Bycie astronautką łączy w sobie wszystkie moje pasje i zainteresowania - przyznaje znajdująca się na orbicie włoska astronautka Samantha Cristoforetti. Kobieta kilka dni po objęciu stanowiska dowódczyni Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wzięła udział w wideorozmowie mającej inspirować młode dziewczęta do wybierania kariery w naukach ścisłych. Cristoforetti towarzyszyła w kosmosie lalka Barbie stworzona na jej podobieństwo.
Włoska astronautka Samantha Cristoforetti pod koniec września objęła stanowisko dowódczyni Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Kilka dni później w towarzystwie stworzonej na swoje podobieństwo lalki Barbie w skafandrze astronautki odpowiadała z orbity na pytania dziewcząt w wieku od 8 do 11 lat.
Wideorozmowa, której fragmenty zostały opublikowane w poniedziałek, była częścią projektu mającego na celu zainspirowanie młodych dziewcząt do rozpoczynania kariery w naukach ścisłych, technologii, inżynierii i matematyce.
- Kiedy dorastałam, byłam zafascynowana nocnym niebem, ideą lotów w kosmos, poczuciem przygody i eksploracji - mówiła kobieta pytana dlaczego została astronautką. - Później zainteresowałam się nauką i technologią, a potem pokochałam latanie, zostałam pilotką. A bycie astronautką łączy w sobie wszystkie moje pasje i zainteresowania - kontynuowała.
Rozmowa poprzedziła Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej, który rozpoczął się we wtorek 4 października.
Cristoforetti "wzorem do naśladowania"
Wideorozmowa została zorganizowana przez Inspiring Girls International, organizację charytatywną, która umożliwia dziewczętom poniżej 15. roku życia nawiązywanie kontaktów z "międzynarodowymi wzorami do naśladowania" i wskazuje możliwości wyboru drogi zawodowej.
Lalka Barbie-astronautka została stworzona na podobieństwo Samanthy Cristoforetti w 2019 roku. Dwa lata później weszła do sprzedaży. Według jej producenta, firmy Mattel, część zysków została przekazana na rzecz Women in Aerospace Europe (WIA-E). Nie była to jednak pierwsza lalka w stroju astronauty wyprodukowana przez tę firmę - pierwszy raz zabawkę w stroju wzorowanym na ówczesne skafandry kosmiczne wyprodukowano w 1965 roku.
Do zadań Samanthy Cristoforetti w trakcie obecnej misji należy m.in. utrzymywanie łączności z zespołem na Ziemi i koordynowanie działań załogi ISS w sytuacjach awaryjnych. Według Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) jest również odpowiedzialna za wydajność i samopoczucie astronautów na orbicie.
- Z pokorą przyjęłam nominację na stanowisko dowódcy i cieszę się, że mogę czerpać z doświadczenia, które zdobyłam w kosmosie i na Ziemi, aby poprowadzić bardzo zdolny zespół na orbicie - przekazała w wydanym przez siebie oświadczeniu.
Rekordy astronautki
45-letnia Cristoforetti już przed laty zapisała się na kartach historii jako pierwsza Włoszka, która pracowała na ISS. Na stację po raz pierwszy trafiła w 2014 roku, pięć lat po dołączeniu do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Kiedy kilka lat później ESA poszukiwała nowych astronautów, przyznała: "Bądźmy szczerzy, z tych tysięcy zgłoszeń, których się spodziewamy, zostanie wybrana tylko garstka osób, więc szanse na sukces są nikłe, ale to nadal jest wspaniała okazja".
W 2015 Cristoforetti stała się najdłużej przebywającą na ISS kobietą w historii - przebywała na stacji 194 dni, 18 godzin i 2 minuty. Stała się wówczas również najdłużej przebywającym na ISS astronautą związanym z Europejską Agencją Kosmiczną. Pierwszy z tych rekordów, najdłużej przebywającej kobiety w kosmosie, dwa lata później został pobity przez amerykańską astronautkę Peggy Whitson.
ZOBACZ TEŻ: Częściowe zaćmienie Słońca w październiku. Nasza gwiazda będzie wyglądała jak półksiężyc
Źródło: Reuters, ESA, tvn24.pl