Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Źródło:
Euronews, Bloomberg, Visit Sweden, tvn24.pl
Norwegia i Finlandia na nagraniach archiwalnych
Norwegia i Finlandia na nagraniach archiwalnychArchiwum Reutera
wideo 2/3
Norwegia i Finlandia na nagraniach archiwalnychArchiwum Reutera

Coolcation to jeden z nowych trendów w turystyce, który cieszy się coraz większą popularnością. W związku z nim szczególnie zadowoleni będą przedstawiciele branży z północnych regionów Europy. W obliczu zmian klimatu coolcation może przyciągać coraz więcej ludzi. Magazyn "Condé Nast Traveler" umieścił ją wśród największych trendów turystycznych na rok 2024.

Coolcation to połączenie słów "cool", czyli "fajny" lub "chłodny", i "vacation" - "wakacje". Jest to jeden z nowych trendów w turystyce, w ramach którego podróżujący decydują się na wyjazd w chłodniejsze regiony zamiast do typowo wakacyjnych ciepłych destynacji. Popularne kraje np. basenu Morza Śródziemnego stają się w lipcu i sierpniu zbyt gorące dla wielu turystów, przez co swoje wyjazdy wakacyjne planują oni albo poza sezonem, albo szukają alternatywnych kierunków.

Magazyn "Condé Nast Traveler", który umieścił coolcation wśród największych trendów turystycznych na ten rok, zaznaczył, że rok 2023 był najgorętszym w historii, nic więc dziwnego, że wielu podróżnych dwa razy zastanawia się, zanim kupi wakacje w krajach na południu Europy. Powołując się na statystyki firmy Virtuoso, działającej w branży turystyki luksusowej, magazyn podał, że 82 proc. klientów tej firmy zastanawia się nad wybraniem kierunku z bardziej umiarkowaną pogodą.

Magazyn "Condé Nast Traveler" umieścił coolcation wśród największych trendów turystycznych na ten rokShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Wakacje w Polsce. Gdzie najchętniej rezerwujemy noclegi? Jakie ceny nad Bałtykiem

Dokąd na coolcation? Północna Europa zyskuje na nowym trendzie

Jednym z krajów, który najbardziej zyskuje na nowym trendzie, jest Szwecja. Na coolcation oficjalnie zapraszają tam branże turystyczne. "Ze średnimi temperaturami w lecie na południu Szwecji, wynoszącymi 20-25 stopni Celsjusza, oraz niekończącymi się możliwościami eksplorowania Szwecja oferuje odświeżającą alternatywę dla tradycyjnych miejsc na południu Europy. Co więcej, w Szwecji są znacznie dłuższe letnie dni ze względu na swoją szerokość geograficzną" - czytamy na stronie Visit Sweden, rządowej organizacji promującej turystykę w kraju.

Zwrócono też uwagę, że kraj ten oferuje szeroki wachlarz możliwości, "od miejskich plaż w Sztokholmie i Göteborgu, po około 100 tysięcy jezior rozsianych po całym kraju", które są idealne do tego, by się "schłodzić i zrelaksować w otoczeniu wspaniałej przyrody".

Misty Belles, rzeczniczka firmy Virtuoso, powiedziała w rozmowie z Bloombergiem, że w porównaniu do zeszłego roku w przypadku całej Skandynawii odnotowano o 27 proc. więcej rezerwacji pobytów wakacyjnych, a w samej tylko Szwecji wzrost ten wyniósł aż 47 proc.

Euronews podaje, że wśród szwedzkich miast, które cieszą się popularnością wśród turystów, jest np. Umeå, gdzie w lipcu średnie temperatury oscylują wokół 17 stopni Celsjusza. Turystów przyciąga tam, oprócz możliwości ochłody, także spokój, cisza i brak korków. Portal podaje jednocześnie, że Szwecja odnotowuje nie tylko większy napływ turystów, ale i osób chętnych do zamieszkania na stałe - wzrosła bowiem sprzedaż domów wśród obcokrajowców.

Północna Europa gotowa na przyjazd turystów

Bloomberg zauważa, że urlopowicze poszukujący wytchnienia od ogromnych upałów mogą przyczynić się do istotnego wzmocnienia sektora turystycznego w Skandynawii. Przedstawiciele lokalnych firm, od organizatorów wycieczek po sklepy z pamiątkami, przewidują, że to może być dla nich bardzo udany rok.

Portal podaje, że według statystyk popularnej wyszukiwarki turystycznej KAYAK znacznie wzrosła liczba zapytań o połączenia do miast na północy, takich jak Kopenhaga, Bergen czy Sztokholm. Według firmy Virtuoso na nowym trendzie zyskuje także inny kraj nordycki, Islandia, która odnotowała wynoszący 49 proc. wzrost rezerwacji pobytów.

Europejskie Stowarzyszenie Wędrowców, pisząc o coolcation, zachęca do wędrówek po takich krajach i terytoriach, jak Norwegia, Finlandia, Szkocja, Islandia, kraje bałtyckie, Dania, Szwecja, Wyspy Owcze i Grenlandia, przekonując, że "każde z tych miejsc oferuje wyjątkowe krajobrazy i doświadczenia kulturalne". Jako przykładowe opcje wskazują szlaki Kungsleden w Szwecji, szlak Laugavegur na Islandii i szlak koła podbiegunowego na Grenlandii.

ZOBACZ TEŻ: Jak długo powinien trwać urlop? Ekspert wskazuje "trzy etapy"

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: Euronews, Bloomberg, Visit Sweden, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Olena Deriabina / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

- Ten projekt jest gotowy, zaraz będzie zrealizowany, ponieważ kwestia jest owszem finansowa, ale nie tylko. Przede wszystkim chodzi o pewien mechanizm jak ten zasiłek ma funkcjonować - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski na antenie TVN24 pytana o kwestię podwyżki zasiłku pogrzebowego.

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Źródło:
TVN24

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Czy pracodawca może mnie zmusić do uczestniczenia w firmowej wigilii? - zapytała internautka w mediach społecznościowych. - Dla jednych to fantastyczna okazja do spotkania i integracji zespołowej, dla innych istny koszmar i na samą myśl o takim wydarzeniu mają nudności - zauważyła w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy.

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd w Oslo widzi w nowych inwestycjach w branżę paliwową szansę na pobudzenie gospodarki i wzmocnienie kursu swojej waluty. Planuje przeznaczyć na nie w przyszłym roku rekordową kwotę ćwierć biliona koron, czyli 23 miliardów dolarów.

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano pięć wygranych czwartego stopnia w wysokości ponad 224 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 22 listopada 2024 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Amerykański przedsiębiorca z Miami, Stephen P. Lynch, stara się kupić gazociąg Nord Stream 2, uszkodzony w 2022 roku w wyniku aktu sabotażu - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal". Lynch uważa, że przejęcie gazociągu odpowiada interesom USA w perspektywie długookresowej i zwiększa szanse na pokój w Ukrainie.

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP