Komisja Nadzoru Finansowego (FCA) i Organ Nadzoru Ostrożnościowego (PRA) Banku Anglii potwierdziły zniesienie limitu, który ogranicza premie do dwukrotności wynagrodzenia podstawowego dla pracowników między innymi banków. - Pracownicy banków już korzystają z ogromnych premii. Nie potrzebują kolejnej pomocnej dłoni konserwatystów – skomentował Paul Nowak, sekretarz generalny Federacji Związków Zawodowych TUC, oceniając, że decyzja jest nieprzyzwoita. - W czasie gdy miliony ludzi w całym kraju ledwo wiążą koniec z końcem, to to ich obraża - stwierdził.
Jak podał portal stacji BBC, Komisja Nadzoru Finansowego (FCA) i Organ Nadzoru Ostrożnościowego (PRA) Banku Anglii potwierdziły zniesienie limitu, który ogranicza premie do dwukrotności wynagrodzenia podstawowego dla pracowników banków, towarzystw budowlanych i firm inwestycyjnych.
- Ograniczenie premii zostanie zniesione od 31 października – wyjaśniono.
Związki zawodowe: pracownicy banków już korzystają z ogromnych premii
Przepis został wprowadzony w 2014 roku, kiedy Wielka Brytania należała do Unii Europejskiej. Limit miał na celu ograniczenie w podejmowaniu nadmiernego ryzyka w branży finansowej. Było to związane z doświadczeniami po krachu finansowym w 2008 roku.
Zarządy banków jednak narzekali na te zasady, twierdząc, że prowadzą one do podwyższania płacy podstawowej, co zwiększa koszty stałe banków. Inni twierdzili z kolei, że odblokowanie premii dla pracowników może sprawić, że rynki finansowe staną się bardziej ryzykowne.
Sekretarz generalny Federacji Związków Zawodowych TUC Paul Nowak nazwał tę decyzję "nieprzyzwoitą".
- Pracownicy banków już korzystają z ogromnych premii. Nie potrzebują kolejnej pomocnej dłoni konserwatystów – powiedział. - W czasie gdy miliony ludzi w całym kraju ledwo wiążą koniec z końcem, to to ich obraża – stwierdził.
Nowak cytowany przez "The Guardian" zaznaczył, iż "premier Rishi Sunak po raz kolejny pokazał, że bardziej interesuje go obrastanie w piórka najbogatszych, niż pomaganie rodzinom borykającym się z trudnościami". - Szalejące nierówności nie przyczynią się w żaden sposób do pobudzenia wzrostu czy konkurencyjności. Po prostu zahamują naszą gospodarkę - wyjaśnił.
Możliwość różnicowania wynagrodzeń pracowników
We wspólnym oświadczeniu Komisji Nadzoru Finansowego i Urzędu Nadzoru Ostrożnościowego napisano, że górny limit premii ma "niezamierzone konsekwencje" w postaci podniesienia przez firmy stałego wynagrodzenia. Wyjaśniono, że jeśli największą część wynagrodzenia stanowi płaca podstawowa, to pracodawcy mają mniej możliwości różnicowania wynagrodzeń pracowników.
Plan zniesienia górnego limitu premii dla pracowników banku został przedstawiony w minibudżecie we wrześniu 2022 r. za rządów ówczesnej premier Liz Truss i jej kanclerza Kwasiego Kwartenga. Pakiet tych działań wywołał jednak zamieszanie na rynkach finansowych i wkrótce potem Kwarteng został zwolniony.
Źródło: BBC, "The Guardian"
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock