"Sytuacja jest poważna". Kolejne kraje zaostrzają przepisy na święta

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Premier: święta to wyjątkowy czas, który wymaga wyjątkowej odpowiedzialności
Premier: święta to wyjątkowy czas, który wymaga wyjątkowej odpowiedzialnościTVN24
wideo 2/5
Premier: święta to wyjątkowy czas, który wymaga wyjątkowej odpowiedzialnościTVN24

Limity osób podczas spotkań świątecznych, ograniczenia w przemieszczaniu, a także zamknięte sklepy. To krajobraz nadchodzących świąt Bożego Narodzenia w Europie. Poniżej piszemy, jak sytuacja wygląda w poszczególnych krajach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Niemcy

Na wprowadzenie ogólnokrajowego lockdownu zdecydował się rząd Niemiec. Handel detaliczny nie będzie działał co najmniej do 10 stycznia. Wyjątki dotyczą sklepów, które zaspokajają codzienne potrzeby. Zgodnie z obostrzeniami prywatne spotkania powinny być ograniczone do członków dwóch gospodarstw domowych, ale w każdym przypadku do maksymalnie pięciu osób. Przepis ten nie obejmuje dzieci do lat 14.

Wyjątek będzie obowiązywał w okresie świątecznym. Od 24 do 26 grudnia członkowie jednego gospodarstwa domowego mogą wtedy spotykać się z czterema innymi osobami. Zgodnie z uchwałą rządu te cztery osoby muszą pochodzić z "najbliższego" kręgu rodzinnego, do którego należy małżonek, partner w związku partnerskim oraz bezpośredni krewni, rodzeństwo i członkowie ich rodzin. Ponadto w spotkaniach mogą uczestniczyć dzieci do 14 lat wszystkich zainteresowanych osób.

- Wydaję mi się, że święta będą naprawdę inne niż są zawsze - powiedziała Anna Goebel, prezes Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Monachium. Jak wyjaśniała, niemiecką tradycją jest spędzanie świąt nie tyle w gronie rodzinnym, ale też spotykanie z przyjaciółmi, ze znajomymi w restauracjach, na różnego rodzaju jarmarkach świątecznych. - Z tym niestety w tym roku musimy się pożegnać - podkreśliła.

Wyjątki w spotkaniach nie będą obowiązywały w czasie Sylwestra i w Nowy Rok. Oznacza to, że w tym czasie obowiązują ogólne ograniczenia kontaktów. Sprzedaż pirotechniki przed wieczorem sylwestrowym jest zabroniona. W Sylwestra i Nowy Rok obowiązuje ogólnokrajowy zakaz gromadzenia się, a także zakaz fajerwerków w często odwiedzanych miejscach.

Ponadto każdy, kto będzie chciał wziąć udział we mszy w Wigilię i Boże Narodzenie będzie musiał wcześniej wpisać się na listę. Obowiązkowe będą maseczki, a zabronione śpiewanie.

Holandia

W poniedziałek premier Holandii Mark Rutte ogłosił drugi ścisły lockdown. Do 19 stycznia otwarte będą jedynie sklepy z artykułami pierwszej potrzeby. Zamknięte są również zakłady fryzjerskie, teatry i kina. Obowiązują też ograniczenia w spotkaniach - do dwóch gości dziennie w jednym gospodarstwie domowym. W czasie świąt Bożego Narodzenia limit zostanie podniesiony do trzech gości.

Anna Moszczyńska, Polka mieszkająca w Holandii, powiedziała w TVN24 BiS, że nastroje w społeczeństwie po tej decyzji "są raczej mieszane". - Jest znaczna część społeczeństwa, której oczywiście nie podobają się obostrzenia. Sytuacja jest poważna i mimo to, niektórzy jej tak nie traktują - zauważyła.

W środę poinformowano o 11 tysiącach nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. - Te liczby od początku grudnia mają tendencję wzrostową i co chwila jest rekord. Dzisiaj znowuż jest to rekord. Przypadki śmiertelne również się zwiększają, dlatego słowa premiera, które wygłosił do społeczeństwa, mówiąc, że sytuacja jest naprawdę poważna i my już nie mamy innego wyjścia jak tylko wprowadzić twardy lockdown i różnego rodzaju obostrzenia, potwierdzają to - tłumaczyła.

Anna Moszczyńska była dopytywana, czy Holendrzy będą mogli przemieszczać się po kraju w okresie świąt. - To pytanie, na które bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ teoretycznie podróże, w szczególności środkami transportu zbiorowego są dozwolone (...), kiedy naprawdę trzeba, czy to jechać do pracy, czy do chorego i tak dalej. Natomiast z drugiej strony nikt tego nie weryfikuje. Dzisiaj nikt nie zatrzymuje samochodów na drodze, ani nie przepytuje ludzie w pociągach, gdzie się wybieracie i nie spodziewam się żeby coś takiego wystąpiło w święta - oceniła Polka mieszkająca w Holandii.

Jednocześnie Anna Moszczyńska przyznała, że widać lockdown na ulicach. - Ulice są puste (...). Jeszcze w weekend byłam w centrum miasta, gdzie było bardzo dużo ludzi, wszystkie sklepy były otwarte, oczywiście były limity, ile osób może wejść do sklepu, natomiast dzisiaj sytuacja jest nieporównywalna i jest to znowu wyludnione miasto, wyludnione miejsca.

tvn24.pl

Czechy

Od najbliższego piątku wejdą w życie zmiany w obostrzeniach na terytorium Czech. Od godziny 23.00 do 5.00 poza nielicznymi wyjątkami będzie obowiązywać zakaz przemieszczania się, tak zwana godzina policyjna. W tym czasie możliwe będą jedynie podróże do pracy, w pilnych sprawach rodzinnych oraz do lekarzy.

Zarządzenie zakłada również ograniczenie do niezbędnego minimum wychodzenia z domów w ciągu dnia i nieprzebywanie w miejscach publicznych.

Kurorty narciarskie zostaną otwarte, ale infrastruktura hotelowa i restauracje pozostaną nadal zamknięte. Hotele mogą kwaterować jedynie klientów w ramach podróży służbowych, zaś restauracje - oferować jedzenie na wynos.

Ponadto od piątku zostaną otwarte wszystkie sklepy, niezależnie od ich wielkości. Będzie obowiązywał w nich limit przebywania jednego klienta na 15 metrów kwadratowych.

Słowacja

Na zaostrzenie ograniczeń zdecydowała się również Słowacja. Od 19 grudnia ma obowiązywać zasada, że członkowie jednego gospodarstwa domowego będą mogli spotkać się tylko z członkami drugiego gospodarstwa. Nowe rozwiązanie ma dotyczyć także całego okresu świątecznego.

Ponadto od najbliższej soboty będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domów. Oprócz wyjść do pracy, do lekarza lub po niezbędne zakupy wyjątkiem będzie jednak także wyjście do świątyni, ale służby higieniczno-sanitarne mają jeszcze ustalić szczegóły związane z udziałem wiernych w nabożeństwach.

Działać będą mogły tylko sklepy sprzedające najbardziej potrzebne towary spożywcze, drogerie i apteki.

Słowacja wprowadza nowe ograniczenia. Relacja Pawła Szota
Słowacja wprowadza nowe ograniczenia. Relacja Pawła Szota TVN24

Litwa

Na Litwie od środy do 31 stycznia mają być czynne tylko sklepy spożywcze, apteki i sklepy z artykułami medycznymi. Do 3 stycznia ograniczona będzie możliwość wychodzenia z domu, a poza teren rejonu zamieszkania można będzie wyjechać tylko do pracy, na pogrzeb i w celach medycznych. Ponadto za wyjątkiem nagłych przypadków spotykać się można będzie tylko z osobami z jednego gospodarstwa domowego.

Wielka Brytania

W okresie od 23 do 27 grudnia będą zniesione zakazy przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi częściami kraju bądź obszarami o różnym poziomie restrykcji. Trzy gospodarstwa domowe mogą stworzyć "bańkę", w ramach której można się spotykać w domach, iść razem do kościoła lub spędzać czas na otwartej przestrzeni.

Jednocześnie brytyjski premier Boris Johnson zalecił, aby ludzie zmniejszyli do najniższego możliwego poziomu liczbę osób, z którymi będą mieć kontakt w ciągu pięciu dni poprzedzających świąteczne poluzowanie restrykcji. Dodatkowo, aby w miarę możliwości unikać podróżowania z obszarów o wysokiej liczbie zachorowań do obszarów o niskiej liczbie, aby unikać noclegów poza domem, a także, aby rozważyć przełożenie spotkania ze starszymi krewnymi do czasu, aż zostaną zaszczepieni. Johnson zaapelował też, aby nie uczestniczyć w poświątecznych wyprzedażach ani nie zbierać się w dużych grupach na przywitanie Nowego Roku.

Rząd Walii, gdzie sytuacja jest obecnie najtrudniejsza, ogłosił, że zalecane jest, aby świąteczne "bańki" tworzyły tylko dwa gospodarstwa domowe. Natomiast szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon powiedziała, że "silnie rekomenduje", by ludzie, jeśli mogą, spędzili Boże Narodzenie "we własnym domu z członkami własnego gospodarstwa domowego". W obu przypadkach są to jednak zalecenia, a nie prawnie wiążące nakazy.

Dania

"Faktyczne zamknięcie kraju" w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem ogłosiła w środę również premier Danii Mette Frederiksen. Zaleca się ograniczenie spotkań z rodziną do 10 osób. Takie samo ograniczenie obowiązuje także w przypadku zgromadzeń publicznych.

Zdaniem Romana Śmigielskiego, honorowego przewodniczącego Federacji Polonii w Danii, nie ma żadnego zagrożenia dla hygge. - Ponieważ hygge to jest przyjemne spędzanie czasu w gronie rodzinnym. Mamy zalecenie, żeby na Boże Narodzenie nie było w prywatnych domach więcej niż 10 osób, a do hygge aż tylu osób nie potrzeba - wyjaśniał.

Jak wskazał, Duńczycy mogą przemieszczać się po kraju. - Tradycje są takie, że połowa Duńczyków, którzy mieszkają na wschodzie jeździło na zachód do rodzin, a druga połowa z Jutlandii na Zelandię. Myślę, że to bardzo się ograniczy nie z powodu jakichkolwiek zakazów, ale z powodów praktycznych. W autobusach, pociągach, obowiązują duże odległości, maseczki i ludzie po prostu sami nie będą chcieli się narażać.

Śmigielski dodał, że w kraju odwołano wszystkie jarmarki bożonarodzeniowe. - Wszystko, gdzie się gromadzi więcej niż 10 osób, jest odwołane - tłumaczył gość TVN24 BiS.

Ukraina

Ukraiński rząd podjął decyzję o wprowadzeniu w kraju lockdownu w dniach 8-24 stycznia. Według władz nie ma potrzeby wprowadzania lockdownu w grudniu, gdyż obserwowany jest pewien spadek liczby zachorowań. Ponadto należy pamiętać, że prawosławni i grekokatolicy obchodzą Boże Narodzenie 7 stycznia.

Od 8 stycznia lokale gastronomiczne nie będą przyjmowały klientów. W dalszym ciągu możliwa będzie dostawa zamówień oraz zamówienia na wynos.

Niedostępna będzie także większość sklepów, za wyjątkiem tych, które prowadzą handel m.in. wyłącznie produktami spożywczymi, lekarstwami, środkami higieny oraz paliwami. Ponadto działalność lokali usługowych będzie dozwolona tylko w branżach: usługi finansowe, usługi pocztowe, usługi medyczne, weterynaryjne oraz naprawa środków transportu. Salony fryzjerskie i salony urody będą przyjmowały klientów wyłącznie na zapisy.

Zabroniona będzie organizacja imprez masowych.

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

- Do dyskusji jest teza, czy pewne zawody trzeba będzie objąć ochroną przed wpływem ze strony sztucznej inteligencji – oceniła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji w Warszawie.

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa w październiku 2024 roku spadła do 4,1 procent rok do roku z 4,3 procent we wrześniu, a w ujęciu miesiąc do miesiąca wyniosła 0,4 procent wobec 0,3 procent w poprzednim miesiącu - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Działania podejmowane przez Google są przejawem nadużywania dominującej pozycji - napisał w stanowisku Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych (ZPWC). Chodzi o zapowiedziane przez spółkę testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne z wyszukiwarki, Google News i Discovera dla jednego procenta użytkowników.

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zakłada przedłużenie obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną na poziomie niższym niż wynika to z zatwierdzonych taryf oraz zawieszenie pobierania opłaty mocowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2025 roku - wynika z wpisu w wykazie prac Rady Ministrów.

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w dwóch akcjach promocyjnych - podał w poniedziałek Urząd. Jeśli zarzuty się potwierdzą właścicielowi Biedronki może grozić kara do 10 procent obrotu.

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli złożyła w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Kamila Bortniczuka, byłego ministra sportu i turystyki w rządzie Zjednoczonej Prawicy - potwierdził rzecznik prasowy NIK Marcin Marjański.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

Źródło:
PAP

Tydzień w szpitalu to tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków. Projekt ustawy w tej sprawie będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - zapowiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Źródło:
PAP

System e-Doręczenia, umożliwiający otrzymywanie oraz wysyłanie pism urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu, zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2025 roku - przekazało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji. W pierwszym etapie system doręczeń elektronicznych obejmie urzędy, firmy oraz zawody zaufania publicznego.

List polecony przez internet. Ważny komunikat

List polecony przez internet. Ważny komunikat

Źródło:
PAP

Płatności z faktur wystawionych w 2022 roku przedawnią się pod koniec bieżącego roku. Obliczenie ich łącznej wartości jest trudne, ale szacuje się, że łącznie to około 122 miliardy złotych - ocenia Kaczmarski Inkasso. Z badania na zlecenie firmy wynika, że problem z nieterminowymi płatnościami ma połowa MŚP.

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

Źródło:
PAP

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Fizyczna obecność pieniędzy nie tylko wpływa na wydatki, ale powoduje powstanie silnego odczucia posiadania. To wynik badania przeprowadzonego w dwóch różnych kulturach i okresach.

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

Źródło:
PAP

Pekin jest teraz lepiej przygotowany na wojnę celną z USA niż w 2016 roku, kiedy Donald Trump rozpoczynał pierwszą kadencję prezydencką – ocenił brytyjski dziennik "Financial Times". W rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi Chiny mogą wykorzystać swoją pozycję głównego dostawcy surowców o krytycznym znaczeniu.

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Od początku października do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków o świadczenie Aktywni rodzice w pracy, czyli tak zwane babciowe - wynika z danych ZUS.

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Wielki port Chancay w pobliżu Limy, stolicy Peru, zbudowany, sfinansowany i kontrolowany przez państwową chińską firmę ma usprawnić transport towarów pomiędzy Azją a Ameryką Południową. Chińczycy zainwestowali w niego 1,3 miliarda dolarów. W czwartek otworzył go wirtualnie odwiedzający Peru przywódca Chin Xi Jinping.

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Źródło:
PAP

Dzieci i młodzież potrafią wydać spore pieniądze na zakup wirtualnych skrzynek z nagrodami. Eksperci ostrzegają, że w ten sposób młodzi ludzie są wciągani w uzależnienie od hazardu. Działalność firm, które na tym zarabiają, umożliwiają luki prawne i przestarzałe przepisy. - Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl prawniczka dr Justyna Grusza-Głębicka.

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

Źródło:
tvn24.pl

To jest duży problem, bo nawet jak machnę ręką i zapłacę ten rachunek, to nic to nie da. Będę co chwilę taki dostawać. Jak nie sześć, to dziesięć albo i sto tysięcy złotych - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Karolina, właścicielka mieszkania w Warszawie. Wcześniej dopłaty za wodę sięgały stu złotych, teraz dostała fakturę na kwotę sześćdziesiąt razy wyższą.

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP

W wieku 101 lat zmarł Olav Thon, potentat nieruchomości i turystyki w Norwegii. Był właścicielem kilkudziesięciu centrów handlowych i hoteli w północnej Europie. Jego majątek wyceniano na 25 miliardów koron (około 9,3 miliarda złotych).

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Źródło:
PAP

W październiku 2024 roku przeciętny koszt wynajmu mieszkania w głównych miastach Polski osiągnął poziom 3634 złotych, co oznacza wzrost o 1,5 procent w porównaniu z wrześniem - wynika z raportu Otodom. Jednocześnie liczba wyszukiwań w październiku była o 8 procent niższa niż w poprzednim miesiącu.

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar dla kierowców, wprowadzenie nowego typu przestępstwa - organizacji i udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych - oraz ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych - takie zmiany szykuje rząd. - Po raz pierwszy wykraczają poza jeden kodeks, pod tym względem jest to podejście rewolucyjne - powiedział wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

Źródło:
PAP

Blisko 2,6 miliona Polaków zalega z płatnościami, ich zobowiązania we wrześniu zwiększyły się, osiągając najwyższy w historii poziom 86,5 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzistą, jeśli chodzi o wartość zadłużenia, jest 68-letni mężczyzna z długiem wynoszącym 90 milionów złotych.

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

Źródło:
PAP

Gazprom całkowicie wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Austrii - potwierdziła rzeczniczka austriackiego koncernu energetycznego OMV Sylvia Shin w rozmowie z niemiecką agencją Deutsche Presse-Agentur. Kraj podjął stosowne środki zapobiegawcze i "zimą nikt nie zmarznie" - zapewnił już w piątek wieczorem kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Źródło:
PAP

Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

Źródło:
PAP