Węgry zawetują wejście Bułgarii do strefy Schengen, jeśli rząd w Sofii nie zniesie podatku od tranzytu rosyjskiego gazu. Taką informację przekazał w sobotę węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Węgierskie MSZ podało, że Węgry dały Bułgarii jasno do zrozumienia, że zawetują jej wejście do strefy Schengen, jeśli podatek od tranzytu rosyjskiego gazu będzie nadal obowiązywał. "Wyjaśniliśmy Bułgarom, że jeśli utrzymają ten podatek, jeśli będą nadal zagrażać bezpieczeństwu węgierskich dostaw energii, to zawetujemy ich wejście do strefy Schengen" - powiedział Szijjarto.
10 października br. bułgarski parlament zdecydował o wprowadzeniu opłaty tranzytowej w wysokości 10 euro za megawatogodzinę. Decyzja dotyczyła Serbii, Macedonii Północnej, Węgier i Austrii, które ostro się temu sprzeciwiły.
W miniony poniedziałek liderzy dwóch partii rządzących - Kontynuujemy Zmiany-Demokratyczna Bułgaria i GERB, Kirił Petkow i Bojko Borisow, oświadczyli w parlamencie, że na razie opłata nie będzie wprowadzana mimo, że decyzję rządu zaaprobował już parlament.
Podatkiem miał być objęty gaz z Rosji, płynący gazociągiem Turecki Potok przez Morze Czarne i Turcję. Przepustowość Tureckiego Potoku wynosi 15,75 mld metrów sześciennych rocznie.
Podatek od tranzytu rosyjskiego gazu budzi emocje
Szef węgierskiej dyplomacji zapowiedział, że Węgry wycofają weto w momencie uchylenia podatku.
Węgry otrzymują rocznie 4,5 mld metrów sześciennych gazu z Rosji. Umowa w tej sprawie została podpisana w 2021 roku. Surowiec trafia na Węgry głównie przez Bułgarię i Serbię gazociągiem Turecki Potok.
Peter Szijjarto powiedział, że posunięcie Bułgarii, które w jego ocenie jest sprzeczne z europejskimi przepisami, zagraża bezpieczeństwu dostaw gazu nie tylko na Węgry, ale także do Serbii i Macedonii Północnej.
"Chociaż podatek ma na celu zmniejszenie zysków Gazpromu, który zgodnie z umowami dotyczącymi dostaw gazu powinien pokryć jego koszty, może on jednak spowodować zakłócenia w tranzycie i/lub wyższe koszty dla krajów otrzymujących gaz tą drogą" - napisali ekonomiści UniCredit.
Strefa Schengen
Strefa Schengen to obszar UE bez kontroli na wewnętrznych granicach. Należy do niej 27 państw: 22 spośród 27 państw członkowskich UE oraz wszyscy członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria).
Chorwacja to najnowszy kraj, który dołączył do strefy Schengen - przystąpiła do niej 1 stycznia 2023 roku.
Źródło: Reuters, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock