Ceny hurtowe gazu ziemnego w kontraktach czerwcowych na głównej europejskiej giełdzie w piątek o poranku spadły do najniższego poziomu od dwóch lat. Przecena dotyczy też lipcowych dostaw.
Ceny gazu w kontraktach na czerwiec na holenderskim rynku kontraktów terminowych (TTF) spadły około godziny 9.30 do 24,90 euro za megawatogodzinę (MWh). To najniższy poziom od 27 maja 2021 roku - podała agencja Reuters. Spadła również cena gazu w kontraktach lipcowych - o 3,11 proc., do 25,14 euro za MWh.
Agencja Reutera podała, że do spadku cen surowca przyczyniły się m.in. czwartkowe informacje o tym, że gospodarka Niemiec - największa gospodarka w Unii Europejskiej - wpadła w techniczną recesję.
Ceny gazu w 2023 roku
Jak przypomniano, w szczytowym momencie, w sierpniu 2022 roku, ceny gazu sięgały około 340 euro za MWh. Powodem był kryzys energetyczny i malejące dostawy rosyjskiego surowca.
Kryzys spowodował wzrost cen gazu i energii, obciążając konsumentów i niektóre firmy bardzo wysokimi rachunkami za energię, jednocześnie powodując ograniczenie produkcji w niektórych branżach.
Europejskie hurtowe ceny gazu spadły jednak w ostatnich miesiącach z powodu łagodniejszej niż zwykle zimy, środków ograniczających zużycie gazu oraz wysokich poziomów surowca w magazynach.
Analitycy ANZ Banku wskazali, że Europie udało się uniknąć poważnych niedoborów gazu dzięki wysokim temperaturom i obfitym dostawom skroplonego gazu ziemnego (LNG). Zużycie gazu w Europie w okresie od sierpnia 2022 roku do marca 2023 roku było o 17 proc. niższe niż średnie zużycie w analogicznym okresie w ciągu ostatnich pięciu lat - podała agencja Reuters.
Chociaż analitycy ANZ Banku spodziewają się, że Europa przetrwa kolejną zimę bez znaczących zakłóceń w dostawach energii, to jednocześnie ostrzegają, że musi dojść do dalszego ograniczenia popytu. "Szacujemy, że Niemcy i cały region mogą doświadczyć niedoborów gazu następnej zimy, jeśli popyt nie zostanie zmniejszony o kolejne 15 procent" - wskazali analitycy.
Ograniczone dostawy gazu ziemnego z Rosji
W ubiegłym roku od prac konserwacyjnych zaczęły się problemy z przesyłem gazu przez Nord Stream 1. Gaz przez rurociąg z Rosji do Niemiec przestał płynąć 31 sierpnia. Gazprom oświadczył, że wyłączenie nastąpiło z przyczyn technicznych. W tygodniach poprzedzających tę decyzję przez gazociąg przesyłano tylko około 20 proc. surowca.
Dostawa gazu przez NS1 została wstrzymana już wcześniej na kilka dni w lipcu. Wtedy jednak odbywały się coroczne prace konserwacyjne. W czasie lipcowej przerwy konserwacyjnej doszło do sporu między Zachodem, zwłaszcza rządem Niemiec, a Rosją. Chodziło o turbinę, która po pracach serwisowych, wykonywanych przez producenta (Siemens Energy) w Kanadzie, powróciła do Niemiec.
Pod koniec kwietnia 2022 roku Gazprom jednostronnie wstrzymał dostawy gazu do odbiorców w Polsce w ramach kontraktu jamalskiego.
W dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 roku, notowania gazu na TTF przekraczały 128 euro za MWh.
Źródło: Reuters, TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Sander van der Werf/Shutterstock