Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.
Kaspersky oświadczył, że podjął "smutną i trudną decyzję" o wycofaniu się z amerykańskiego rynku, "ponieważ możliwości biznesowe w tym kraju nie są już opłacalne" - podał BBC.
Kaspersky wycofuje się z USA
"Począwszy od 20 lipca 2024 r. Kaspersky będzie stopniowo kończyć swoją działalność i eliminować stanowiska w USA" - podała firma w oświadczeniu.
Brytyjski portal przypomniał, że sekretarz handlu Gina Raimondo stwierdziła w zeszłym miesiącu, że wpływ Moskwy na firmę stanowi poważne zagrożenie dla amerykańskiej infrastruktury i usług.
Kaspersky, który działał w USA przez dwie dekady, zaprzeczył zarzutom.
W USA już nie kupisz programów firmy Kaspersky
Witryna internetowa firmy w Stanach Zjednoczonych zaprzestała już sprzedaży narzędzi antywirusowych i cyberbezpieczeństwa, z komunikatem "zakup jest niedostępny dla klientów z USA".
Ogłoszenie pojawiło się po tym, jak sprzedaż i dystrybucja produktów Kaspersky zostały zakazane w USA.
"Zamiar Rosji do gromadzenia i wykorzystywania danych"
Raimondo przekazała, że Stany Zjednoczone zostały zmuszone do podjęcia działań ze względu na "zdolność i... zamiar Rosji do gromadzenia i wykorzystywania danych osobowych Amerykanów".
"Kaspersky generalnie nie będzie już mógł, między innymi, sprzedawać swojego oprogramowania w Stanach Zjednoczonych ani dostarczać aktualizacji do już używanego oprogramowania" - stwierdził Departament Handlu, cytowany przez BBC.
W orzeczeniu wykorzystano szerokie uprawnienia stworzone przez administrację Trumpa do zakazania lub ograniczenia transakcji między firmami amerykańskimi a firmami technologicznymi z krajów nazywanych "zagranicznymi przeciwnikami", takich jak Rosja i Chiny - wskazał brytyjski portal.
Skutecznie zakazano pobierania aktualizacji oprogramowania, odsprzedaży i licencjonowania produktów od 29 września, podczas gdy nowe transakcje miały zostać ograniczone w ciągu 30 dni od ogłoszenia.
Sprzedawcy i odsprzedawcy, którzy naruszą ograniczenia, będą narażeni na grzywny ze strony Departamentu Handlu.
Według Departamentu Handlu, międzynarodowa firma z siedzibą w Moskwie ma biura w 31 krajach na całym świecie, obsługując ponad 400 milionów użytkowników i 270 000 klientów korporacyjnych w ponad 200 krajach.
Kaspersky informował, że wykorzysta "wszystkie prawnie dostępne opcje", aby walczyć z zakazem i zaprzeczył, że zaangażował się w jakąkolwiek działalność zagrażającą bezpieczeństwu USA.
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock