Ciekawostki

Ciekawostki

Niespecjalnie dużo treści ma gadka szmatka, a także mowa: -krowa, -trawa, -woda czy -wiatr? Takie pytanie usłyszał w "Milionerach" pan Krystian Bączkowski ze Szczutowa. Za poprawną odpowiedź mógł otrzymać 500 złotych.

Najpierw był obronną warownią, później domem rycerzy rozbójników, a w końcu stał się celem turystycznych wędrówek. Stary Zamek Książ gości kusił restauracją, muzeum i noclegami w malowniczym położeniu. Po zakończeniu wojny podpalili go żołnierze Armii Czerwonej. Dziś to tajemnicza ruina, odwiedzana tylko przez nieliczne osoby z tłumów zwiedzających okazałą, pobliską rezydencję Hochbergów.

Jak wyglądał ostatni posiłek nodozaura?

Żołądki dinozaurów i dowody na to, co stanowiło ich dietę, rzadko są zachowane. Inaczej było w przypadku szczątków nodozaura. Błotnisty grobowiec tak dobrze pokrył i zakonserwował pozostałości zwierzęcia, że zachowała się nawet zawartość żołądka.

Co robiły specjalnie do tego przyuczane tybetańskie psy modlitewne? Klęcząc, patrzyły w niebo, składały przednie łapy, uruchamiały młynki z mantrami czy wyszczekiwały prośby do bóstw? Takie pytanie w "Milionerach" usłyszał pan Piotr Konieczny z Płocka. Za poprawną odpowiedź mógł otrzymać 125 tysięcy złotych.

Najbardziej utytułowanym klubem Bundesligi jest Borussia Dortmund, Bayern Monachium, Werder Brema czy Bayer Leverkusen? Takie pytanie usłyszał w "Milionerach" pan Adam Dmoch z Piastowa. Za poprawną odpowiedź mógł otrzymać 10 tysięcy złotych.

W pałacu w Roztoce (województwo dolnośląskie) pod koniec drugiej wojny światowej ukryto 28 ton złota, monety i biżuterię - twierdzi Polsko-Niemiecka Fundacja Śląski Pomost. I powołuje się na "Dziennik wojenny", czyli zapiski nazisty, który miał być świadkiem ukrywania skarbów. W sumie wspomina on o 11 tajemniczych skrytkach, które mają skrywać złoto i dzieła sztuki. Co na to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego? - Sprawę znamy, wiarygodności nie potwierdzono - słyszymy.