Ważny wyrok w sprawie kredytów i dane o inflacji. Na to warto zwrócić uwagę w tym tygodniu

Źródło:
PAP
Dudek o banerze inflacyjnym na budynku NBP: inflacja wynika z wielu przyczyn
Dudek o banerze inflacyjnym na budynku NBP: inflacja wynika z wielu przyczynTVN24
wideo 2/5
Dudek o banerze inflacyjnym na budynku NBP: inflacja wynika z wielu przyczynTVN24

W czwartek ogłoszony ma zostać długo oczekiwany wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczący wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w unieważnionych kredytach frankowych. Ponadto w ciągu tygodnia poznamy dokładniejsze dane dotyczące inflacji w maju. Inwestorzy i rynki będą też bacznie obserwować efekty posiedzeń najważniejszych banków centralnych.

Wydarzeniem tygodnia może być w czwartek (godz. 9.30) wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-520/21, dotyczącej wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytu we franku szwajcarskim.

Wyrok w sprawie kredytów frankowych

Zgodnie z lutową opinią rzecznika generalnego TSUE, jeśli unieważnienie umowy kredytowej nastąpiło ze względu na nieuczciwe warunki, to konsumenci mogą dochodzić od banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych. Banki natomiast nie mają analogicznego prawa.

Rynek ocenił, że opinia rzecznika TSUE jest negatywna dla sektora bankowego. Prokonsumencka decyzja TSUE może sprawić, że na pozywanie banków mogą zdecydować się frankowicze, którzy do tej pory wahali się wykonać taki ruch. Napływ nowych spraw frankowych spowoduje konieczność zawiązywania przez banki kolejnych rezerw na ryzyko prawne, co osłabiłoby ich pozycje kapitałowe.

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski ocenił niedawno, że polski sektor bankowy jest przygotowany na negatywny wyrok TSUE, a nadzór finalizuje prace nad założeniami ustawowego rozwiązania problemu kredytów frankowych. W 2022 r. nadzór szacował, że niekorzystny wyrok TSUE może kosztować banki ok. 100 mld zł.

Przedstawiciele sektora w ostatnich wypowiedziach podzielali opinię co do gotowości i przygotowania banków na negatywne orzeczenie, ale oceniali jednocześnie, że kondycja sektora finansowego i jego zdolność finansowania gospodarki zostaną w takim scenariuszu nadszarpnięte.

Ważne dane z gospodarki

We wtorek uwagę przykuje odczyt salda rachunku bieżącego za kwiecień. Od początku roku widoczne są nadwyżki, ograniczające roczny deficyt kroczący do 1,2 proc. PKB, co wspierało notowania złotego. Za poprawę bilansu na rachunku bieżącym odpowiadał ostatnio słaby import, wynikający z niższego popytu konsumpcyjnego i odwrócenia cyklu zapasów (niższa ich akumulacja), przy wciąż solidnych dynamikach eksportu.

W czwartek GUS poda szczegóły odczytu inflacji za maj. Był to kolejny z rzędu miesiąc, gdy dynamika CPI obniżyła się mocniej niż oczekiwał rynek - do 13,0 proc. z 14,7 proc. W piątek NBP poda natomiast oficjalne wyliczenie inflacji bazowej. Na mocny spadek tej miary inflacji zwróciła w czerwcowym komunikacie uwagę Rada Polityki Pieniężnej. Według komentarzy po odczycie flash CPI bazowa mogła spaść do ok. 11,5 proc. z 12,2 proc. w kwietniu.

"Szczegółowe dane o inflacji pomogą wyjaśnić, co dokładnie stało za mocniejszym od prognoz spadkiem CPI w maju do 13,0 proc. rdr i jak to wpływa na przewidywania na kolejne miesiące. W szczególności, na ile realne jest zejście inflacji poniżej 10 proc. rdr już we wrześniu, co prezes NBP wskazał jako jeden z ważnych warunków wstępnych do rozważania obniżek stóp procentowych" - komentują ekonomiści Santander Banku.

Seria decyzji głównych banków centralnych

Serię decyzji głównych banków centralnych rozpocznie w środę amerykańska Rezerwa Federalna. Ankietowani przez Bloomberga ekonomiści spodziewają się, zgodnie z wcześniejszą komunikacją prezesa Fed J. Powella, pierwszej od 15 miesięcy decyzji o pauzie w cyklu zacieśniania polityki, czyli utrzymania stóp w bieżącym przedziale 5,0-5,25 proc. Na kolejne miesiące prognozowana jest dalsza stabilizacja stóp. Nieco inna ścieżka wynika z wycen rynkowych - tutaj oczekiwana jest kolejna podwyżka stopy fed funds o 25 pb. w lipcu i początek luzowania polityki w takiej samej skali w grudniu br.

Powell argumentował niedawno, że pauza w cyklu jest uzasadniona koniecznością oceny skutków, opóźnionego z natury, wpływu zacieśnienia polityki na gospodarkę oraz dostępnością kredytu po wiosennych zawirowaniach w sektorze bankowym.

Jastrzębie z FOMC nie składali w ostatnim czasie broni, wskazując na możliwość dalszych podwyżek stóp, wobec utrzymującej się na wysokim poziomie głównej miary inflacji, w którą "celuje" Fed (deflator PCE), a także przy zaskoczeniach w górę danymi makro w ostatnich tygodniach. Tutaj, w szczególności, w górę 14. miesiąc z rzędu w maju zaskoczył wskaźnik payrolls (liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w USA).

"Przekaz z konferencji prezesa Powella będzie wskazywać na brak oczekiwań cięcia stóp w 2023 r. oraz na wciąż mocne ryzyko w górę dla ścieżki stóp. Od dłuższego czasu jednak uważamy, że cięcia stóp w tym roku wchodzą w grę ze względu na kombinację ich wcześniejszych agresywnych podwyżek, bardziej restrykcyjnych warunków kredytowania, stagnacji na rynku mieszkaniowym oraz wyników ankiet z biznesu, które są zbieżne ze scenariuszem recesyjnym" - oceniają w zapowiedzi posiedzenia ekonomiści ING.

"Oceniamy ponadto, że inflacja mocno obniży się w II poł. 2023 r. (...). Przyznajemy, że nasza prognoza cięcia stóp o 100 pb. na IV kw. wydaje się agresywna. Ten scenariusz może się rozciągnąć na I kw. 2024 r., ale nadal uważamy, że stopa fed funds będzie wynosiła ok. 3 proc. w połowie 2024 r." - dodali.

Fed we wtorek zdąży zapoznać się z najnowszym odczytem inflacji konsumenckiej za maj. Rynek oczekuje obniżenia się wskaźnika do 0,2-0,3 proc. mdm z 0,4 proc. mdm poprzednio.

W tle do decyzji Fed ważyć się będą losy nowego "rynku byka" na amerykańskich giełdach. Indeks S&P500 w ub. tygodniu odnotował 20-proc. zwyżkę względem ostatniego lokalnego dołka (październik 2022 r.), co uważane jest za symboliczny początek nowej hossy. Analitycy zwracają jednak uwagę, że obecny okres wzrostów wycen na giełdach w USA ma wąski charakter, a ponad połowę z nich wygenerowały mega-capy (firmy o kapitalizacji powyżej 200 mld dolarów), takie jak Nvidia, Meta, czy Amazon.

EBC może kontynuować agresywny cykl zacieśniania

Choć inflacja w eurolandzie mocno zaskoczyła ostatnio w dół (6,1 proc. HICP w V vs. 7,0 proc. poprzednio), w tym w ujęciu bazowym (drugi miesiąc z rzędu spadku wskaźnika), to sygnały z EBC oraz oczekiwania ekonomistów wskazują na kontynuowanie najbardziej agresywnego w historii tej instytucji cyklu zacieśniania. Zgodnie z konsensusem EBC podwyższy w czwartek stopy procentowe o kolejne 25 pb., w tym depozytową do 3,50 proc., kończąc cykl w lipcu na poziomie 3,75 proc. Przez niemal rok, wg ankiety Bloomberga, stopy w eurolandzie mają pozostać później na docelowym poziomie.

Zdaniem szefa analiz makro ING C. Brzeskiego, największym wyzwaniem dla EBC jest właściwe zakomunikowanie przejścia w retoryce od tego, na jakim poziomie ostatecznie zatrzymają się stopy procentowej, do tego, jak długo będą tam przebywać.

- Gdy zbliżamy się do końca cyklu podwyżek, komunikacja w tej kwestii oraz funkcja reakcji, która wytłumaczyłaby ten zwrot komunikacyjny, będą kluczowe - dodał.

Na konieczność kontynuacji podwyżek wyraźnie naciskało przed okresem blackoutu kilkoro jastrzębi z EBC, w tym uważana za wpływową członkini zarządu banku I. Schnabel.

- Osiągnięcie szczytu inflacji bazowej nie będzie wystarczające do ogłoszenia zwycięstwa. Musimy zobaczyć przekonujące dowody, że inflacja wraca do 2-proc. celu w sposób trwały i odpowiednio szybko. Nie jesteśmy jeszcze w tym miejscu - oceniała Schnabel.

Decyzja Banku Japonii

Serię decyzji światowych władz monetarnych zakończy w piątek nad ranem czasu polskiego Bank Japonii. Według piątkowych informacji Bloomberga, opartych na źródłach, BoJ nie widzi na najbliższym posiedzeniu potrzeby zmian w aktualnej polityce kontroli krzywej rentowności (zerowe rentowności 10-letnich obligacji, z przedziałem dopuszczalnych odchyleń), wobec poprawy sytuacji na rynku FI. Główna stopa procentowa ma pozostać również na niezmienionym poziomie 0,1 proc.

Dodatkowo, choć ostatnie dane o inflacji przestrzeliły prognozy banku (superbazowa 4,1 proc. w maju, najwyżej od 1981 r.) , to rozmówcy agencji nadal nie są wystarczająco pewni, czy widać perspektywę trwałego osiągnięcia 2-proc. celu inflacyjnego, co uzasadniać ma kontynuację stymulacji monetarnej.

35 proc. ankietowanych przez Bloomberga widzi jednak przestrzeń do początku normalizacji polityki BoJ już w lipcu. W kwietniu, na pierwszym posiedzeniu pod przewodnictwem nowego przewodniczącego K. Uedy, BoJ rozpoczął przegląd swojej polityki, który ma potrwać minimum rok.

W ostatni piątek przed posiedzeniem Ueda publicznie wskazywał, że do osiągnięcia 2-proc. celu, w stabilny i trwały sposób, jest jeszcze pewna droga, więc należy kontynuować obecną akomodacyjną politykę.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nie chcemy odwetu, ale mamy plan dotyczący takich działań, jeśli będzie to konieczne – zadeklarowała we wtorek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu szefowa Komisji Europejskiej. Odniosła się w ten sposób do amerykańskich ceł na Unię Europejską.

Wojna na cła. "To będzie koszmar"

Wojna na cła. "To będzie koszmar"

Źródło:
PAP

W pewnym momencie Departament Wydajności Państwa (DOGE) zakończy swoją działalność - powiedział prezydent USA Donald Trump. Zwrócił uwagę, że według obecnych ustaleń Elon Musk ma pełnić funkcję specjalnego pracownika rządowego przez 130 dni.

Trump zabrał głos w sprawie przyszłości Muska

Trump zabrał głos w sprawie przyszłości Muska

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Relacja długu sektora instytucji rządowych i samorządowych liczonego według metodologii unijnej wyniosła na koniec 2024 roku 55,6 procent PKB - poinformowało Ministerstwo Finansów. W kwotach nominalnych to rekordowe ponad dwa biliony złotych. "Sfera fiskalna pozostaje daleko od równowagi" - napisali we wtorek analitycy banku PKO BP.

Dwa biliony złotych pod kreską

Dwa biliony złotych pod kreską

Źródło:
PAP

Francuska sieć hoteli Accor ostrzegła, że liczba rezerwacji noclegów w USA na lato spadła w przypadku Europejczyków o 25 procent. Według Bloomberga powodem jest kontrowersyjna polityka Donalda Trumpa, przez którą turyści wybierają Kanadę, Egipt lub kraje Ameryki Południowej.

Duży spadek rezerwacji. "Omijają USA"

Duży spadek rezerwacji. "Omijają USA"

Źródło:
Bloomberg

Włoskie media donoszą o ślubie Jeffa Bezosa i Lauren Sanchez, który ma się odbyć w Wenecji i potrwać trzy dni. Pomysł hucznego ślubu miliardera w tym słynnym miejscu spotkał się z głosami niezadowolenia, jednak burmistrz miasta uspokaja i zapewnia, że władze współpracują z organizatorami wydarzenia.

Jeff Bezos ma wziąć ślub w Wenecji, burmistrz miasta uspokaja

Jeff Bezos ma wziąć ślub w Wenecji, burmistrz miasta uspokaja

Źródło:
CNN, The Guardian, USA Today, The Independent

Rozmowa o pracę, wyprawa w tropiki czy wspieranie rozwodzącej się przyjaciółki - to, jak się okazuje, dopuszczalne aktywności na zwolnieniu lekarskim według sądów - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Co wolno choremu na L4

Co wolno choremu na L4

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ponad 80 tysięcy pracowników federalnych instytucji zdrowia publicznego w Stanach Zjednoczonych drży o swoje miejsca pracy. Niektóre osoby zatrudnione w Agencji do spraw Żywności i Leków (FDA) otrzymały polecenie spakowania się i przygotowania na możliwość, że już nie wrócą do swoich zadań - podała agencja AP.

Tysiące pracowników zagrożonych zwolnieniami

Tysiące pracowników zagrożonych zwolnieniami

Źródło:
PAP

Od wtorku refundowanych jest dwadzieścia dziewięć nowych leków. Między innymi na nadciśnienie tętnicze czy leki stosowane w chorobach rzadkich czy terapiach onkologicznych. Jednocześnie "Gazeta Wyborcza" we wtorkowym wydaniu napisała, że na kwietniowej liście leków refundowanych zabrakło prawie 90 tańszych zamienników, które uzyskały pozytywną opinię Komisji Ekonomicznej.

Zmiany na liście leków refundowanych

Zmiany na liście leków refundowanych

Źródło:
PAP

Władze stolicy Włoch ruszyły w poniedziałek z kampanią "Szanuj Rzym". Skierowana jest do mieszkańców i turystów, a jej przekaz brzmi: kto kocha Rzym, nie rani go, nie obraża, nie przyczynia się do jego degradacji. Władze chcą w ten sposób zwrócić uwagę na trzy zabronione w Rzymie zachowania, które wciąż regularnie się zdarzają.

Trzy zabronione zachowania, władze Rzymu ostrzegają

Trzy zabronione zachowania, władze Rzymu ostrzegają

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kanadyjskie sklepy rezygnują z zamawiania amerykańskich towarów, na popularności zyskuje jednocześnie akcja "Kupuj kanadyjskie" - informuje Reuters. Ma to związek z wcześniejszymi deklaracjami prezydenta Donalda Trumpa dotyczącymi przyłączenia północnego sąsiada do USA oraz cłami na produkty importowane z Kanady.

Efekt Trumpa na półkach. "Nigdy byśmy się nie spodziewali"

Efekt Trumpa na półkach. "Nigdy byśmy się nie spodziewali"

Źródło:
Reuters

Czy Wielkanoc 2025 będzie droższa niż ubiegłoroczna? Eksperci zwracają uwagę, że więcej - i to znacznie - trzeba będzie zapłacić za masło czy jaja. Podrożały także pieczywo i wędliny. Tańsze natomiast mogą być ziemniaki, czy mąka.

Skok nawet o 30 procent. Co podrożało, co potaniało

Skok nawet o 30 procent. Co podrożało, co potaniało

Źródło:
tvn24.pl

Jens Stoltenberg, były szef NATO, ostrzegł, że cła zapowiadane przez Donalda Trumpa i wojna handlowa mogą doprowadzić do powtórki z Wielkiego Kryzysu. - Tego typu historyczne porównania przypominają nam, o co toczy się gra i że zmierzamy w kierunku zupełnie nowego porządku świata - stwierdził w wywiadzie dla norweskiego Aftenposten.

Były szef NATO: ta decyzja wywołała globalne załamanie

Były szef NATO: ta decyzja wywołała globalne załamanie

Źródło:
PAP

Siedemnaście samochodów marki Tesla spłonęło w salonie tej firmy w Rzymie w pożarze, który wybuchł w nocy z niedzieli na poniedziałek - podała agencja Ansa. Śledczy nie wykluczają podpalenia.

Duży pożar w salonie Tesli

Duży pożar w salonie Tesli

Źródło:
PAP

Audyty i kontrole wykazały, że działania zarządcze prowadzone od stycznia 2016 do lutego 2024 roku miały wygenerować miliardowe straty - poinformował w poniedziałek Orlen. Koncern przekazał, że w związku z tym skierowano kolejne zawiadomienia do prokuratury.

"Straty liczone w dziesiątkach miliardów złotych". Gigant alarmuje

"Straty liczone w dziesiątkach miliardów złotych". Gigant alarmuje

Źródło:
PAP

Wynagrodzenie prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego wzrosło w 2024 roku o 4,1 procent do poziomu niemal 1,4 miliona złotych - wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej banku centralnego.

Pensja Glapińskiego w górę. Tyle zarobił szef NBP

Pensja Glapińskiego w górę. Tyle zarobił szef NBP

Źródło:
PAP

Eksperci z Goldman Sachs zredukowali prognozę docelowego poziomu indeksu giełdowego S&P 500 na koniec roku do 5700 punktów z wcześniejszych 6200 punktów, wskazując na pogarszające się perspektywy wzrostu gospodarczego w USA oraz zwiększone ryzyko recesji.

Tąpnięcie w prognozach. Wielki bank zmienia zdanie

Tąpnięcie w prognozach. Wielki bank zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwego niedozwolonego ustalania cen sprzętu AGD marki Electrolux oraz AEG. Urzędnicy przeprowadzili przeszukania w siedzibach Electrolux Poland oraz właścicieli sklepów: RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert.

Przeszukania w znanych firmach. Podejrzenie zmowy cenowej

Przeszukania w znanych firmach. Podejrzenie zmowy cenowej

Źródło:
tvn24.pl

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 roku wzrosły o 4,9 procent rok do roku, a w porównaniu z ubiegłym miesiącem wzrosły o 0,1 procent - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce

Tak rosną ceny w Polsce

Źródło:
PAP

Katarzyna Nowakowska, wiceszefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, powiedziała, że w resorcie powstał projekt zmieniający częstotliwość weryfikacji kryteriów dochodowych w pomocy społecznej. Ma być ona przeprowadzana każdego roku, a nie co trzy lata.

Zapowiedź zmian w pomocy społecznej. "Wysłaliśmy już wniosek"

Zapowiedź zmian w pomocy społecznej. "Wysłaliśmy już wniosek"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Kultury zaczerniło najbardziej bulwersujące fragmenty raportu z kontroli w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Chodzi o wielomilionowe pensje byłego prezesa Jacka Bromskiego i dyrektorki biura SFP. "Gazeta Wyborcza" dotarła do pełnej wersji kontroli w SFP. W ocenie Bromskiego dokument "zawiera szereg nieprawdziwych lub nieuprawnionych stwierdzeń".

Kolosalne zarobki w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich

Kolosalne zarobki w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich

Źródło:
PAP

Program Czyste Powietrze startuje w nowej odsłonie. W niej pojawia się między innymi obowiązkowy audyt energetyczny przed wykonaniem termomodernizacji. Wykreślono także dotacje dla pieców gazowych. Przewidziano także wprowadzenie "opiekunów" w procesie ocieplania domu.

Można uzyskać nawet 170 tysięcy. Nowa odsłona rządowego programu

Można uzyskać nawet 170 tysięcy. Nowa odsłona rządowego programu

Źródło:
PAP

Popularna japońska sieć restauracji Sukiya zamknęła w tym tygodniu niemal wszystkie swoje lokale w celu przeprowadzenia czyszczenia. Wcześniej w jedzeniu serwowanym w restauracjach sieci znaleziono szczura i robaka.

Szczur w misce zupy. Zamknęli prawie dwa tysiące lokali

Szczur w misce zupy. Zamknęli prawie dwa tysiące lokali

Źródło:
CNN

Banki zarabiają czterokrotnie więcej niż średnio w ciągu ostatnich 15 lat, głównie dzięki bardzo wysoko oprocentowanym kredytom - napisała ministra funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że w ten sposób nie wspierają, ale "duszą" polski rozwój.

"Zarabiają kuriozalnie dużo". Ministra pokazuje wykres

"Zarabiają kuriozalnie dużo". Ministra pokazuje wykres

Źródło:
PAP

W sprawie grupy HRE Investments w łódzkiej prokuraturze trwają przesłuchania kilku tysięcy osób, które nie otrzymały obiecanych mieszkań lub nie wypłacono im odsetek od zainwestowanych pieniędzy. - Nie neguję tego, że mamy opóźnienia. Za to przepraszam, jest mi bardzo przykro, ale też jestem zdeterminowany, żeby problemy płynnościowe rozwiązać - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Michał Sapota, szef firmy. Innego zdania jest Michał Cebula, wspólnik. - Po odebraniu władzy Michałowi Sapocie i przeprowadzeniu audytu pojawi się realny potencjał na postępowanie sanacyjne - stwierdza.

Kłopoty tysięcy klientów z całej Polski. "Nie mam pojęcia, czy odzyskam pieniądze" 

Kłopoty tysięcy klientów z całej Polski. "Nie mam pojęcia, czy odzyskam pieniądze" 

Źródło:
tvn24.pl

Niemcy zyskały dodatkowy bilion euro praktycznie za darmo dzięki pozytywnej reakcji rynków obligacji na ich "historyczny" projekt dotyczący planowanych wydatków - stwierdził szef rady nadzorczej Deutsche Banku Alexander Wynaendts.

Największa gospodarka Europy i bilion euro "bez dodatkowych kosztów"

Największa gospodarka Europy i bilion euro "bez dodatkowych kosztów"

Źródło:
Bloomberg