TVN24 Biznes | Ze świata

30 milionów nowych bezrobotnych, spadek PKB, a majątek najbogatszych urósł o 406 miliardów dolarów

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris//dap
Źródło:
CNBC, PAP

Od 18 marca do 29 kwietnia majątek amerykańskich miliarderów powiększył się o 14 procent, czyli ponad 406 miliardów dolarów. W tym samym czasie urzędy pracy w Stanach Zjednoczonych odnotowały ponad 30 milionów nowych bezrobotnych - informuje CNBC.

Dane dotyczące majątku najbogatszych zostały zebrane przez waszyngtoński think tank Institute for Policy Studies. Analitycy zwrócili uwagę, że gdy amerykańska gospodarka się kurczy, a rynek pracy w USA przeżywa ogromne problemy i o zasiłek dla bezrobotnych wnioskowało ponad 30 milionów Amerykanów, to giełdy na całym świecie podskoczyły po tym, jak rządy ogłosiły ogromne pakiety stymulacyjne i pomocowe.

Od 18 marca do 29 kwietnia indeks S&P 500 wzrósł o prawie 23 proc. - zauważa CNBC. Choć główne indeksy na Wall Street zakończyły czwartkową sesję umiarkowanymi spadkami, to i tak kwiecień był najlepszym miesiącem na giełdzie od 33 lat.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Coraz bogatsi miliarderzy

Jak podawał w połowie marca 2020 roku "Forbes", z powodu pandemii majątek miliarderów zmniejszył się z 3,1 bilionów dolarów w 2019 roku do 2,9 bilionów. W ostatnich tygodniach straty te zostały odrobione z nawiązką.

Według najnowszych danych "Forbesa" uważany za najbogatszego człowieka na świecie założyciel Amazona Jeff Bezos posiada majątek wartości 145 mld dol. i w ostatnim czasie sporo zyskał. Sprzedaż produktów przez jego firmę znacznie wzrosła z powodu pandemii, a do tego Amazon zapowiedział zatrudnienie 75 tys. nowych pracowników.

Bezos od początku roku stał się bogatszy o 32 miliardy dolarów, choć tuż po "czarnym czwartku" 12 marca jego majątek wyceniany był na 105 miliardów dolarów. Natomiast fortuna byłej żony Bezosa - MacKenzie - od początku roku zwiększyła się o 10 miliardów dolarów. W dużej mierze dzięki temu, że posiada 4 proc. akcji Amazona.

Od pierwszego stycznia szef Tesli Elon Musk stał się o bogatszy o prawie 10 miliardów dolarów. Założyciel Zooma Eric Yuan prawie podwoił swój majątek, który jest obecnie wyceniany na 7,4 miliarda dolarów. Fortuna byłego dyrektora generalnego Microsoftu Steve'a Ballmera zwiększyła się o 4 miliardy dolarów.

Podatek od wzbogacenia

Jak pisze Institute for Policy Studies w 1990 roku w USA było 66 miliarderów, których bogactwo szacowano na prawie 119 miliardów dolarów. Obecnie grono miliarderów liczy 630 osób, których majątek ocenia się na około 3,4 biliona dolarów.

Jak wyliczył "Forbes", 400 najbogatszych obywateli USA ma swoim posiadaniu tyle, co 64 procent najbiedniejszych amerykańskich domostw. W Stanach Zjednoczonych żyje około 330 milionów ludzi.

W raporcie Institute for Policy Studies zaproponowano wprowadzenie dodatkowego 10-proc. podatku od przychodów 0,1 proc. najbogatszych domostw. Zasugerowano również zmiany w podatku od nieruchomości oraz wprowadzenie "podatku od wzbogacenia", który przeciwdziałałby nadmiernemu gromadzeniu środków.

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa na świecie potwierdzono ponad 3 miliony przypadków osób zakażonych przez SARS-Cov-2, a 200 tysięcy osób z COVID-19 zmarło.

Autor:kris//dap

Źródło: CNBC, PAP

Pozostałe wiadomości