Norweskie ministerstwo energii porozumiało się z siedmioma właścicielami gazociągów, w tym z Orlenem, w sprawie przejęcia około dziewięciu tysięcy kilometrów rurociągów - podał Reuters. Wartość transakcji to około 1,6 miliarda dolarów.
Strona rządowa uzgodniła z firmami: Orlen, Shell, CapeOmega, ConocoPhilipps, Equinor, Hav Energy i Silex warunki przejęcia ich udziałów w spółkach joint venture. Umowa została zawarta z datą wsteczną 1 stycznia 2024 r. Przejęte gazociągi to główne podmorskie szlaki dostaw do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Belgii.
Norwegia przejmuje sieć gazociągów
Reuters przypomniał, że transakcja ta to część norweskiego planu nacjonalizacji rozległej sieci gazociągów, który został ogłoszony przez rząd w 2023 r. Ministerstwo energii wyjaśniło, że celem tej działalności jest utrzymanie niskich taryf gazociągowych dla firm eksportujących gaz, a tym samym ułatwienie opłacalnej długoterminowej produkcji.
Norwegia jest największym dostawcą gazu w Europie po gwałtownym spadku rosyjskich dostaw, wywołanym atakiem Moskwy na Ukrainę w 2022 r. Władze w Oslo zastrzegły, że nie wpłynęło to na podjęcie decyzji o nacjonalizacji. "To nie jest kwestia obaw o bezpieczeństwo narodowe" - powiedział rzecznik ministerstwa energii.
Znaczna część norweskiej sieci gazociągów przesyłowych jest własnością Gassled, spółki utworzonej w 2003 r. przez firmy naftowe. Podpisana umowa zwiększa udział Norwegii w Gassled z 46,7 proc. do 100 proc.
Orlen o sprzedaży
"ORLEN Upstream Norway został właścicielem udziałów w terminalu Nyhamna w ramach transakcji przejęcia wszystkich aktywów INEOS Exploration and Production Norge w 2021 roku. Udziały te nie były dla spółki kluczowe, ponieważ ORLEN Upstream Norway jest firmą poszukiwawczo-wydobywczą i nie planował rozwoju działalności w zakresie infrastruktury przesyłowej. Dlatego posiadanie tego rodzaju infrastruktury nigdy nie było elementem planów rozwojowych Grupy ORLEN na rynku norweskim. Jednocześnie przejęcie przez państwo tych udziałów jest niezbędne dla realizacji rządowych planów dotyczących przyszłości infrastruktury przesyłowej w Norwegii. ORLEN Upstream Norway pozytywnie odpowiedział na ofertę Ministerstwa Energii, dotyczącą odkupienia udziałów w terminalu Nyhamna. Podobną decyzję podjęły także inne spółki wydobywcze posiadające udziały w norweskiej infrastrukturze przesyłowej" - przekazał tvn24.pl zespół prasowy Orlenu.
Dodał też: "Cena odkupu udziałów ORLEN Upstream Norway w terminalu Nyhamna jest dla Grupy ORLEN satysfakcjonująca".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock