Ponad pięć miliardów telefonów komórkowych trafi do śmieci w tym roku - szacuje organizacja WEEE Forum. - W tych urządzeniach jest wiele cennych zasobów, które mogłyby być wykorzystywane do produkcji nowych urządzeń - podkreślają eksperci. Tymczasem jedynie 17 proc. elektrośmieci na świecie jest poddawanych recyklingowi.
Według WEEE Forum, organizacji działającej na rzecz efektywnego wykorzystywania elektrośmieci, tylko w tym roku na całym świecie trafi do śmietników 5,3 miliarda telefonów komórkowych. Według autorów raportu wiele osób nie przekazuje telefonów do recyklingu, przez co niemożliwe jest wydobycie z nich cennych surowców. Tymczasem telefony bogate są w miedź, kobalt, lit czy tantal, które muszą na nowo być pozyskiwane do produkcji kolejnych urządzeń.
- Ludzie zwykle nie zdają sobie sprawy, że wszystkie te pozornie nieistotne przedmioty mają dużą wartość i razem na poziomie globalnym stanowią ogromne ilości - podkreślił dyrektor generalny WEEE Forum Pascal Leroy. Szacuje się, że na świecie jest około 16 miliardów telefonów komórkowych.
WEEE szacuje, że do 2030 roku łączna waga wszystkich światowych odpadów elektronicznych, takich jak na przykład pralki, tostery, tablety i urządzenia GPS, wzrośnie do 74 milionów ton rocznie. Tymczasem według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2019 roku ludzkość wygenerowała 53,6 milionów ton elektroodpadów, z czego recyklingowi poddano jedynie 17,4 proc. Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny ONZ chce zwiększyć ten odsetek do 30 proc. w przyszłym roku i podkreśla, że e-śmieci "to jeden z najszybciej rosnących i najbardziej złożonych strumieni odpadów, który wpływa zarówno na zdrowie ludzi, jak i na środowisko, ponieważ może zawierać szkodliwe substancje".
- W tych urządzeniach jest wiele cennych zasobów, które można wykorzystać w produkcji nowych urządzeń elektronicznych lub innych urządzeń, na przykład turbin wiatrowych, akumulatorów do samochodów elektrycznych czy paneli słonecznych, czyli tego, co jest kluczowe dla transformacji w kierunku społeczeństw niskoemisyjnych - wskazała Magdalena Charytanowicz z WEEE Forum.
Źródło: BBC, CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock