TVN24 | Ciekawostki

Otworzyła salon fryzjerski pomimo zakazu. Ma iść do więzienia i zapłacić grzywnę

TVN24 | Ciekawostki

Autor:
gg//mro
Źródło:
CBSNews.com
Shelley Luther trafi do więzienia za otwarcie salonu fryzjerskiego w czasie pandemii
Shelley Luther trafi do więzienia za otwarcie salonu fryzjerskiego w czasie pandemii
wideo 2/2
Dallas County Sheriff's Department

Shelley Luther prowadzi salon fryzjerski w amerykańskim mieście Dallas. Zdecydowała się go otworzyć i przyjmować klientki mimo zakazu, który obowiązuje w związku z pandemią COVID-19. Została skazana na siedem dni więzienia i ukarana grzywną w wysokości siedmiu tysięcy dolarów.

Salon fryzjerski prowadzony przez Shelley Luther wznowił działalność w kwietniu pomimo ogólnostanowego zakazu związanego z pandemią COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Kiedy kobieta otrzymała sądowy nakaz zamknięcia firmy, postanowiła podrzeć go w obecności telewizyjnych kamer, na oczach osób protestujących przeciwko zasadom społecznej izolacji i zamrożenia gospodarki. Sprawa miała dalszy ciąg w sądzie.

5 maja właścicielka została skazana na tydzień więzienia i ukarana grzywną 500 dolarów za każdy dzień otwarcia salonu. Salon będzie mógł legalnie wznowić swoją działalność w piątek 8 maja, zatem łącznie kara wyniesie około siedmiu tysięcy dolarów. Adwokat Luther zapowiedział odwołanie od wyroku.

Nie chciała złagodzenia kary

Sędzia Clay Jenkins zaproponował Luther złagodzenie kary. Mogła uniknąć więzienia pod warunkiem przyznania się, że popełniła błąd i zachowała się samolubnie. Oprócz tego miałaby przeprosić władze za złamanie zasad. Kobieta jednak odmówiła i nie skorzystała z tej propozycji.

- Jestem zmuszona się z panem nie zgodzić, kiedy mówi pan, że jestem samolubna, chcąc wykarmić swoje dzieci. To nie jest samolubne. W swoim salonie mam pracowników, którzy chodzą głodni, bo wolą wyżywić swoje potomstwo. Dlatego jeżeli uważa pan, że prawo jest ważniejsze od głodnych dzieci, to niech podtrzyma pan tę decyzję, ale ja nie zamknę swojego salonu - powiedziała Shelley Luther przed sądem.

"Tacy patrioci zasługują na nasze wsparcie"

Dla niektórych osób w USA Luther stała się symbolem walki o powrót do normalności. Postanowiły one więc wesprzeć ją i stworzyły zbiórkę pieniędzy, której celem jest pomoc w dalszym funkcjonowaniu salonu oraz pokrycie grzywny i kosztów procesu sądowego.

Od 23 kwietnia kilka tysięcy osób wpłaciło ponad 150 tysięcy dolarów na specjalne konto. Wiele osób w komentarzach wspiera Luther. - Tacy patrioci zasługują na nasze wsparcie - skomentował jeden z wpłacających. - Bądź silna! Małe biznesy powinny pozostać otwarte tak samo jak duże sklepy spożywcze - napisał inny internauta.

Dramatyczna sytuacja epidemiczna i gospodarcza w USA

Do 6 maja, od początku pandemii COVID-19 w Ameryce, koronawirusem zakażonych zostało ok. 1 230 000 osób, zmarło 72 tys. chorych. Amerykańska gospodarka jest sparaliżowana - zamknięte są sklepy, bary i restauracje, masowo upadają firmy. Sytuacja porównywana jest do Wielkiego Kryzysu czy czasów II wojny światowej.

Według analityków banku Goldman Sachs, pod koniec maja w USA może być nawet 37 milionów bezrobotnych. Zdaniem części ekspertów, po recesji gospodarka Stanów Zjednoczonych ma się odbić.

ZOBACZ >> 30 milionów nowych bezrobotnych, spadek PKB, a majątek najbogatszych urósł o 406 miliardów dolarów

Autor:gg//mro

Źródło: CBSNews.com

Źródło zdjęcia głównego: Dallas County Sheriff's Department

Pozostałe wiadomości