Książę Harry w osobistym oświadczeniu oddaje hołd babci. Wspomina niezwykły moment, gdy "przytuliła prawnuki"

Autor:
am
Źródło:
Archewell

Cztery dni po śmierci Elżbiety II, na stronie fundacji Archewell, ukazało się oświadczenie podpisane przez księcia Harry'ego. Wnuk królowej Elżbiety II oddał w nim hołd monarchini. W poruszających słowach wspomina zmarłą babcię, a także przypomina swoje najważniejsze spotkania z królową.

Książę Harry opublikował oświadczenie na stronach fundacji, którą założył po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych wspólnie z żoną, Meghan Markle. Według wcześniejszych informacji, książę Sussex nie zdążył pożegnać się z królową na zamku Balmoral, gdzie zmarła. Teraz, podobnie jak reszta rodziny królewskiej, przebywa w Londynie, uczestnicząc w uroczystościach poprzedzających pogrzeb zmarłej w ub. czwartek królowej Elżbiety II.

Jak pisze w oświadczeniu, opłakując stratę babci i "Jej Królewskiej Mości", myśli o niej jako o przykładzie oddania służbie i obowiązkom. "Była podziwiana i szanowana na całym świecie. Jej niezachwiany wdzięk i dostojeństwo pozostawały niezmienne przez całe jej życie, a teraz pozostaną jej spuścizną na zawsze."

ZOBACZ TEŻ: William i Harry razem z żonami przed zamkiem w Windsorze. Oświadczenie następcy brytyjskiego tronu

Książę Harry o zmarłej królowej

Harry zdobył się również na bardziej osobiste wspomnienia. Przypomniał słowa, jakie wypowiedziała królowa po śmierci w ubiegłym roku swojego męża, a jego dziadka, księcia Filipa, że "życie składa się na równi z ostatnich rozstań, jak i pierwszych spotkań".

"Babciu, o ile to ostatnie pożegnanie napawa nas wielkim smutkiem, jestem na zawsze wdzięczny za wszystkie nasze pierwsze spotkania - od najwcześniejszych wspomnień o Tobie z mojego dzieciństwa, poprzez pierwsze spotkanie z Tobą w charakterze mojego Najwyższego Dowódcy (tu nawiązał do lat służby w wojsku - red.), po pierwszy moment, gdy spotkałaś moją ukochaną żonę i przytuliłaś Twoje prawnuki. Cieszę się z tych wspólnych momentów, i wielu innych ważnych chwil pomiędzy nimi. Już teraz bardzo za Tobą tęsknimy. Nie tylko my, ale i cały świat. A skoro jesteśmy przy tych pierwszych spotkaniach, właśnie oddajemy cześć mojemu ojcu, w nowej roli Króla Karola III" - podkreślił Harry.

Na koniec podziękował królowej za jej zaangażowanie w służbę krajowi i rozsądne rady. Ale nie tylko. "Dziękuję za twój zaraźliwy uśmiech. My też uśmiechamy się, wiedząc, że Ty i dziadek jesteście znów razem, połączeni w pokoju" - zakończył oświadczenie wnuk królowej Elżbiety II.

ZOBACZ TEŻ: Po śmierci Elżbiety II dzieci Meghan i Harry'ego otrzymają książęce tytuły. Dlaczego im się wcześniej nie należały?

Królowa Elżbieta II z wnukami. Księciem Harrym i księciem WilliamemTim Graham Photo Library/Getty Images

Autor:am

Źródło: Archewell

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images Europe

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości