Ocieplenie klimatu

Ocieplenie klimatu

Lipiec - według pomiarów - był najgorętszym miesiącem w historii Ziemi. Tak będzie coraz częściej i na ekstremalne upały trzeba się przygotować. W jaki sposób? Patryk Rabiega.

Ziemniak polski, a sprawa globalnego ocieplenia. Kolejny raport klimatyczny to kolejny alarm, który warto usłyszeć także na polskiej wsi. To, co uprawiano tam od pokoleń, dla przyszłych może stać się towarem luksusowym. Monika Celej.

Słońce, plaża, ciepła woda, czego chcieć więcej w wakacje? Otóż trzeba chcieć mniej - mniej ciepła w Bałtyku, bo temperatura w naszym morzu rośnie z roku na rok. To bardzo zły sygnał. Patryk Rabiega.

Zalani betonem, mało zieleni, za mało trawników i drzew - tak wyglądają współczesne miasta. Na chodniku na rynku można w upale usmażyć jajecznicę, a woda po ulewach nie ma gdzie odpływać. Sylwia Piestrzyńska zbadała zjawisko miejskiej betonozy.

Niedawno padł rekord temperatury na Ziemi - ponad 80 stopni przy gruncie na pustyni Lut w Iranie. Topnieją lody Arktyki - w 1980 roku było go 7,5 miliona kilometrów kwadratowych, dzisiaj jest o połowę mniej. Wykresy zmian temperatury nie do wszystkich trafiają - stąd pomysł, aby pokazać ocieplający się świat barwami. Za nami też najcieplejszy weekend od dwóch lat, a w sierpniu zapowiada się upał powyżej normy z ostatnich 30 lat. Patryk Rabiega.