"To prawdopodobnie najwięksi zwycięzcy wyborów"

Źródło:
CNN
Donald Trump o Elonie Musku w powyborczym przemówieniu
Donald Trump o Elonie Musku w powyborczym przemówieniuReuters
wideo 2/5
Donald Trump o Elonie Musku w powyborczym przemówieniuReuters

Żaden miliarder nie zrobił więcej, by wesprzeć kandydaturę byłego prezydenta Donalda Trumpa niż Elon Musk - pisze CNN. Choć mogłoby się wydawać, że polityczna inwestycja najbogatszego człowieka świata już zaczęła zwracać się z nawiązką, to dla Muska nowa kadencja Trumpa może oznaczać też wyzwania.

Kandydat republikanów i prezydent w latach 2017-2021 Donald Trump wygrał wtorkowe wybory prezydenckie w USA, pokonując kandydatkę demokratów i obecną wiceprezydent Kamalę Harris.

Według obliczeń amerykańskich mediów Donald Trump zwyciężył w wyborach prezydenckich w USA, zdobywając 292 głosy elektorskie, czyli 22 ponad wymagane minimum. Ze spływających rezultatów wyborów wynika też, że republikanie zyskali kontrolę nad Senatem i mają szansę na utrzymanie większości w Izbie Reprezentantów. Demokratka Kamala Harris uzyskała 224 głosy - podał w środę wieczorem czasu polskiego dziennik "New York Times".

Czytaj więcej: Co zdecydowało, czego zabrakło. Najważniejsze wnioski po wyborach >>>

Elon Musk postawił na jedną kartę

Jednoznaczne poparcie dla zwycięzcy prezydenckiego wyścigu wykazywał podczas kampanii Elon Musk. Oprócz uczestnictwa w wiecach czy transmitowanych w mediach społecznościowych rozmowach z Trumpem, miliarder przekazał mu również bardziej namacalne wsparcie w postaci aż 119 milionów dolarów.

Donald Tusk, Elon MuskNewscom/PAP

Kontrowersyjny miliarder zorganizował nawet codzienną loterię dla wyborców w kluczowych dla wyniku wyborczego stanach. Musk codziennie wypłacał także po milionie dolarów jednej osobie, która podpisała jego polityczną petycję w obronie wolności słowa i prawa do posiadania broni palnej. Do tych działań istotne zastrzeżenia miał amerykański Departament Sprawiedliwości.

Inwestorzy już teraz obstawiają, że wyborczy triumf Trumpa wróży również sukces biznesom Muska. W środę, gdy już najważniejsze media podały prognozy wyniku wyborów, kurs akcji Tesli poszybował na otwarciu o 13 proc. Na zamknięciu firma Muska mogła się już pochwalić prawie 15-procentowym wzrostem. To najwyższe wzrosty od dwóch lat i przerwanie tegorocznej złej passy. Do chwili rozpoczęcia środowej sesji Tesla mogła pochwalić się tylko 1 proc. wzrostem na przestrzeni tego roku.

Podniosło to wartość akcji Tesli, które posiada Musk, o ponad 15 miliardów dolarów. Oznacza to, że na tym etapie stopa zwrotu z finansowego wsparcia dla Trumpa wyniosła dla Muska aż 12 761 proc. 

Donald Trump i Elon MuskAlex Brandon/Associated Press/East News

Mogą być też perturbacje

Jak jednak pisze CNN, to, czy Musk zyska na prezydenturze Trumpa także w przyszłości, nie jest już takie oczywiste. Chodzi między innymi o stosunek prezydenta elekta do aut elektrycznych, produkowanych także przez należącą do Muska Teslę.

Wcześniej Trump wielokrotnie wyrażał sceptycyzm wobec zastępowania produkcji aut spalinowych pojazdami elektrycznymi. Przekonywał, że są one zbyt drogie, nie są konkurencyjne w stosunku do aut z tradycyjnym napędem, a transformacja energetyczna przyczyniłaby się do zlikwidowania wielu miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych.

"Znaczną część swojej ogromnej fortuny Musk zawdzięcza rządowym dotacjom, otrzymywanym przez lata zarówno na rzecz firm takich jak Tesla czy SpaceX, jak i finansowym zachętom dla nabywców aut elektrycznych. Nawet gdyby wybory wygrała wiceprezydent Kamala Harris, wiele z tych pieniędzy nadal zasilałoby budżety firm Muska" - pisze CNN.

"Niewykluczone, że rządowe dofinansowania na auta elektryczne zostaną wstrzymane przed administrację Trumpa. Nie musi to jednak oznaczać katastrofy dla Muska. Jego fortuna może pozostać nietknięta, a on sam może paradoksalnie na takim ruchu skorzystać" - czytamy.

"Po przejęciu władzy Trump może nakazać Departamentowi Skarbu zmianę zasad określających, którzy nabywcy samochodów kwalifikują się do ulgi podatkowej na zakup auta elektrycznego, znacznie ograniczając tym samym jej dostępność. Jeżeli obóz Trumpa osiągnie jeszcze większą władzę i Kongres będzie kontrolowany przez republikanów, może uchwalić on przepisy, które całkowicie zlikwidują to rozwiązanie" - pisze CNN.

Musk jednak - przynajmniej publicznie - głośno nie oponuje przeciwko zniesieniu ulg dla nabywców aut elektrycznych. Wcześniej przekonywał, że na wsparciu rządowym zyskują przede wszystkim producenci aut spalinowych, którzy dopiero rozpoczynają energetyczną transformację. Tym samym rządowe pieniądze przyczyniały się do rozwoju konkurentów Tesli.

"Zabierzcie te dotacje. To tylko pomoże Tesli" - pisał Musk na X w lipcu.

Jak zauważa CNN, Tesla czuje coraz mocniej na karku oddech konkurencji. Przez rosnącą ofertę ze strony innych producentów sprzedaż Tesli padła o 2 proc. w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku w porównaniu z rokiem ubiegłym. Był to pierwszy raz, gdy firma odnotowała taki spadek w historii swojego istnienia.

Trumpa najprawdopodobniej nie zrezygnuje jednak zupełnie z subsydiowania aut elektrycznych. Nie stracą raczej - przynajmniej w wymiarze bezpośrednim - producenci tych pojazdów. Dostają oni bowiem także dofinansowania do budowy fabryk aut elektrycznych, w tym również w południowych stanach, w których popularnością cieszy się Donald Trump. "Mało prawdopodobne, że Trump chciałby ukrócić to wsparcie i zrezygnować z nowych miejsc pracy w tych stanach, nawet jeśli ostatecznie skorzystają na tym konkurenci Muska" - czytamy w artykule CNN.

Bez oddechu regulatorów na karku

Jednoznacznie korzystne dla Tesli wydają się przewidywania dotyczące polityki Trumpa w sprawie aut autonomicznych.

"Jest prawdopodobne, że Trump będzie przychylnym okiem patrzył na plany Muska dotyczące wprowadzenia aut autonomicznych, wraz z zapowiadaną przez Muska flotą tak zwanych robotaksówek" - czytamy w artykule CNN.

"Naszym zdaniem Tesla i jej dyrektor generalny Elon Musk to prawdopodobnie najwięksi zwycięzcy wyborów. Sądzimy, że zwycięstwo Trumpa pomoże przyspieszyć zatwierdzenie przez organy regulacyjne aut autonomicznych" - ocenia Garrett Nelson, analityk z CFRA Research.

CNN przypomina, że już działające w autach Tesli systemy wspomagania kierowcy, takie jak autopilot i w pełni autonomiczna jazda, są poddawane dochodzeniu federalnych organów regulacyjnych ds. bezpieczeństwa. Urzędnicy dokładniej przyglądają się ich funkcjonowaniu po serii awarii. "Dochodzenia te mogą spowolnić wydawanie pozwoleń na wprowadzenie do sprzedaży autonomicznych samochodów" - czytamy. Pod rządami Trumpa postępowania mogą być stopniowo wygaszane.

Możliwy poważny cios

Poważnie ugodzić w interesy Muska może jednak wznowienie wojny handlowej z Chinami. W Szanghaju znajduje się bowiem jedna z największych firm Tesli, produkowane w niej samochody odpowiadają za znaczną część zysków i wyników sprzedaży koncernu.

Zdaniem Daniel Ivesa, analityka do spraw technologii w Wedbush Securities, podczas tej kadencji Trump "będzie znacznie ostrzejszy" wobec Chin. - Wtedy negatywne skutki mogą przeważyć nad tymi pozytywnymi dla Tesli - mówi.

Donald Trump i Elon MuskAlex Brandon/Associated Press/East News

- Ponad 40 proc. dostaw Tesli pochodzi z rynku chińskiego. W razie ich nagłego ukrócenia, koncern znalazłby się poważnych tarapatach - komentuje.

Na przedsięwzięcia biznesmena negatywnie mogłoby wpłynąć także jego wejście w skład administracji Trumpa.

- Niezależnie od tego, czy Musk pełniłby w niej bardziej formalną czy nieformalną rolę, to ostatnią rzeczą, którą chcieliby widzieć inwestorzy Tesli, jest dalsze odrywanie Muska od kierowania Teslą - powiedział Ives.

Musk może być spokojny o SpaceX i X

Zdaniem CNN zmiana w Białym Domu nie będzie miała znaczącego wpływu na pozostałe firmy Muska - SpaceX czy X. Ta pierwsza staje w szranki ze zdecydowanie osłabionym przeciwnikiem Boeingiem, który ma poważne problemy z realizacją kosmicznych kontraktów, w tym z przewiezieniem z powrotem kosmonautów, znajdujących się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Donald Trump według serwisu nie będzie wprowadzał raczej żadnych rozwiązań godzących w interesy X. Jednocześnie portal społecznościowy stanowi też tylko niewielką część ogromnego imperium Muska.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Newscom/PAP

Pozostałe wiadomości

W marcu, po kolejnej projekcji inflacji, w Radzie Polityki Pieniężnej może rozpocząć się dyskusja o obniżkach stóp procentowych. Może pojawić się taki wniosek - ocenił podczas czwartkowej konferencji prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Glapiński o obniżkach stóp procentowych. "Nie zdziwiłbym się"

Glapiński o obniżkach stóp procentowych. "Nie zdziwiłbym się"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej proponuje przesunięcie podwyżki zasiłku pogrzebowego - wynika z opublikowanego projektu ustawy. Według poprzednich założeń świadczenie miało wzrosnąć do 7000 złotych w ciągu 14 dni od momentu wejścia w życie regulacji.

Nowy plan w sprawie podwyżki zasiłku pogrzebowego

Nowy plan w sprawie podwyżki zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Eurostat opublikował najnowsze dane na temat wysokości zarobków w Unii Europejskiej. Średnia roczna pensja w krajach Wspólnoty wyniosła 37 900 euro (w przeliczeniu to około 164 tysięcy złotych). Oznacza to wzrost o 6,5 procent rok do roku. Jak na tym tle wypada Polska?

Unijna mapa zarobków. Ogromne różnice

Unijna mapa zarobków. Ogromne różnice

Źródło:
tvn24.pl

Kiedy pracodawcy będą musieli zaoferować obcokrajowcowi umowę o pracę? - Jeśli praca jest świadczona pod kierownictwem pracodawcy i w miejscu oraz czasie przez niego wyznaczonym, jest odpłatna, to powinna być podpisana umowa o pracę. Dotyczy to wszystkich, i Polaków, i cudzoziemców - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Ewa Flaszyńska, dyrektorka departamentu rynku pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

"Istotna zmiana" w sprawie umów o pracę

"Istotna zmiana" w sprawie umów o pracę

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do warszawskiej siedziby Polsatu - przekazał w czwartek rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jacek Dobrzyński. "Poprosili o wydanie dokumentacji związanej z umowami z TVP", a "dokumentacja została przekazana" - poinformował rzecznik Grupy Polsat Plus Tomasz Matwiejczuk.

Funkcjonariusze CBA weszli do siedziby Polsatu

Funkcjonariusze CBA weszli do siedziby Polsatu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Blisko 30 związków z kopalni i elektrowni w Bełchatowie i Turowie zwróciło się do premiera Donalda Tuska. Związkowcy apelują o powstanie w regionie bełchatowskim elektrowni jądrowej. Ich zdaniem pozwoli to uniknąć katastrofy społecznej, ekonomicznej i środowiskowej.

Apel do premiera Tuska. "Jesteśmy zdeterminowani"

Apel do premiera Tuska. "Jesteśmy zdeterminowani"

Źródło:
PAP

Japoński koncern Nissan Motor zapowiedział wprowadzenie działań oszczędnościowych, w tym redukcję zatrudnienia o 9 tysięcy osób. Po raz kolejny obniżył też swoje prognozy na ten rok - poinformował Reuters.

Pracę mają stracić tysiące osób. Potężne zwolnienia

Pracę mają stracić tysiące osób. Potężne zwolnienia

Źródło:
Reuters

Orlen rozważa, co dalej z rozbudową kompleksu Olefiny III w głównym zakładzie Orlenu w Płocku. Możliwe warianty tej inwestycji to: optymalizacja projektu albo zatrzymanie lub czasowe wstrzymanie inwestycji.

"Dwa scenariusze" w sprawie gigantycznej inwestycji Orlenu

"Dwa scenariusze" w sprawie gigantycznej inwestycji Orlenu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mimo osłabienia popytu ceny mieszkań nie spadają. W największych miastach na rynku pierwotnym jest coraz mniej lokali w cenach poniżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy - wynika z danych za trzeci kwartał 2024 roku.

"Mamy do czynienia z kontynuacją cenowego rajdu"

"Mamy do czynienia z kontynuacją cenowego rajdu"

Źródło:
PAP

Australijski rząd planuje wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla dzieci poniżej 16. roku życia - informuje BBC. Premier Anthony Albanese poinformował, że projekt przepisów pojawi się w parlamencie w przyszłym tygodniu, a ich celem jest złagodzenie negatywnego wpływu, jaki media społecznościowe mają na australijskie dzieci.

Zakaz mediów społecznościowych. Limit wieku

Zakaz mediów społecznościowych. Limit wieku

Źródło:
BBC

Ministra przemysłu Marzena Czarnecka oraz wiceminister gospodarki, handlu i przemysłu Japonii Shinji Takeuchi podpisali w czwartek w Warszawie memorandum o współpracy Polski i Japonii w sektorze jądrowym.

"Japoński biznes nuklearny" ma wejść do Polski

"Japoński biznes nuklearny" ma wejść do Polski

Źródło:
PAP

Firmy liczą na interwencję rządu w sprawie napływających na rynek nawozów z Rosji i Białorusi - pisze "Puls Biznesu". Wjeżdżające do Unii Europejskiej, a zwłaszcza do Polski, produkty zatapiają europejskich producentów. Najboleśniejsze jest to dla rodzimych przedsiębiorców - zwraca uwagę "PB".

Luka w sankcjach. Cios w polskich producentów

Luka w sankcjach. Cios w polskich producentów

Źródło:
PAP

Sinsay poinformował o wycofaniu ze sprzedaży pięciu produktów. Jak tłumaczy sieć, decyzja ma związek z "niespełnieniem standardów jakości". "Osoby posiadające produkty proszone są o zaprzestanie korzystania" - zaapelowano.

Znana sieć wycofuje ze sprzedaży pięć produktów

Znana sieć wycofuje ze sprzedaży pięć produktów

Źródło:
tvn24.pl

Bez zatrudnienia dodatkowych pracowników skrócenie czasu pracy musiałoby przełożyć się na niższą produkcję i niższe łączne dochody, a co za tym idzie, na niższe płace - oceniają analitycy Instytutu Badań Strukturalnych (IBS). W ich opinii przyjęcie takiego rozwiązania prowadziłoby do "poważnych problemów państwa z dostarczaniem usług publicznych".

Alarmujące skutki czterodniowego tygodnia pracy. "Poważne problemy"

Alarmujące skutki czterodniowego tygodnia pracy. "Poważne problemy"

Źródło:
PAP

Trwają prace nad zmianą przepisów dotyczących podatku od nieruchomości. Projekt ustawy w tej sprawie został w środę skierowany do dalszych prac w komisji finansów publicznych. Jak mówił w Sejmie wiceszef resortu finansów Jarosław Neneman, jest to mała nowelizacja i "pierwszy krok", a "opodatkowanie budynków mieszkalnych, szczególnie w dużych miastach, wymaga gruntownych zmian".

"To będzie duża zmiana" w podatku od nieruchomości

"To będzie duża zmiana" w podatku od nieruchomości

Źródło:
PAP

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski dopuścił się "bezczynności w zakresie przekazywania środków z opłat abonamentowych na realizację misji publicznej". Sąd zobowiązał szefa KRRiT do przekazania środków na rzecz Polskiego Radia i Radia Lublin. Oba wyroki są nieprawomocne.

Decyzja sądu w sprawie pieniędzy z abonamentu

Decyzja sądu w sprawie pieniędzy z abonamentu

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku. 

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Jednak, jak wynika z danych zebranych przez Jarosława Sadowskiego z serwisu Rankomat, oprocentowanie stałe dla nowych kredytów hipotecznych znacząco wzrosło.

Stopy bez zmian, kredyty drożeją

Stopy bez zmian, kredyty drożeją

Źródło:
tvn24.pl/ rankomat

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie dotyczące partii mąki żytniej razowej. "Może stwarzać ryzyko dla zdrowia konsumentów" - napisano w komunikacie.

Mąka wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Mąka wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl