiło to w 1978 roku.

Wpis obejmuje krakowskie Stare Miasto z m.in. Sukiennicami, kościołem Mariackim, czy pomnikiem Adama Mickiewicza, a także Zamek Królewski na Wawelu, dawne przedmieście Stradom i dawne miasto Kazimierz - obecnie dzielnicę tego miasta.

Rynek Główny w Krakowie to jedne z największych placów w Europie, zbudowany w 1257 roku. Jego plan to kwadrat, a otacza go szereg kamienic.

KrakówShutterstock

Park Mużakowski

Park Mużakowski położony jest w części (większej) na terenie Polski i w części na terenie Niemiec. Uchodzi na największy i najpiękniejszy park angielski w Polsce. Jego powierzchnia to aż 728 ha. Leży po obu stronach rzeki Nysy Łużyckiej. Polska część znajduje się w miejscowości Łęknica w woj. lubuskim.

Został utworzony w latach 1815-1844 przez księcia Hermanna von Pucklera-Muskau.

Zamek w Parku MużakowskimShutterstock

Hala Stulecia we Wrocławiu

Wzniesiona w latach 1911-1913 według projektu Maxa Berga hala widowiskowo-sportowa, której zwieńczona latarnią ze stali i szkła kopuła wznosi się na wysokość 23 metrów.

Zbudowana na planie koła z czterema absydami hala pomieści 6000 osób. 

Była cudem inżynierii swoich czasów. Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wrocławska hala została wpisana w 2006 roku.

Hala Stulecia we Wrocławiuhalastulecia.pl | Julo

Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat

Cerkwie położne w miejscowościach: Brunaty, Kwiatoń, Owczary, Powroźnik, Chotyniec, Radruż, Smolnik i Turzańsk zostały wzniesione w okresie od XVI do XIX wieku.

Posiadają konstrukcję zrębową. Według typów architektonicznych wyróżnia się cerkwie halickie, łemkowskie, bojkowskie i huculskie.

Cerkiew w Kwiatoniu (obecnie kościół)Shutterstock

Stare Miasto w Warszawie

Warszawskie Stare Miasto zostało niemalże doszczętnie zniszczone w czasie II wojny światowej po upadku Powstania Warszawskiego.

Jednak po wojnie w ciągu pięciu lat zostało odbudowane. Udało się odtworzyć średniowieczny układ ulic, historyczne budowle i mury obronne. Przed wojną Warszawa określana była jako Paryż Północy.

Na liście UNESCO warszawskie Stare Miasto znalazło się w 1980 roku, jako przykład odbudowy zabytków, które zostały niemalże całkowicie zniszczone. Tablica upamiętniająca postanowienie komitetu dziedzictwa światowego UNESCO umieszczona została na bruku staromiejskiej ulicy Zapiecek.

Stare Miasto w Warszawie. Lista światowego dziedzictwa UNESCO w PolsceTTstudio/Shutterstock

Krzemionkowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego

Krzemionki zlokalizowane są pod Ostrowcem Świętokrzyskim w regionie Gór Świętokrzyskich. To rezerwat archeologiczny chroniący zespół kopalń krzemienia. Zostały odkryte w 1922 roku przez Jana Samsonowicza.

W rezerwacie archeologicznym bardzo dobrze zachowała się podziemna architektura, w tym różne typy kopalń oraz ok. 2700 szybów. 

Na listę UNESCO trafiły w 2019 roku.

Wpisane na listę UNESCO Krzemionki Opatowskie położone są pod Ostrowcem Świętokrzyskim Shutterstock

Lasy bukowe w Bieszczadzkim Parku Narodowym

Grupa obszarów o nazwie "Bieszczady" została dodana na list do obiektu przyrodniczego w 2021 roku. Lasy bukowe położone na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego weszły w skład europejskiego obiektu "Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy".

Bieszczady, a dokładniej Bieszczadzki Park Narodowy, to miejsce, w którym znajdują się buczyny o charakterze pierwotnym. 

W ocenie przyrodników pierwotne lasy bukowe w Karpatach są przykładem zachowanego w stanie nienaruszonym kompleksu leśnego strefy umiarkowanej i jednocześnie najbardziej kompletnego systemu ekologicznego europejskich lasów bukowych. Jest to także bezcenny rezerwuar materiału genetycznego nie tylko buków, ale także wielu innych gatunków związanych z tego typu siedliskiem leśnym.

BieszczadyAvillfoto/Shutterstock

Lista światowego dziedzictwa UNESCO

Obiekt, który widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO może otrzymać wsparcie finansowe, polityczne, eksperckie i medialne ze strony UNESCO wtedy, gdy go potrzebuje. Jednak wpis wiąże się również z obowiązkami, m.in. regularnego raportowania do Komitetu Światowego Dziedzictwa na temat stanu obiektu, ochrony, konserwacji i zarządzania nim.

Lista na całym świecie obejmuje 1199 obiekty w 168 państwach, w tym 933 obiektów dziedzictwa kulturowego, 227 przyrodniczego i 39 mieszanych. Obiekty mogą być usunięte z listy, jeśli ich wartość zostanie umniejszona.

Autorka/Autor:Paulina Karpińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: zedspider / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Honda i Nissan prowadzą rozmowy na temat potencjalnej fuzji. Połączenie dwóch japońskich potentatów motoryzacyjnych miałoby być remedium na kryzys, w jakim znalazły się w ostatnim czasie obie firmy - informuje CNN.

Fuzja motoryzacyjnych gigantów? Trwają rozmowy

Fuzja motoryzacyjnych gigantów? Trwają rozmowy

Źródło:
CNN

Fed zgodnie z oczekiwaniami obniżył stopy procentowe w USA o 25 punktów bazowych do przedziału 4,25-4,50 procent. W komunikacie wskazano jednak na obawy dotyczące inflacji i niepewność co do przyszłej polityki gospodarczej w USA, co może spowolnić tempo dalszych obniżek. Na reakcję dolara nie trzeba było długo czekać.

Decyzja za oceanem, kłopoty złotego

Decyzja za oceanem, kłopoty złotego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Przyjęliśmy rozporządzenie, na mocy którego do wykazu firm podlegających ochronie dołożyliśmy takie firmy jak: Cyfrowy Polsat, TVN, P4 - operator sieci Play, T-Mobile, WB Electronics - poinformował podczas konferencji premier Donald Tusk.

Dłuższa lista firm podlegających ochronie. Decyzja rządu

Dłuższa lista firm podlegających ochronie. Decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl

Oszuści podszywają się pod PKO BP - ostrzega bank w komunikacie. W mailach o temacie "potwierdzenie operacji" znajduje się link do strony ze złośliwym oprogramowaniem.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów

Największy bank w Polsce ostrzega klientów

Źródło:
tvn24.pl

Michał Ziemiak został powołany na nowego Rzecznika Finansowego - poinformował w środę na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czerwcu na wniosek ministra premier Donald Tusk odwołał z funkcji rzecznika Bohdana Pretkiela.

Jest nowy Rzecznik Finansowy

Jest nowy Rzecznik Finansowy

Źródło:
PAP

Trzej eksporterzy mocznika wyprodukowanego przez objętą sankcjami białoruską firmę Grodno Azot zostali wpisani na listę sankcyjną - poinformowała w środę Krajowa Administracja Skarbowa. Chodzi o World Chem Trading, Technospetstrading i TechnospetstradingExport.

Trzy nowe firmy na liście sankcyjnej

Trzy nowe firmy na liście sankcyjnej

Źródło:
PAP

- Interwencja na rynku masła ma utrudnić spekulację tym produktem i zapobiec dalszym podwyżkom jego cen przed świętami - oświadczył w środę premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu. We wtorek Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ogłosiła przetarg na sprzedaż mrożonego masła. W sumie RARS chce sprzedać około tysiąca ton tego produktu.

"Masywna interwencja" na rynku. Tusk komentuje

"Masywna interwencja" na rynku. Tusk komentuje

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 tysiąca aut marki KIA objętych jest akcją serwisową - przekazał producent poprzez stronę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W samochodach może dojść do awarii, która może spowodować zwarcie elektryczne, mogące z kolei skutkować pożarem w komorze silnika pojazdu.

Duży producent wzywa do warsztatów. Może dojść do awarii

Duży producent wzywa do warsztatów. Może dojść do awarii

Źródło:
PAP

Piotr Kasprzak został odwołany ze stanowiska prezesa Nitro-Chemu - przekazała redakcji TVN24 przedstawicielka spółki Joanna Żarnowska. Kasprzak objął tę funkcję zaledwie dwa i pół miesiąca temu.

Prezes strategicznej spółki odwołany ze stanowiska

Prezes strategicznej spółki odwołany ze stanowiska

Źródło:
tvn24.pl, TVN, Onet

Od stycznia do listopada liczba zagranicznych turystów odwiedzających Japonię sięgnęła niemal 33,38 miliona - poinformowała w środę Narodowa Organizacja Turystyki (JNTO). To więcej niż w całym 2019 roku, czyli przed pandemią COVID-19, kiedy do tego kraju przyjechało 31,88 miliona osób. Boom turystyczny jest napędzany między innymi przez niski kurs jena.

Turystyczny boom. Padł rekord

Turystyczny boom. Padł rekord

Źródło:
PAP

Branża deweloperska apeluje do rządu o podjęcie aktywnych działań, które zwiększą dostęp do nieruchomości własnościowych i na wynajem - podano w stanowisku Polskiego Związku Firm Deweloperskich, skierowanego do Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Apel deweloperów. "Konieczne jest wdrożenie rozwiązań"

Apel deweloperów. "Konieczne jest wdrożenie rozwiązań"

Źródło:
PAP

W związku z przyznaniem prawa do jednego ze świadczeń z programu Aktywny Rodzic, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) uchylił prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO) na 44 tysięcy dzieci. Nadpłaconą kwotę RKO trzeba zwrócić do ZUS w ratach lub poprzez jednorazową wpłatę.

ZUS rozlicza świadczenie. Rodzice muszą zwrócić pieniądze

ZUS rozlicza świadczenie. Rodzice muszą zwrócić pieniądze

Źródło:
PAP

Z punktu widzenia konsumenta, to obniżenie ceny masła jest bardzo ważne. Zwłaszcza w okresie przedświątecznym - powiedział na antenie TVN24 ekonomista Sławomir Kalinowski, komentując ogłoszony przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych przetarg na sprzedaż masła. Dodał jednak, że z puntu widzenia ekonomisty jest to decyzja niezrozumiała. Z kolei dyrektor Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska oceniła, że "ktoś kupi to masło i wyeksportuje je tam, gdzie zarobi na tym więcej".

"Ktoś kupi to masło i wyeksportuje je tam, gdzie zarobi na tym więcej"

"Ktoś kupi to masło i wyeksportuje je tam, gdzie zarobi na tym więcej"

Źródło:
PAP, TVN24

Rosyjski tankowiec Mercury z 19-osobową załogą uległ awarii na Oceanie Spokojnym - poinformował niezależny rosyjskojęzyczny serwis The Moscow Times, powołując się na informacje przekazane przez Ministerstwo do Spraw Nadzwyczajnych Rosji. To kolejny taki przypadek w ostatnich dniach.

Awaria czwartego rosyjskiego tankowca

Awaria czwartego rosyjskiego tankowca

Źródło:
tvn24.pl

W środę pierwsi przedsiębiorcy mają zostać poinformowani o rozpatrzeniu ich wniosku o zwolnienie ze składek za grudzień. W ostatnich dniach wysyłane przez ZUS komunikaty wywołały jednak popłoch w wielu firmach - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Nieoczekiwane pisma. Popłoch w wielu firmach

Nieoczekiwane pisma. Popłoch w wielu firmach

Źródło:
PAP

Meta, spółka matka Facebooka i Instagrama, została we wtorek ukarana przez irlandzki urząd ochrony danych grzywną w wysokości 251 milionów euro za ujawnienie w 2018 roku danych 29 milionów użytkowników, w tym trzech milionów z Unii Europejskiej.

Wielka kara dla giganta

Wielka kara dla giganta

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził wzrost gazowej taryfy dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa średnio o 24,7 procent w 2025 roku - poinformował w czwartek URE. Nowa taryfa będzie obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia 2025, a rachunki za gaz wzrosną o 2 do nawet 30 złotych miesięcznie.

Rachunki od stycznia w górę. Jest decyzja urzędu

Rachunki od stycznia w górę. Jest decyzja urzędu

Źródło:
PAP

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ogłosiła przetarg na sprzedaż około 1000 ton masła. "Interwencyjne działanie RARS powinno przyczynić się do stabilizacji cen na rynku" - napisano w komunikacie opublikowanym na rządowych stronach. - Po to są rezerwy strategiczne, żeby w takich sytuacjach działać - stwierdził podczas konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

Masło na tony. Rządowa agencja wyprzedaje rezerwy

Masło na tony. Rządowa agencja wyprzedaje rezerwy

Źródło:
tvn24.pl

Ostatnie kioski Ruchu zostaną zamknięte do końca tego tygodnia - przekazało redakcji biznesowej tvn24.pl biuro prasowe Grupy Orlen, do której od 2020 roku należy większościowy pakiet akcji dystrybutora prasy.

Koniec kiosków Ruchu. Jest termin

Koniec kiosków Ruchu. Jest termin

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Brytania nałożyła we wtorek sankcje na 20 tankowców, które nielegalnie przewoziły rosyjskie produkty ropopochodne - poinformował premier Keir Starmer. Dodał, że jego rząd przekaże Ukrainie 35 milionów funtów (44 milionów dolarów) na naprawę jej infrastruktury energetycznej, która jest celem rosyjskich ataków.

Uderzenie w "szwankującą putinowską gospodarkę". Decyzja brytyjskiego rządu

Uderzenie w "szwankującą putinowską gospodarkę". Decyzja brytyjskiego rządu

Źródło:
PAP

Europejski sektor motoryzacyjny znalazł się w kryzysie, z którego nie wyjdzie bez zmian w unijnej polityce - ocenił Tomasz Bęben, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM). Jak dodał, Komisja Europejska zdecydowała się rozpocząć strategiczny dialog z branżą.

Europejski przemysł "nie może się otrząsnąć". "To ostatni dzwonek"

Europejski przemysł "nie może się otrząsnąć". "To ostatni dzwonek"

Źródło:
PAP

Do Polski trafiło około 9,4 miliarda euro, czyli ponad 40 miliardów złotych z drugiego i trzeciego wniosku o płatność z Krajowego Planu Odbudowy - przekazała we wtorek ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. 5,3 miliarda euro będą stanowić pożyczki, a 4,1 miliarda euro trafi do Polski w formie bezzwrotnej.

Potężny przelew trafił do Polski

Potężny przelew trafił do Polski

Źródło:
PAP

W ciągu ostatniego roku ceny nieruchomości w Krakowie poszybowały niemal o 25 procent, a w Warszawie o ponad 14. W Berlinie natomiast nastąpił spadek o 6,2 procent, zaś w Paryżu o 5,5 – donosi wtorkowy "Puls Biznesu".

Polskie miasto wyprzedziło Dubaj

Polskie miasto wyprzedziło Dubaj

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfy dla spółek dystrybucyjnych - podał URE w komunikacie. Koszty dystrybucji obok cen prądu stanowią główne elementy rachunku za prąd.

Ważna decyzja w sprawie rachunków za prąd

Ważna decyzja w sprawie rachunków za prąd

Źródło:
PAP

Od 1 lutego 2025 roku będzie można składać wnioski o dopłatę do zakupu samochodu elektrycznego w programie, który zastąpi obowiązujący obecnie program "Mój elektryk" - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Dopłata do samochodu. Podano termin

Dopłata do samochodu. Podano termin

Źródło:
PAP

Kraje członkowskie Unii Europejskiej w poniedziałek zaakceptowały nowe rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Zgodnie z nim od 2030 roku wszystkie opakowania mają nadawać się do recyklingu. Zakazany zostanie obrót kosmetykami w miniaturowych opakowaniach czy dodatkami do żywności zapakowanymi w plastik. Zniknąć mają także opakowania z tworzyw sztucznych na owoce i warzywa.

Takie opakowania znikną z rynku. Bruksela szykuje rewolucję

Takie opakowania znikną z rynku. Bruksela szykuje rewolucję

Źródło:
PAP

23 grudnia wejdzie w życie rozporządzenie dotyczące stosowania czujników pożarowych w budynkach i lokalach mieszkalnych. Nowe przepisy dają jednak właścicielom sporo czasu na montaż urządzeń.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań. Wchodzi w życie tuż przed Wigilią

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań. Wchodzi w życie tuż przed Wigilią

Źródło:
tvn24.pl, PAP