Trwają rozmowy o odbudowie Ukrainy. Potrzeby kraju w zakresie finansowania zewnętrznego w najlepszym przypadku będą wynosić około 3 miliardów dolarów miesięcznie w 2023 roku - powiedziała we wtorek szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa. Zastrzegła, że ta kwota może wzrosnąć do nawet 5 miliardów dolarów, jeśli rosyjskie bombardowania staną się "jeszcze bardziej dramatyczne".
Kristalina Georgiewa powiedziała na konferencji w Berlinie, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy pracuje z władzami Ukrainy nad pełnym programem pożyczkowym.
We wtorek w Berlinie odbyła się konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy. Z Berlinem połączył się też zdalnie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Plan Marshalla dla Ukrainy
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wskazał, że celem tego spotkania jest "stworzenie planu Marshalla na miarę XXI wieku" i zapewnił o swoim wsparciu dla Kijowa. Dodał, że odbudowa kraju po wyniszczającej wojnie jest możliwa i wskazał, że konieczne jest zaplanowanie przyszłości Ukrainy jako demokratycznego członka Unii Europejskiej i eksportera zielonej energii oraz dóbr bazujących na zaawansowanej technologii.
- Należy powiązać wysiłki na rzecz powojennej rekonstrukcji tego kraju z procesem integracji Ukrainy z Unią Europejską - wtórowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Obecny w Berlinie premier Mateusz Morawiecki wskazywał, że aktywa państwa rosyjskiego i oligarchów, które są na razie zamrożone, powinny zostać skonfiskowane i przekazane na odbudowę Ukrainy i pomoc humanitarną. - Cała wspólnota europejska powinna też pracować nad integracją Ukrainy z Unią - dodał szef polskiego rządu.
W ramach Planu Marshalla w latach 1948-1952 Stany Zjednoczone sfinansowały odbudowę Niemiec i innych krajów europejskich miliardami dolarów.
Źródło: Reuters, PAP