W piątek Wielka Brytania ostatecznie zgodziła się na przejęcie Activision Blizzard za 69 miliardów dolarów przez Microsoft. To największa fuzja w historii branży.
Transakcja została zablokowana w kwietniu przez Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA), który stwierdził, że może ona dać amerykańskiemu gigantowi komputerowemu kontrolę nad rodzącym się rynkiem gier w chmurze.
Organ regulacyjny porzucił jednak swój plan, ponownie otwierając sprawę po tym, jak Microsoft zgodził się sprzedać prawa do transmisji strumieniowej gier Activision firmie Ubisoft Entertainment, uwzględniając środki zapewniające wykonalność warunków.
Jak zauważa Reuters transakcja ta była największym sprawdzianem globalnej siły CMA w walce z gigantami technologicznymi od czasu opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Stwierdzono, że twarda postawa w obliczu krytyki ze strony łączących się przedsiębiorstw przyniosło rezultaty lepsze z punktu widzenia konkurencji, konsumentów i wzrostu gospodarczego.
Zgoda ta umożliwia Microsoftowi sfinalizowanie transakcji do 18 października, po przedłużeniu terminu uzyskania zgody Wielkiej Brytanii.
CMA stwierdziła, że ustępstwo Microsoftu dotyczące przesyłania strumieniowego "zmieniło zasady gry", dodając, że jest jedyną agencja zajmująca się konkurencją na świecie, która zapewniła taki wynik.
"Nowa umowa uniemożliwi Microsoftowi blokowanie konkurencji w branży gier w chmurze w miarę rozkwitu tego rynku, zachowując konkurencyjne ceny i usługi dla klientów w Wielkiej Brytanii" – stwierdzono w oświadczeniu.
Transakcja trwała półtora roku
Microsoft ogłosił transakcję na początku 2022 r., a jej celem jest przyspieszenie rozwoju gier na konsole, urządzenia mobilne, komputery PC i gry w chmurze, aby konkurować z takimi firmami jak Tencent i Sony.
Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych (FTC) sprzeciwiła się tej umowie, ale gdy nie udało jej się jej powstrzymać, CMA pozostała sama. FTC walczy dalej, ale Microsoft oświadczył, że nie powstrzyma jej przed zamknięciem umowy.
Komisja Europejska dała zielone światło dla umowy w maju, przyjmując zobowiązania Microsoftu dotyczące licencjonowania gier Activision, takich jak "Overwatch" i "World of Warcraft", na inne platformy.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock