Częściowe zaćmienie Słońca w październiku. Nasza gwiazda będzie wyglądała jak półksiężyc

Autor:
kw//rzw
Źródło:
space.com, theskylive.com, tvnmeteo.pl
Zaćmienie Słońca 2022 widziane z Torunia
Zaćmienie Słońca 2022 widziane z ToruniaTVN24
wideo 2/19
Zaćmienie Słońca na świecie

Już za kilkanaście dni będziemy świadkami nieczęstego zjawiska. Księżyc zasłoni na chwilę słoneczną tarczę, co oznacza częściowe zaćmienie Słońca. W naszym kraju także będziemy mogli to podziwiać, jeśli oczywiście pogoda pozwoli. Sprawdź, kiedy należy spojrzeć w niebo.

We wtorek 25 października Księżyc przejdzie przed naszą dzienną gwiazdą, doprowadzając do częściowego zaćmienia Słońca. Zjawisko będzie widoczne na półkuli północnej - w Europie oraz części Azji i Afryki. Najbardziej spektakularne widoki będą mieć mieszkańcy Rosji oraz okolic bieguna.

Kiedy dojdzie do zaćmienia? Jak dużo tarczy słonecznej "zniknie"?

Zaćmienie będzie widoczne od godziny 11 do 15 naszego czasu. W zależności od miejsca na świecie, podczas maksimum zjawiska cień Księżyca może zasłonić do 82 procent tarczy słonecznej. W Warszawie do maksimum dojdzie o godzinie 12.23, a Księżyc przysłoni około 41 procent Słońca - podaje serwis theskylive.com.

Tym razem w żadnym miejscu na świecie nie dojdzie do całkowitego zaćmienia. Stanie się tak dlatego, że pozycje Księżyca i Słońca na nieboskłonie nie będą idealnie wyrównane, więc satelita Ziemi nie będzie w stanie w pełni zakryć naszej gwiazdy. Słońce przybierze w związku z tym kształt półksiężyca o różnej "grubości", w zależności od miejsca obserwacji.

Częściowe zaćmienie SłońcaShutterstock

Na czym polega zaćmienie Słońca

Zaćmienia występują, gdy Księżyc przechodzi pomiędzy Ziemią a Słońcem i rzuca cień na część naszej planety. W ten sposób pewna ilość światła słonecznego, która dotarłaby do Ziemi, zostaje zablokowana. Zaćmienia Słońca nigdy nie są widoczne na całej Ziemi, ponieważ Księżyc jest od niej znacznie mniejszy.

W przypadku maksimum zaćmienia Słońca między Ziemią a środkami Słońca i Księżyca tworzy się wyimaginowana linia, która łączy te ciała niebieskie. W miejscu, w którym "dotyka" powierzchni Ziemi, Księżyc zdaje się być dokładnie w samym środku tarczy Słońca. Punkt ten nie jest jednak stały, gdyż Księżyc wciąż porusza się po swojej orbicie.

Podczas całkowitego zaćmienia punkt centralny przesuwa się po powierzchni Ziemi z zachodu na wschód. Podczas zaćmienia częściowego - takiego jak to, które wystąpi pod koniec miesiąca - punkt znajdzie się nad biegunem północnym i nie przetnie powierzchni Ziemi. Dlatego tylko część cienia Księżyca spadnie na naszą planetę.

PAP/NASA
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kw//rzw

Źródło: space.com, theskylive.com, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości