Drapanie u kotów to nie tylko kwestia wychowania. Jak pokazały badania międzynarodowego zespołu naukowców, niszczenie mebli może wynikać także z innych czynników takich, jak obecność dzieci w domu i poziom aktywności zwierzaków. Istnieje jednak wiele metod na walkę z tym zachowaniem.
Wielu kociarzy jest przyzwyczajonych do tego, że ich fotele, dywany i poduszki poznaczone są śladami kocich pazurków. Chociaż drapanie to instynktowne zachowanie, nie wszystkie koty niszczą meble, zamiast tego zadowalając się drapakami. Na łamach czasopisma "Frontiers in Veterinary Science" ukazało się badanie pokazujące, co predysponuje mruczki do częstszego drapania i podpowiadające, jak przekonać je do ostrzenia pazurków w przeznaczonych do tego miejscach.
Środowisko i zachowanie
Naukowcy zapytali ponad 1200 właścicieli kotów we Francji o cechy charakteru ich zwierzaków oraz sytuację domową, w jakiej żyją. Następnie poprosili ich o opisanie niepożądanych zachowań pupili związanych z drapaniem. Wyniki wykazały, że istnieje kilka środowiskowych i behawioralnych czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo, że kot zacznie niszczyć meble.
- Obecność dzieci w domu, intensywna zabawa i nocna aktywność przyczyniają się do częstszego drapania. Robią to również koty opisywane jako agresywne lub niespokojne - wyjaśniła główna autorka badania Yasemin Salgirli Demirbas z Uniwersytetu w Ankarze.
Naukowcy stwierdzili, że stres był głównym powodem niepożądanego drapania. Na przykład obecność dzieci, zwłaszcza małych, może go potęgować - badacze planują bliżej przyjrzeć się powiązaniom między tymi czynnikami. Ponadto kiedy koty bawią się przez długi czas, ich poziom stresu może wzrosnąć z powodu nieprzerwanej, intensywnej stymulacji.
Jak skutecznie się bawić
Naukowcy zaproponowali sposoby złagodzenia problemu drapania. Należą do nich umieszczanie drapaków w miejscach, gdzie kot często przechodzi, lub odpoczywa lub stosowanie feromonów. Warto również zadbać o wprowadzenie wielu krótkich sesji zabaw, które naśladują udane polowania. Taka aktywność utrzyma zainteresowanie kotów i zmniejszy stres, a ponadto może wzmocnić więź między zwierzakami i opiekunami.
- Zapewnienie kotom bezpiecznych kryjówek, podwyższonych miejsc do obserwacji i wielu sposobów zabawy może również pomóc w uspokojeniu zwierząt - podkreśliła Salgirli Demirbas.
Naukowcy przyznali, że chociaż zebrane przez nich informacje mają charakter subiektywny, pozwoliły im uzyskać unikalny wgląd w zwyczaje kotów związane z drapaniem. Celem ich kolejnych badań będzie opracowanie skuteczniejszych strategii radzenia sobie z tym niepożądanym zachowaniem.
Źródło: Frontiers
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock