Co zdecydowało, czego zabrakło. Najważniejsze wnioski po wyborach

Źródło:
"The Hill", CNN
Trump: napisaliśmy dziś historię
Trump: napisaliśmy dziś historięReuters
wideo 2/20
Trump: napisaliśmy dziś historięReuters

Co zdecydowało o zwycięstwie Donalda Trumpa, czego zabrakło Kamali Harris, jak w ciągu ostatnich lat zmieniła się polityczna mapa Stanów Zjednoczonych? - na te pytania, podsumowując wtorkowe wybory w USA, starają się odpowiedzieć amerykańskie media. Oto sześć najważniejszych wniosków, które płyną z tych analiz. 

Zobacz też: Donald Trump 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych

Donald Trump będzie kolejnym prezydentem USA - udało mu się przekroczyć wymaganą granicę 270 elektorów, co zapewnia mu powrót do Białego Domu. Poniżej przedstawiamy sześć najważniejszych wniosków, które płyną z wtorkowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

1. Zdecydowały te same stany

CNN zaznaczyło, że choć w kilku stanach wciąż trwa liczenie głosów, ostateczne zwycięstwo Donalda Trumpa przypieczętowały niemal te same stany, co w 2016 roku. Z siedmiu stanów wahających się w tegorocznych wyborach republikanin wygrał w pięciu (Georgia, Karolina Północna, Wisconsin, Michigan i Pensylwania), a prowadzi w dwóch kolejnych (Arizonie i Nevadzie). W 2016 roku jego łupem również padły wszystkie wyżej wymienione, poza Nevadą.

Zdobycie sześciu z siedmiu tych stanów (poza Karoliną Północną) w 2020 roku pozwoliło zwyciężyć również Joe Bidenowi.

2. Republikanie umacniają się w starych swing states

Amerykańskie media zwracają uwagę na utrwalenie się republikańskiego statusu dwóch stanów, które do niedawna uchodziły za wahające się - Florydy i Ohio.

Dwa lata po tym, gdy republikański gubernator Ron DeSantis odniósł przytłaczające, 19-punktowe zwycięstwo w walce o reelekcję, Trump przypieczętował status Florydy kolejną dwucyfrową wygraną GOP - 56 do 43 procent nad Kamalą Harris. W silnie latynoskim hrabstwie Miami-Dade - tradycyjnym rezerwuarze głosów demokratów - zmiany są wyraźnie widoczne. Podczas gdy w 2016 roku Hillary Clinton wygrała tu przewagą 29 punktów procentowych, w tym roku Trump osiągnął wynik o 11 punktów lepszy od swojej rywalki.

Sztab Donalda Trumpa w Palm Beach Convention Center na FlorydzieChip Somodevilla/Getty Images

Według "The Hill" pierwszym znakiem ostrzegawczym dla Kamali Harris po zamknięciu lokali wyborczych było stosunkowo szybkie wskazanie, że na Florydzie wygrywa Trump. "Sam wynik nie był szokiem - ale fakt, że Trump wygrał z około dwukrotnie większą przewagą niż sześć punktów, którą przewidywały średnie sondaże, był złowieszczy dla kandydatki demokratów" - czytamy.

CNN oceniło, że Floryda może stać się nowym Teksasem - gotowym na dekady republikańskiej dominacji, zbudowanej na koalicji starszych, niewykształconych wyborców, młodszych Latynosów i konserwatystów migrujących z innych stanów.

Ohio, kolejne tradycyjne prezydenckie pole bitwy, które w roku 2020 opowiedziało się za Trumpem, po raz pierwszy od 1964 roku nie "wskazując" wygranego w skali kraju, ponownie postawiło na republikanów. Trump w tym roku wygrał tam 11 punktami procentowymi.

Ponadto miejsce w Senacie na rzecz przedstawiciela Partii Republikańskiej Berniego Moreno stracił zasiadający w izbie wyższej od 2007 roku demokrata Sherrod Brown.

CZYTAJ WIĘCEJ: Cztery lata temu wygrał tam Biden. Te stany odbił Trump

3. Niespodzianka demograficzna

Wiele mediów przed dniem wyborów koncentrowało się na tym, czy Trump zdobędzie poparcie wśród czarnoskórych wyborców, zwłaszcza czarnoskórych mężczyzn, lub wśród młodszych wyborców. W rzeczywistości zmiany w tych grupach demograficznych były niewielkie - tak wynika z sondaży exit poll.

Niespodzianką jest jednak postawa latynoskich mężczyzn. W 2020 roku sondaże CNN pokazały, że ta grupa głosowała na Joe Bidena z 23-punktową przewagą - 59 do 36 procent - nad Donaldem Trumpem. Z tegorocznego badania CNN wynika, że Latynosi głosowali na Trumpa z 10-punktową przewagą (54 do 44 procent) nad Harris. Zaznaczono przy tym, że Latynoski tylko nieznacznie zmieniły swoje poparcie.

Donald TrumpCRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH/EPA/PAP

"The Hill" oceniło, że zmiana o 33 punkty procentowe na rzecz republikanów w ciągu czterech lat musi rodzić pytania w obozie demokratów.

Trump ma również przewagę pod względem liczby wszystkich otrzymanych głosów w skali całego kraju. Różnica wynosi obecnie około pięciu milionów i jeśli się utrzyma, polityk będzie pierwszym republikaninem od czasu George'a W. Busha w 2004 r., który wygra głosowanie powszechne.

4. Kwestia aborcji nie okazała się kluczowa

Demokraci liczyli, że czynnikiem motywującym kobiety do oddania głosu na Kamalą Harris - potencjalnie pierwszą kobietę na stanowisku prezydenta USA - będzie spór o prawo do przerywania ciąży, który wybuchł przed dwoma laty po wyroku Sądu Najwyższego uchylającym orzeczenie w sprawie Roe kontra Wade z 1973 r. Od tego czasu w wielu konserwatywnych stanach zaostrzono przepisy aborcyjne.

Tak się jednak nie stało. "The Hill" zwróciło uwagę, że choć większość kobiet opowiedziało się za Harris, to dotychczasowe sondaże exit poll wskazują, że jest to przewaga mniejsza niż cztery lata temu. W 2020 roku - według sondaży CNN - kobiety wybrały Bidena różnicą 15 punktów procentowych nad Trumpem. W tym roku Harris prowadzi wśród wyborczyń o zaledwie 10 punktów procentowych.

Zwolenniczki Kamali Harris w WaszyngtoniePAP/EPA/WILL OLIVER

5. Wyborcy z obszarów wiejskich są jeszcze potężniejszą siłą

CNN oceniło, że na powrót Trumpa do Białego Domu duży wpływ mają wiejskie hrabstwa. Według statystyk CNN, w 2020 roku Donald Trump zwyciężył na obszarach wiejskich przewagą 15 punktów procentowych, podczas gdy w 2024 roku różnica na korzyść republikanina wyniosła już 27 punktów. 

Choć Kamala Harris w dużych miastach osiągnęła nieco większą przewagę nad Trumpem niż Joe Biden (w 2020 roku różnica 22 pkt. proc., w 2024 roku różnica 23 pkt. proc.), to demokratce gorzej poszło na przedmieściach, gdzie w 2020 roku zwyciężył Joe Biden, uzyskując wynik o 2 punkty procentowe lepszy od Donalda Trumpa. W 2024 roku przewaga była podobnie niewielka, jednak tym razem triumfował republikanin. 

Wydaje się, że przewaga Trumpa na obszarach wiejskich była zbyt duża, by pozwolić Harris na zwycięstwo. "Małe liczby w większym schemacie tak skomplikowanych wyborów mogą wydawać się nieistotne - ale sumują się. We wtorek matematyka wydawała się być po stronie Trumpa" - podsumowało CNN.

Zwolennicy Donalda TrumpaPAP/EPA/CAROLINE BREHMAN

6. Republikanie mogą wziąć wszystko

Donald Trump będzie miał republikańską większość w Senacie i całkiem możliwe, że także w Izbie Reprezentantów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Amerykanie wybrali nie tylko prezydenta. Jak zmieni się układ sił w Kongresie USA?

Zdobycie większości w Senacie przez GOP stało się pewne, gdy republikanin Bernie Moreno pokonał w Ohio sprawującego od 18 lat mandat Sherroda Browna. Zwycięstwo odniósł również Tim Sheehy nad senatorem demokratów Jonem Testerem w Montanie. Oznacza to trzeci przejęty przez republikanów mandat po tym, jak w Wirginii Zachodniej, zgodnie z przewidywaniami, wygrał Jim Justice, który obejmie miejsce po senatorze związanym z Partią Demokratyczną Joe Manchinie.

Jak donosi CNN, republikanie dotąd zapewnili sobie 204 miejsca w Izbie Reprezentantów, a demokraci 182 (do zdobycia większości w izbie potrzeba 218 mandatów).

Autorka/Autor:pp/ft

Źródło: "The Hill", CNN

Źródło zdjęcia głównego: CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Uwaga na trudne warunki pogodowe w południowej Polsce. Na obszarach podgórskich w nocy i w niedzielę będzie mocno wiać, a w rejonie Dolnego Śląska mają pojawić się też intensywne opady śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Jak informuje rzeczniczka prasowa policji w Brzesku asp. sztab. Ewelina Buda, w sobotę na oświetlonym przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Dziecko trafiło do szpitala, a razem z nim jego matka, która została zahaczona przez lusterko pojazdu.

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Źródło:
TVN24

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Sprawca zamachu w Magdeburgu przebywa obecnie w areszcie śledczym. Zarzuca mu się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób. Wśród ofiar jest dziewięcioletnie dziecko. Trwa śledztwo w sprawie.

Atak w Magdeburgu. Policja o przesłuchaniu i ofiarach

Atak w Magdeburgu. Policja o przesłuchaniu i ofiarach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Trzydzieści osiem osób zginęło w sobotę na południowym wschodzie Brazylii w wyniku zderzenia autobusu pełnego pasażerów z ciężarówką - poinformowała straż pożarna. W autobusie wiozącym 45 pasażerów pękła opona i kierowca stracił panowanie nad pojazdem.

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Źródło:
PAP, Reuters

W Zambii aresztowano dwóch mężczyzn oskarżonych o próbę rzucenia uroku na prezydenta. Przy podejrzanych znaleziono amulety oraz żywego kameleona. "Spisek obejmował użycie czarów w celu skrzywdzenia prezydenta" - poinformował rzecznik policji.

Udaremniono zamach na prezydenta. "Spisek obejmował użycie czarów"

Udaremniono zamach na prezydenta. "Spisek obejmował użycie czarów"

Źródło:
PAP, BBC

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Patrol obsługi autostrady A4 na wysokości gminy Rudzieniec (Śląskie) zauważył psa, przywiązanego do bariery. Policjanci z Gliwic poszukują osób, które mogły być świadkami porzucenia zwierzęcia lub są w stanie pomóc w ustaleniu jego właściciela.

Pies przywiązany do bariery na autostradzie. Szukają świadków

Pies przywiązany do bariery na autostradzie. Szukają świadków

Źródło:
tvn24.pl/KWP Katowice

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Zbliża się koniec roku. Pora na podsumowanie najważniejszych, najbardziej interesujących tematów, którymi zajmowali się nasi reporterzy w "Faktach po Południu" TVN24. Wśród nich jest zdrowie, a dokładnie nasze kręgosłupy i ich złamania. Zdarza się, że objawy takiego urazu nie są oczywiste i nie zawsze do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Kogo dotykają najczęściej i jak wygląda diagnostyka?

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dramatycznie przeplatana rzeczywistość - okrutna wojna zmieszana z prozą życia. Meldunki o kolejnych zabitych i kartki ze świątecznymi życzeniami. W Ukrainie to codzienność.

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl