Europejski Bank Centralny (EBC) podniósł stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Decyzja EBC ma wpływ na kredytobiorców, którzy swoje zobowiązania zaciągnęli w euro.
"Rada Prezesów postanowiła dziś podnieść trzy podstawowe stopy procentowe EBC o 75 pb. Ten istotny krok przybliża przejście od obecnego poziomu stóp procentowych o wysoce łagodzącym oddziaływaniu do poziomów, które zapewnią, aby inflacja wkrótce powróciła do przyjętego przez EBC celu wynoszącego 2 proc. w średnim okresie" - napisano w komunikacie.
Będą dalsze podwyżki
"Opierając się na aktualnej ocenie, Rada Prezesów przewiduje, że na następnych kilku posiedzeniach będzie dalej podnosić stopy procentowe, co ma osłabić popyt i chronić przed ryzykiem stałego wzrostu oczekiwań inflacyjnych. Rada Prezesów będzie regularnie poddawać przyjęty kierunek polityki pieniężnej ponownej ocenie w świetle napływających informacji i zmieniających się perspektyw inflacji. Przyszłe decyzje Rady w sprawie podstawowych stóp procentowych nadal będą zależeć od danych i zapadać z posiedzenia na posiedzenie" - dodano.
Rada Prezesów przewiduje dalsze podwyżki stóp procentowych, ponieważ "inflacja pozostaje zdecydowanie zbyt wysoka i prawdopodobnie przez dłuższy czas będzie przekraczać docelowy poziom".
"Według szacunków flash Eurostatu w sierpniu inflacja wyniosła 9,1 proc. Nadal windują ją gwałtowny wzrost cen energii i żywności, presja popytowa w pewnych sektorach spowodowana ponownym otwieraniem się gospodarki oraz zatory podażowe. Presja cenowa dalej się nasilała i rozszerzała na wszystkie sektory gospodarki i inflacja w najbliższym okresie może jeszcze wzrosnąć. W miarę jak obecne czynniki proinflacyjne będą z czasem wygasać, a normalizacja polityki pieniężnej – wpływać na gospodarkę i kształtowanie cen, inflacja będzie się obniżać. Jeśli chodzi o dalsze perspektywy, eksperci EBC znacznie zrewidowali w górę projekcje inflacji i obecnie oczekuje się, że wyniesie ona średnio 8,1 proc. w 2022 r., 5,5 proc. w 2023 r. i 2,3 proc. w 2024 r." - czytamy
Spowolnienie wzrostu gospodarczego
EBC obniżył projekcje wzrostu PKB. Jak napisano najnowsze dane wskazują na znaczne spowolnienie wzrostu gospodarczego w strefie euro, po odbiciu w pierwszej połowie 2022; przy czym przewiduje się, że w dalszej części roku i pierwszym kwartale 2023 r. gospodarka będzie w stanie stagnacji.
"Bardzo wysokie ceny energii zmniejszają siłę nabywczą dochodów ludności, a zatory podażowe, mimo że się zmniejszają, nadal ograniczają aktywność gospodarczą. Ponadto niekorzystna sytuacja geopolityczna, zwłaszcza nieuzasadniona agresja Rosji wobec Ukrainy, odbija się na zaufaniu przedsiębiorstw i konsumentów. Te perspektywy odzwierciedlono w najnowszych projekcjach eksperckich dotyczących wzrostu gospodarczego, które na pozostałą część bieżącego roku i cały rok 2023 zrewidowano mocno w dół. Obecnie eksperci przewidują, że gospodarka odnotuje wzrost o 3,1 proc. w 2022 r., 0,9 proc. w 2023 i 1,9 proc. w 2024 r." - wskazano.
Po ogłoszeniu decyzji kurs euro rośnie o 0,32 proc. wobec dolara do 1,0007. Rentowność 10-letnich bundów rośnie o 1 pb do 1,58 proc.
Następne posiedzenie EBC odbędzie się 27 października.
Komentarze
"Stopa referencyjna EBC o 75pb w górę - do 1,25 proc. i zapowiedź dalszych podwyżek w przyszłości. To najsilniejsza podwyżka stóp w historii funkcjonowania EBC i jasny sygnał determinacji EBC w walce z inflacją" - wskazali na Twitterze analitycy PKO BP.
"75 punktów bazowych od EBC - bez zaskoczenia. Z drugiej strony EBC daje jasno do zrozumienia, że jest to nadzwyczajnej skali ruch" - to z kolei komentarz ekonomistów mBanku.
"Bank goni: inflację, rzeczywistość i inne banki centralne. Zobaczymy w strefie euro w tym roku więcej podwyżek stóp" - stwierdzili analitycy Banku Pekao.
Dodali też: "Ciekawie wygląda nowa projekcja EBC. Mocne cięcie prognoz wzrostu PKB, potężna podwyżka prognoz inflacji. Na koniec horyzontu inflacja wyleciała z hukiem poza cel. Podkładka pod kolejne ruchy w górę".
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock