W 2021 roku świat wyprodukował rekordową ilość plastiku, która niemal w całości pochodzi z przemysłu paliw kopalnych, wynika z najnowszego raportu Plastic Waste Makers Index. W ciągu dwóch lat odnotowano wzrost rzędu 6 mln ton dodatkowych plastikowych produktów.
Nowa edycja Plastic Waste Makers Index autorstwa Minderoo Foundation, opublikowana w poniedziałek 6 lutego, obejmuje dane za 2021 rok. Wynika z niej, że świat wytworzył wówczas rekordowe 139 mln ton jednorazowych plastikowych artykułów, co stanowi aż o 6 mln ton więcej niż w 2019 roku. Wzrost oznacza, że w ciągu dwóch lat liczba kilogramów plastików przypadających na jednego mieszkańca planety wzrosła o niemal kilogram.
Produkcja plastiku i emisje CO2
Autorzy raportu zauważają, że za ponad połowę światowej produkcji plastiku jednorazowego użytku odpowiedzialne jest jedynie 20 firm, które należą do przemysłu petrochemicznego. W dodatku tylko w 2021 roku wytworzyły one około 450 mln ton emisji gazów cieplarnianych. W czołówce producentów największych ilości plastiku znalazły się amerykański ExxonMobil, chiński Sinopec, amerykański Dow, tajlandzka Indorama Ventures i arabski Saudi Aramco.
- Pokazuje to ponad wszelką wątpliwość, że problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi staje się znacznie większy i jest napędzany przez producentów polimerów, którzy działają w sektorze ropy i gazu - stwierdził szef Minderoo, Andrew Forrest. Autorzy raportu podkreślili, że "prawie zawsze taniej jest produkować nowe jednorazowe plastikowe produkty pochodzące z paliw kopalnych niż ponownie je używać lub poddawać recyklingowi", a to "niweluje popyt na odpady z tworzyw sztucznych, niszczy ich wartość jako towaru i podważa wartość zbierania odpadów".
Autorzy dokumentu dodają, że wzrosło zapotrzebowanie na produkty, takie jak folie i saszetki. Ich udział w całkowitej produkcji plastików wzrósł z 55 proc. w 2019 roku do 57 proc. w 2021 roku. Według nich "trend ten jest szczególnie niepokojący", biorąc pod uwagę, że elastyczne tworzywa sztuczne trudno jest zbierać, sortować i poddawać recyklingowi oraz łatwiej im jest przedostawać się do środowiska.
Jak zauważa CNN, w ostatnich latach rządy na całym świecie deklarowały plany redukcji zużycia plastikowych jednorazowych produktów, np. zakazując używania jednorazowych słomek, sztućców czy pojemników. Jednak recykling nadal nie rozwija się wystarczająco szybko, aby mógł poradzić sobie z takimi ilościami produkowanego plastiku, i aby plastikowe artykuły nie trafiały na wysypiska śmieci, plaże, do rzek czy oceanów. Dlatego, jak dodaje Reuters, plastikowe produkty jednorazowego użytku są dziś jednym z najbardziej palących zagrożeń środowiskowych dla świata, a proces ich produkcji to także ogromne źródło gazów cieplarnianych, powodujących ocieplenie klimatu.
Źródło: CNN, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock