Cztery scenariusze w sprawie Nord Stream 1

Źródło:
PAP
Aleksandra Gawlikowska-Fyk o przeglądzie infrastruktury Nord Stream 1
Aleksandra Gawlikowska-Fyk o przeglądzie infrastruktury Nord Stream 1TVN24
wideo 2/3
Aleksandra Gawlikowska-Fyk o przeglądzie infrastruktury Nord Stream 1TVN24

W czwartek 21 lipca mają zakończyć się prace konserwacyjne Nord Stream 1. Po tym terminie możliwe są cztery różne scenariusze wydarzeń, choć większość ekspertów zakłada, że rosyjski Gazprom może nie wznowić dostaw gazu do Niemiec - napisał portal dziennika "Handelsblatt".

Jak informuje portal, rząd niemiecki "chce poczekać przynajmniej do poniedziałku, aby zobaczyć, jak postąpi Rosja". Nie słabną bowiem obawy, że Rosja wykorzysta gazociąg jako broń w wojnie przeciw sankcjom, nałożonym przez kraje zachodnie.

Dostawy gazu przez Nord Stream 1

Jeszcze przed przerwą konserwacyjną rosyjski koncern państwowy Gazprom zmniejszył dostawy przez NS1 o 60 proc. "Z ostatnich wypowiedzi Gazpromu nie wynika jednoznacznie, czy przegląd zostanie zakończony w planowanym terminie, czy też pod pretekstem braku jednej z turbin Rosja będzie przeciągać ponowne otwarcie gazociągu, tym samym de facto decydując o wstrzymaniu dostaw" – podkreśla HB.

Jak informował w poniedziałek Reuters, Gazprom miał poinformować pisemnie swoich europejskich odbiorców (m.in. firmę Uniper – największego niemieckiego importera gazu), że "nie może zagwarantować" dalszych dostaw gazociągiem NS1. Gazprom powołuje się w swoim piśmie na tzw. klauzulę siły wyższej, która pozwala na zwolnienie strony z umowy z uwagi na "nadzwyczajne okoliczności".

Cztery scenariusze w sprawie Nord Stream 1

Jak wyjaśnia HB, w obecnej sytuacji można przyjąć cztery różne scenariusze przyszłości NS1. Pierwszy, najbardziej brany pod uwagę, to brak wznowienia dostaw gazu przez stronę rosyjską. W maju udział importu rosyjskiego gazu wyniósł 37 proc. "Utrata tej ilości niekoniecznie oznaczałaby, że w Niemczech zabraknie gazu. To zależy od dalszego rozwoju wydarzeń. Jednak Niemcy za pośrednictwem swojej sieci przesyłają też gaz do sąsiednich krajów" – wyjaśnia niemiecki portal.

Minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni) zadeklarował, że rząd chce działać solidarnie i nawet w sytuacji kryzysowej nie będzie blokował eksportu do innych krajów. Według szacunków Federalnej Agencji ds. Sieci ta solidarność oznacza, że gdyby NS1 miał się zatrzymać, to na pewno zabrakłoby gazu.

Niemcy liczą, że uda się planowo na przełomie 2022/23 zakończyć budowę terminali gazu płynnego w Wilhelmshaven i Brunsbuettel, co pozwoliłoby uzupełnić część brakujących zasobów. - Przy wyliczaniu mediany, w najbardziej prawdopodobnym przypadku zimą nie zabraknie gazu, nawet jeśli dostawy NS1 zostaną wstrzymane. Ale ponieważ nigdy nie było takiej sytuacji, niepewność tych prognoz jest ogromna - mówi Stefan Kooths, wiceprezes Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii, autor jednej z analiz ekonomicznych.

Inne analizy ekspertów opisują znacznie gorsze perspektywy, jak np. 20-procentowe prawdopodobieństwo występowania przerw w dostawach gazu zimą. To oznaczałoby racjonowanie gazu w przemyśle, co przekładałoby się na straty gospodarcze w nadchodzącym roku, szacowane na 46 mld euro.

Drugi scenariusz zakłada, że zamknięcie dostaw przez NS1 doprowadzić może do regionalnych sytuacji kryzysowych. - W przypadku luki gazowej mogłyby ucierpieć regiony - potwierdza ekonomistka Veronika Grimm. Problem ten dotyczy szczególnie Bawarii, zaopatrywanej przez magazyn gazu, znajdujący się w austriackim Haidach. "Zbiornik należy do Gazpromu, i jest prawie pusty" - dodaje "HB".

Trzeci scenariusz zakłada powrót do stanu sprzed zamknięcia NS1, czyli dostaw gazu ograniczonych do poziomu 40 proc. "W takiej sytuacji niemiecka gospodarka na razie byłaby w stanie sobie z tym poradzić" - szacuje Federalna Agencja ds. Sieci i instytuty gospodarcze.

Czwarty scenariusz to powrót do dostaw gazu przez NS1 z pełną 100-procentową mocą, po zakończeniu prac konserwacyjnych. Jednak, jak podkreśla HB, ten ostatni przypadek jest uważany za mało prawdopodobny.

Gazociągi z Rosji do krajów europejskichPAP/Maciej Zieliński

 "Uderzyłby w nas mocniej niż w Putina"

Trwałe odcięcie dostaw gazu rurociągiem Nord Stream 1 uderzyłoby w Niemcy o wiele bardziej niż w przywódcę Rosji Władimira Putina - ocenił we wtorek sekretarz generalny współrządzącej w Niemczech socjaldemokratycznej partii SPD Kevin Kuehnert w wypowiedzi dla stacji Deutschlandfunk.

Jak podkreślił Kuehnert, rząd Niemiec zrobił wszystko dla ponownego uruchomienia NS1, łącznie z dostarczeniem z Kanady serwisowanej turbiny gazociągu, aby strona rosyjska nie miała już "żadnego technicznego argumentu" za tym, by ewentualnie nie wznowić pracy rurociągu po zakończeniu trwających obecnie prac serwisowych. Zaznaczył jednak, że "nikt nie chciałby ręczyć za siły polityczne z otoczenia Władimira Putina".

Niemcom zależy na dostawach tym rurociągiem, ale krytyka płynąca za to z Ukrainy jest zrozumiała – przyznał Kuehnert.

- Nadal obowiązuje stanowisko rządu federalnego (Niemiec), że sankcje wobec Rosji powinny uderzyć w Putina mocniej niż w Niemcy. I w tym przypadku musimy przyznać, że środek polegający na zamknięciu rurociągu Nord Stream 1 uderzyłby w nas mocniej niż w Putina, i to bardzo zdecydowanie - podkreślił polityk SPD.

Przyznał on też, że "smutną prawdą" jest fakt, że Niemcy obecnie nadal pozostają uzależnieni od rosyjskiego gazu.

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET

Jack Ma powrócił do łask chińskich władz? Tak zdaje się sugerować nagranie ze spotkania prezydenta Chin Xi Jinpinga z liderami biznesu w kraju, na którym pojawił się założyciel Alibaby. Jack Ma zniknął z życia publicznego w 2020 roku, po tym jak skrytykował chiński sektor finansowy.

Zniknął po krytyce władz, teraz pokazał się na spotkaniu z prezydentem. Co to oznacza?

Zniknął po krytyce władz, teraz pokazał się na spotkaniu z prezydentem. Co to oznacza?

Źródło:
BBC

Największym dostawcą dużego sprzętu AGD w Unii Europejskiej nie jest już Polska. Jej miejsce zajęły Chiny. Grozi nam utrata konkurencyjności i wielu rynków – ostrzegają przedstawiciele branży, cytowani w czołówkowym tekście piątkowego wydania "Rzeczpospolitej".

Polska była numerem jeden w tej branży, ale właśnie przegrała z Chinami

Polska była numerem jeden w tej branży, ale właśnie przegrała z Chinami

Źródło:
PAP

6 na 50 zbadanych partii zimowych płynów i koncentratów płynów do spryskiwaczy i odmrażaczy do szyb samochodowych miała przekroczoną zawartość metanolu - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Substancja jest silną trucizną.

Za duże stężenie alkoholu w płynach do spryskiwaczy. Producenci wycofują produkty z obrotu

Za duże stężenie alkoholu w płynach do spryskiwaczy. Producenci wycofują produkty z obrotu

Źródło:
PAP

Chorwaci bojkotują supermarkety i konkretne produkty w proteście przeciwko drożyźnie. Jak wskazuje w rozmowie z portalem tvn24.pl analityczka do spraw Bałkanów Zachodnich w Ośrodku Studiów Wschodnich Paulina Wankiewicz, akcje konsumenckie odniosły pewien skutek - rząd wprowadził punktowo ceny regulowane, a niektórzy handlowcy zdecydowali się na obniżki. Ekspertka zwraca także uwagę na "psychologiczny efekt" związany ze zmianą waluty, a także na istotne wyzwanie, jakie kwestia cen niesie dla turystyki, odpowiadającej aż za 20 procent PKB tego kraju.

Bojkot sklepów i produktów. "Kierunek droższy niż Hiszpania czy Grecja"

Bojkot sklepów i produktów. "Kierunek droższy niż Hiszpania czy Grecja"

Źródło:
tvn24.pl

Ważna informacja dla tych, którzy planują podróż do Grecji. Kontrolerzy ruchu lotniczego w tym kraju ogłosili, że dołączą 28 lutego do strajku generalnego, co oznacza, że nie będą obsługiwane loty komercyjne. Na ostatni dzień lutego zaplanowano demonstracje w związku z drugą rocznicą katastrofy kolejowej, w której zginęło 57 osób.

Ważna informacja dla podróżujących do Grecji. Kontrolerzy lotów dołączają do strajku

Ważna informacja dla podróżujących do Grecji. Kontrolerzy lotów dołączają do strajku

Źródło:
PAP

To bardzo dobra rzecz, by wspierać budownictwo społeczne, ale także spółdzielcze. To są rzeczy, z którymi się zgadzamy - mówiła w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak podkreśliła, nie zgadza się natomiast z dopłatami do kredytów, które mogą wpłynąć na ceny mieszkań oraz ich dostępność.

Ministra: tu zapala się czerwona lampka

Ministra: tu zapala się czerwona lampka

Źródło:
tvn24.pl

Dość rozmów, czas na działanie! Sfinansujmy pomoc dla Ukrainy z zamrożonych rosyjskich aktywów - napisał w czwartek na platformie X premier Donald Tusk. Dodał, że konieczne jest także wzmocnienie europejskich granic z Rosją, ochrona nieba, a także przyjęcie nowych zasad fiskalnych w celu sfinansowania bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Trzy punkty Tuska. "Czas na działanie!"

Trzy punkty Tuska. "Czas na działanie!"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Linie lotnicze Delta Air Lines zaoferowały, że zapłacą po 30 tysięcy dolarów wszystkim pasażerom samolotu, który rozbił się na lotnisku w Toronto - pisze "The New York Times". W poniedziałek świat obiegły zdjęcia maszyny leżącej do góry podwoziem na płycie kandyjskiego lotniska.

Wypadek w Toronto. Linie chcą zapłacić po 30 tys. dolarów każdemu z pasażerów

Wypadek w Toronto. Linie chcą zapłacić po 30 tys. dolarów każdemu z pasażerów

Źródło:
The New York Times, tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o dokapitalizowaniu z budżetu spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) kwotą do 60 miliardów złotych, co ma być wkładem do budowy pierwszej elektrowni jądrowej. Warunkiem dokapitalizowania jest zgoda Brukseli na pomoc publiczną.

Ogromne pieniądze na elektrownię jądrową. Decyzja Sejmu

Ogromne pieniądze na elektrownię jądrową. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP