Brytyjskie media podkreślają, że chociaż Elżbieta II wstąpiła na tron w 1952 roku, już znacznie wcześniej angażowała się w działalność publiczną, a poczucie obowiązku wobec narodu wykształciło się u niej w okresie drugiej wojny światowej, kiedy m.in. służyła w wojsku.
"Wszyscy mieli do odegrania swoją rolę" - mówiła 94-letnia królowa Elżbieta II w przemówieniu z okazji 75. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej w Europie. Kiedy przemawiała, na biurku znajdowała się tylko fotografia jej ojca, króla Jerzego VI i czapka w kolorze khaki, którą nosiła w czasie wojny, służąc w Pomocniczej Służbie Terytorialnej. Zdaniem korespondenta BBC Jonny'ego Dymonda, czapka była "prostym przypomnieniem tego, co (królowa) podziwiała najbardziej - służby".
Poczucie obowiązku wobec narodu miało się wykształcić u przyszłej monarchini właśnie w czasie drugiej wojny światowej. To wtedy, jako następczyni tronu, zaczęła pełnić pierwsze publiczne funkcje, by w końcu pod koniec konfliktu wstąpić do kobiecej służby wojskowej.
Pierwsze wystąpienie w czasie wojny
Już jako nastolatka podtrzymywała morale w narodzie brytyjskim. W 1940 roku, mając 14 lat, miała swoje pierwsze ważne publiczne wystąpienie. Było ono transmitowane w programie radiowym BBC "Children’s Hour". Elżbieta skierowała w nim słowa wsparcia do dzieci z Wielkiej Brytanii ewakuowanych, najczęściej z zagrożonych miast, do domów na wsiach, gdzie przyjmowali ich często obcy dla nich ludzie.
"Tysiące z was w tym kraju musiało opuścić swoje domy i zostać odseparowane od ojców i mam. Moja siostra Małgorzata i ja bardzo wam współczujemy, bo wiemy z własnego doświadczenia, co to znaczy być daleko od tych, których kochamy najbardziej. Dlatego przesyłamy wszystkim wam, żyjącym w nowym otoczeniu, wyrazy szczerego współczucia i jednocześnie pragniemy podziękować miłym ludziom, którzy przyjęli was w swoich domach na wsiach" - przypomniał ostatnio tamte słowa "Daily Mail".
Sama Elżbieta z siostrą, księżniczką Małgorzatą, po wybuchu wojny została ewakuowana do zamku w Windsorze. Kiedy w 1939 roku brytyjski rząd nalegał, by królowa matka wyjechała z córkami do Kanady, żona ówczesnego króla miała odpowiedzieć: "Dzieci nie wyjadą beze mnie, ja nie wyjadę bez króla, a król nie wyjedzie nigdy".
Służba Elżbiety II w wojsku
W dniu swoich 16. urodzin księżniczka Elżbieta po raz pierwszy przeprowadziła inspekcję żołnierzy podczas parady na zamku w Windsorze. Otrzymała wówczas rolę honorowego pułkownika gwardii grenadierów, co miało symbolizować jej militarne zaangażowanie w czasie wojny.
W wieku 18 lat wstąpiła do kobiecej służby wojskowej - Women’s Auxiliary Territorial Service. Została przeszkolona na kierowcę i mechanika, uzyskując stopień kapitana. Tym samym ówczesna następczyni tronu stała się pierwszą kobietą w historii brytyjskiej rodziny królewskiej, która służyła w siłach zbrojnych.
"Nie żałuję ani nie cofam ani jednego słowa"
Po śmierci Elżbiety II BBC przypomniało jeszcze jedno przemówienie zmarłej królowej - to, które wygłosiła w dniu swoich 21. urodzin 21 kwietnia 1947 roku: "Oświadczam przed wami wszystkimi, że całe moje życie, czy będzie ono długie, czy krótkie, będzie poświęcone służbie wam i służbie naszej wielkiej rodzinie, do której wszyscy należymy" - mówiła w nim.
Jonny Dymond we wspomnieniu królowej zwrócił uwagę, że trzy dekady później zdecydowała się na "rzadki moment publicznej samooceny", kiedy przy okazji srebrnego jubileuszu w 1977 roku przyznała: "Chociaż ta przysięga została złożona, kiedy byłam zupełnie niedoświadczona, nie żałuję ani nie cofam ani jednego słowa".
ZOBACZ TEŻ: 30 godzin czekania, zakaz kwiatów i pluszowych misiów. Ostatnie pożegnanie przed trumną królowej
Źródło: BBC, royal.uk, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Hulton Royals Collection/Getty Images