Renesans handlu "z dużych plastikowych toreb". Znane zachodnie marki wciąż są dostępne w Rosji

Źródło:
PAP
Morawiecki: sankcje są już do końca uzgodnione
Morawiecki: sankcje są już do końca uzgodnione
TVN24
Morawiecki: sankcje są już do końca uzgodnioneTVN24

W Rosji obecnie renesans przeżywa handel bazarowy "z dużych plastikowych toreb", pamiętany z lat 90. - opisuje "Welt". Po ataku na Ukrainę i nałożonych surowych sankcji ekonomicznych, nadal dostępne są tam luksusowe produkty, które miały zniknąć z tego rynku wiele miesięcy temu. Chodzi na przykład o najnowsze urządzenia Apple czy ostatnie modele Mercedesa. Jest to możliwe dzięki szarej strefie importu. "To ważne narzędzie propagandowe, zapobiegające niepokojom" – wyjaśnia taktykę wojenną Putina "Welt".

MTS, jeden z największych rosyjskich operatorów telefonii komórkowej, sprzedaje najnowsze modele iPhone'ów. Major Auto, sieć salonów samochodowych z lokalizacjami w Moskwie i Petersburgu, zachęca do zakupu luksusowych, najdroższych modeli Mercedesa z rocznika 2023.

Apple, Ikea, Adidas czy H&M dostępne w Rosji w szarej strefie

Do niedawna sytuacja taka nie budziłaby zdziwienia, bowiem oferta towarów dostępnych w rosyjskich supermarketach, salonach samochodowych i sklepach z elektroniką nie różniła się od zachodniej. "Ale podczas trwania wojny na Ukrainie wiele marek nie powinno już w Rosji działać" – podkreśla "Welt", przypominając, że tuż po wybuchu wojny Mercedes-Benz wstrzymał rozpoczętą w 2019 roku produkcję luksusowych pojazdów w Rosji i zaprzestał eksportu do tego kraju.

Także Apple przestało sprzedawać do Rosji swoje towary prawie rok temu, a marki takie jak Ikea, Adidas czy H&M również opuściły Rosję z powodu inwazji na Ukrainę. Jednak ich produkty są nadal dostępne w Rosji, za czym stoi "szeroko rozgałęziona sieć firm i osób prywatnych w kilku krajach". Dzięki tej "szarej strefie importu" rosyjscy konsumenci mają możliwość zakupu - nawet wbrew woli producentów – towarów po cenach nawet o 100 proc. wyższych niż przed wojną z oficjalnych źródeł. "I mimo wszystko jest popyt" – zauważa "Welt".

Bezcłowy import do Rosji z Kazachstanu

Już pod koniec marca ubiegłego roku rosyjski rząd wyraźnie zezwolił na taki import równoległy. Przepisy obejmują m.in. towary wykorzystywane w energetyce, przemyśle, rolnictwie czy kolejnictwie, ale także samochody, smartfony, elektronikę, odzież, kosmetyki. Jak szacuje rosyjskie ministerstwo handlu, wielkość importu równoległego do końca 2022 roku to blisko 20 mld euro. "Rosja korzysta z faktu, że niektórzy jej sąsiedzi mają bardzo bliskie powiązania gospodarcze z Moskwą, a jednocześnie nie podlegają zachodnim sankcjom. Kazachstan, członek kierowanej przez Moskwę Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, stał się w ostatnich miesiącach prawdopodobnie najważniejszym ośrodkiem takiego importu" – wyjaśnia "Welt". Dzięki korzystnym regulacjom celnym towary, które dotarły do Kazachstanu (np. przez Dubaj czy Iran), mogą być importowane do Rosji bezcłowo. Według oficjalnych statystyk wielkość eksportu pojazdów do Rosji z Kazachstanu wzrosła czterokrotnie w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając wartość 1,2 mld USD. Według danych rosyjskiej agencji Autostat 18 proc. wszystkich samochodów osobowych importowanych do Rosji pochodziło z Kazachstanu - kraju z niewielkim przemysłem motoryzacyjnym. Import o mniejszej skali, dotyczący iPhone’ów i innej elektroniki użytkowej, często przyjmuje formę paczek z towarem wysyłanych z Kazachstanu. Tylko w pierwszej połowie 2022 roku eksport smartfonów z Kazachstanu do Rosji wzrósł 328 razy w stosunku do roku wcześniejszego.

Towary z Europy i handel bazarowy

W Rosji obecnie renesans przeżywa handel bazarowy "z dużych plastikowych toreb", pamiętany z lat 90. Luksusowe towary z Zachodu są przywożone w bagażach osób mogących swobodnie przemieszczać się między Rosją a Europą czy USA, np. dzięki drugiemu obywatelstwu. "Towary z Europy" są też często sprowadzane na zamówienie "eleganckich butików dla wypłacalnych klientów" – dodaje "Welt". "Rzeczy te niekoniecznie muszą pochodzić z Europy, często zamawia się je w Dubaju czy Turcji, bo tam nikt nie musi przestrzegać unijnych sankcji, które ograniczają eksport do Rosji towarów luksusowych o wartości powyżej 300 euro za sztukę. Ci, którzy odpowiadają na takie oferty, zwykle płacą z góry i nie mają gwarancji, że kiedykolwiek zobaczą towar" – opisuje "Welt". Pomimo ryzyka wielu Rosjan decyduje się na takie zakupy. "Marki, którym ufają, są dla nich tego warte, dodatkowo pomimo sankcji wielu posiada spore pieniądze. A prezydent Władimir Putin może sprawić, że ludność poczuje, że wojna na Ukrainie prawie nie ma wpływu na ich życie. Jest to ważne narzędzie propagandowe, zapobiegające niepokojom" – podsumowuje "Welt".

Czytaj także: Malują statek kilka razy w ciągu jednej podróży. Tak Rosja omija sankcje

Autorka/Autor:jr/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rząd podał propozycje minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz najniższej stawki godzinowej. Płaca minimalna w 2026 roku ma wynieść 4806 złotych brutto, a stawka - 31,40 złotego. Rada Ministrów na dodatkowym posiedzeniu zajmowała się też wskaźnikami makroekonomicznymi będącymi podstawą budżetu na przyszły rok.

Płaca minimalna. Jest decyzja rządu

Płaca minimalna. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Polska dołączy do europejskiego programu gigafabryk AI - ogłosiło w czwartek Ministerstwo Cyfryzacji. Obecnie trwają ostatnie rozmowy z partnerami, a formalny wniosek zostanie przekazany Komisji Europejskiej do 20 czerwca 2025 roku.

Polska w programie gigafabryk AI. "Finalizujemy rozmowy"

Polska w programie gigafabryk AI. "Finalizujemy rozmowy"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zdecydowały w czwartek o podniesieniu ceł na nawozy importowane z Rosji i Białorusi. Rozporządzenie w tej sprawie wejdzie w życie 1 lipca.

O tę decyzję zabiegała Polska. Jest zielone światło

O tę decyzję zabiegała Polska. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) podał, że wykryto salmonellę w polędwiczkach z kurczaka o smaku jogurt-morela. Produkt powstał dla właściciela sieci Biedronka - Jeronimo Martins. Sieć również opublikowała komunikat dla klientów w tej sprawie.

Salmonella w polędwiczkach. Duża sieć ostrzega

Salmonella w polędwiczkach. Duża sieć ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Marże kredytowe w Polsce są wyższe od średniej Unii Europejskiej - podał w czwartek Narodowy Bank Polski. Zaznaczył, że wynika to głównie z krajowych regulacji, których zniesienie pozwoliłoby na zbliżenie się do poziomu typowego dla wspólnoty.

Wysokie marże kredytów w Polsce. NBP wyjaśnia przyczyny

Wysokie marże kredytów w Polsce. NBP wyjaśnia przyczyny

Źródło:
PAP

Chiny przekazały, że są gotowe całkowicie znieść cła dla 53 krajów afrykańskich, z którymi utrzymują stosunki dyplomatyczne. Propozycja nie objęła Eswatini, które jako jedyny kraj Afryki wciąż utrzymuje oficjalne stosunki z Tajwanem.

Zwolnią z ceł produkty z 53 krajów

Zwolnią z ceł produkty z 53 krajów

Źródło:
PAP

Problem ubóstwa energetycznego dotyczy około 1,5 miliona gospodarstw domowych w Polsce - wynika z szacunków resort klimatu. Sposoby ograniczenia skali zjawiska mają się znaleźć w Planie Społeczno-Klimatycznym, który rząd do końca czerwca ma przesłać do Brukseli.

Problem dotyczy 1,5 miliona gospodarstw w Polsce. Alarmujące dane

Problem dotyczy 1,5 miliona gospodarstw w Polsce. Alarmujące dane

Źródło:
PAP

Pracujemy w Polsce nad ustawą o ochronie praw dzieci, szczególnie dotyczących różnych nielegalnych treści, ale również pornografii w internecie - powiedział w Radiu ZET minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Zapowiedział, że regulacje zobowiązujące platformy do skuteczniejszej weryfikacji wieku mogą wejść w życie jeszcze w tym roku.

Minister cyfryzacji chce dyscyplinować platformy. Będą musiały weryfikować wiek

Minister cyfryzacji chce dyscyplinować platformy. Będą musiały weryfikować wiek

Źródło:
tvn24.pl, PAP

We Francji 36 ministrów rządu kierowanego przez Francois Bayrou złożyło zeznania majątkowe. Ponad połowa francuskiego rządu to milionerzy. Średni majątek ministra w rządzie Bayrou, sprawującym władzę od pół roku, to około 2,5 mln euro.

Połowa tego rządu to milionerzy

Połowa tego rządu to milionerzy

Źródło:
PAP

Ludzkich rozmiarów lalka Labubu została sprzedana za rekordową kwotę 1,08 miliona juanów (około 550 tysięcy złotych) - przekazała stacja BBC, powołując się na chiński dom aukcyjny.

Lalka sprzedana za ponad pół miliona złotych

Lalka sprzedana za ponad pół miliona złotych

Źródło:
BBC

Tegoroczna wiosna przyniosła wiele wyzwań dla polskich sadowników. Kapryśna pogoda znacząco wpłynęła na zbiory i jakość owoców. - Ceny dla konsumentów na pewno będą wyższe - mówią przedstawiciele branży.

Pogoda uderza w zbiory. "Ceny na pewno będą wyższe"

Pogoda uderza w zbiory. "Ceny na pewno będą wyższe"

Źródło:
TVN24+

Resort finansów analizuje zmiany w podatku handlowym - informuje w czwartkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Rozważane są wzrost stawek oraz objęcie daniną handlu internetowego. Na tym ostatnim ruchu mogliby zyskać giganci z Chin.

Nowy cel fiskusa

Nowy cel fiskusa

Źródło:
PAP

Pepco Group zawarło umowę sprzedaży brytyjskiej sieci dyskontowej Poundland na rzecz amerykańskiej firmy inwestycyjnej Gordon Brothers - przekazała spółka w komunikacie. Spółka nie wyklucza kolejnych zmian. Pod młotek może też pójść sieć Dealz Poland.

Pepco pozbywa się brytyjskiej sieci. Sprzedaż za symboliczną kwotę

Pepco pozbywa się brytyjskiej sieci. Sprzedaż za symboliczną kwotę

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Grupę OLX karę w wysokości ponad 28 milionów złotych za mylący system ocen. Jak podano w komunikacie, użytkownicy platformy olx.pl często nie zdawali sobie sprawy, że oceny mogą wystawiać osoby, które nie dokonały wcześniej zakupu.

"Mylący system ocen". Popularna platforma sprzedażowa ukarana

"Mylący system ocen". Popularna platforma sprzedażowa ukarana

Źródło:
PAP

Podpisaliśmy list intencyjny o współpracy z Nvidią. Razem będziemy rozwijać nowoczesne, lokalne modele językowe, zoptymalizowane pod ich technologie - ogłosił w środę Sebastian Kondracki, współtwórca Bielika, polskiego modelu językowego. 

Światowy gigant AI stawia na polskiego Bielika. "To dopiero początek"

Światowy gigant AI stawia na polskiego Bielika. "To dopiero początek"

Źródło:
tvn24.pl

W maju zanotowano najwyższy w tym roku odsetek deweloperów oczekujących spadku tempa sprzedaży nieruchomości - wynika z najnowszego Indeksu Nastroju Deweloperów. - Rynek nie porusza się w jednym kierunku - ocenił Robert Chojnacki, założyciel i wiceprezes portalu Tabelaofert.pl.

Deweloperzy w mieszanych nastrojach. "Rynek nie porusza się w jednym kierunku"

Deweloperzy w mieszanych nastrojach. "Rynek nie porusza się w jednym kierunku"

Źródło:
PAP

W czwartek rząd ma zająć się wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę i wysokością minimalnej stawki godzinowej w 2026 r. Ta kwestia różni środowiska pracownicze i przedsiębiorców. Jak wynika z porządku obrad Rady Ministrów na liście znalazła się także propozycja zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w przyszłym roku.

Co z płacą minimalną? Rząd ma niewiele czasu na propozycję

Co z płacą minimalną? Rząd ma niewiele czasu na propozycję

Źródło:
PAP

Stalowa Wola, obok niemieckiego Unterluess i francuskiego Bourgres, została wyróżniona w brytyjskim tygodniku "Economist" jako jedno z trzech europejskich miast zyskujących na rozwoju przemysłu zbrojeniowego.

Te miasta zyskują najbardziej na zbrojeniach w Unii Europejskiej. Na liście polska miejscowść

Te miasta zyskują najbardziej na zbrojeniach w Unii Europejskiej. Na liście polska miejscowść

Źródło:
PAP

Przyjęcie euro w Polsce wiązałoby się z istotnym ryzykiem powstania cyklu boom-bust, czyli przejściowego zwiększenia aktywności gospodarczej napędzanej wzrostem kredytu, po którym przyszłoby załamanie i wzrost bezrobocia - stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Prezes NBP Adam Glapiński mocno o przyjęciu euro w Polsce

Prezes NBP Adam Glapiński mocno o przyjęciu euro w Polsce

Źródło:
PAP

Finowie kończą z produkcją paszportów swoim kraju. Przenoszą ją do Polski – poinformował w środę fiński dziennik gospodarczy "Taloussanomat". To nie pierwszy raz, kiedy Finlandia przenosi wytwarzanie dokumentów poza kraj.

Ten kraj przenosi produkcję paszportów do Polski

Ten kraj przenosi produkcję paszportów do Polski

Źródło:
PAP

Władze Hongkongu wezwały do natychmiastowego odinstalowania gry wideo "Reversed Front: Bonfire" - poinformował portal Hongkong Free Press (HKFP). Według władz tajwańska gra wideo promuje secesję i "prowokuje nienawiść" wobec Chin i administracji Hongkongu.

Władze apelują o natychmiastowe usunięcie gry

Władze apelują o natychmiastowe usunięcie gry

Źródło:
PAP

Resort pracy przygotował projekt dotyczący nowych zasad wypłaty ekwiwalentu za urlop. Zmianie mają ulec między innymi termin wypłaty oraz usprawnienie komunikacji pracodawcy z pracownikiem dzięki elektronizacji spraw.

Ekwiwalent za urlop. Szykują się zmiany

Ekwiwalent za urlop. Szykują się zmiany

Źródło:
PAP

Najpiękniejsze krajobrazy są w Irlandii - tak przynajmniej zdecydowało kilka tysięcy kierowców. W czołówce rankingu znalazły się też nadwiślańskie widoki - Polska znalazła się na piątej pozycji.

Kraje z najpiękniejszymi krajobrazami. Polska w czołówce

Kraje z najpiękniejszymi krajobrazami. Polska w czołówce

Źródło:
PAP

Nie zawaham się podjąć decyzji o wprowadzeniu czasowej kontroli na granicy, także z Niemcami, jeśli nie zmniejszy się presja - zaznaczył premier Donald Tusk w Sejmie. Dodał, że poinformował o tym sąsiadów Polski.

Donald Tusk: dobrze wiecie, co to znaczy dla Polek, Polaków

Donald Tusk: dobrze wiecie, co to znaczy dla Polek, Polaków

Źródło:
PAP

Nie są prowadzone prace nad wprowadzeniem podatku od nadmiarowych zysków banków - przekazało Ministerstwo Finansów.

Podatek od zysków banków. Jest odpowiedź resortu

Podatek od zysków banków. Jest odpowiedź resortu

Źródło:
PAP

Chiny dadzą nam metale ziem rzadkich, a cła na chińskie towary będą na poziomie 55 procent - przekazał Donald Trump. Prezydent USA podkreślił, że udało się dojść z Chinami do porozumienia.

Trump: umowa jest gotowa

Trump: umowa jest gotowa

Źródło:
PAP

Hiszpania mocno zwiększyła import amerykańskiego gazu skroplonego (LNG), co zbiegło się z "ofensywą taryfową" prezydenta USA Donalda Trumpa – poinformował w środę hiszpański dziennik ekonomiczny "Cinco Dias".

"Ofensywa" Trumpa. Nagły skok importu

"Ofensywa" Trumpa. Nagły skok importu

Źródło:
PAP

General Motors ogłosiło we wtorek, że zainwestuje cztery miliardy dolarów w trzy amerykańskie fabryki, aby zwiększyć produkcję pojazdów spalinowych i elektrycznych - podał portal stacji CNN. Decyzja ta spowodowana jest nałożeniem przez Donalda Trumpa 25-procentowych ceł na importowane samochody.

Motoryzacyjny gigant wyda miliardy dolarów. Kolejny efekt ceł Trumpa

Motoryzacyjny gigant wyda miliardy dolarów. Kolejny efekt ceł Trumpa

Źródło:
CNN

Funkcję prezesa Grupy Azoty powierzono Andrzejowi Skolmowskiemu - podała w komunikacie spółka. Skolmowski dotychczas pełnił obowiązki szefa Azotów.

Grupa Azoty powołała prezesa

Grupa Azoty powołała prezesa

Źródło:
PAP

Przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej odbyła się w środę rozprawa dotycząca kredytów hipotecznych w złotych z oprocentowaniem opartym o wskaźnik WIBOR. W następnym kroku rzecznik generalny TSUE wyda opinię w tej sprawie - nastąpi to 11 września.

Sąd nad WIBOR-em. Ważna data

Sąd nad WIBOR-em. Ważna data

Źródło:
PAP

Temu miało w maju 19,7 miliona użytkowników na wszystkich urządzeniach wobec 18,86 miliona w kwietniu - wynika z badania Mediapanel, Polskiego Badania Internetu. Allegro zachowało pozycję lidera pod względem czasu spędzanego na platformie przez kupujących.

Chiński gigant rozpycha się w Polsce

Chiński gigant rozpycha się w Polsce

Źródło:
PAP

Bank Światowy przewiduje, że obecna dekada będzie najgorsza dla globalnego wzrostu gospodarczego od lat 60. XX wieku, głównie z powodu skutków ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - podał portal stacji BBC. Bank obniżył swoją prognozę dla światowej gospodarki.

Przed nami najgorsza dekada dla globalnego wzrostu gospodarczego od lat 60.

Przed nami najgorsza dekada dla globalnego wzrostu gospodarczego od lat 60.

Źródło:
PAP, BBC