Co zdecydowało, czego zabrakło. Najważniejsze wnioski po wyborach

Źródło:
"The Hill", CNN
Trump: napisaliśmy dziś historię
Trump: napisaliśmy dziś historięReuters
wideo 2/20
Trump: napisaliśmy dziś historięReuters

Co zdecydowało o zwycięstwie Donalda Trumpa, czego zabrakło Kamali Harris, jak w ciągu ostatnich lat zmieniła się polityczna mapa Stanów Zjednoczonych? - na te pytania, podsumowując wtorkowe wybory w USA, starają się odpowiedzieć amerykańskie media. Oto sześć najważniejszych wniosków, które płyną z tych analiz. 

Zobacz też: Donald Trump 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych

Donald Trump będzie kolejnym prezydentem USA - udało mu się przekroczyć wymaganą granicę 270 elektorów, co zapewnia mu powrót do Białego Domu. Poniżej przedstawiamy sześć najważniejszych wniosków, które płyną z wtorkowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

1. Zdecydowały te same stany

CNN zaznaczyło, że choć w kilku stanach wciąż trwa liczenie głosów, ostateczne zwycięstwo Donalda Trumpa przypieczętowały niemal te same stany, co w 2016 roku. Z siedmiu stanów wahających się w tegorocznych wyborach republikanin wygrał w pięciu (Georgia, Karolina Północna, Wisconsin, Michigan i Pensylwania), a prowadzi w dwóch kolejnych (Arizonie i Nevadzie). W 2016 roku jego łupem również padły wszystkie wyżej wymienione, poza Nevadą.

Zdobycie sześciu z siedmiu tych stanów (poza Karoliną Północną) w 2020 roku pozwoliło zwyciężyć również Joe Bidenowi.

2. Republikanie umacniają się w starych swing states

Amerykańskie media zwracają uwagę na utrwalenie się republikańskiego statusu dwóch stanów, które do niedawna uchodziły za wahające się - Florydy i Ohio.

Dwa lata po tym, gdy republikański gubernator Ron DeSantis odniósł przytłaczające, 19-punktowe zwycięstwo w walce o reelekcję, Trump przypieczętował status Florydy kolejną dwucyfrową wygraną GOP - 56 do 43 procent nad Kamalą Harris. W silnie latynoskim hrabstwie Miami-Dade - tradycyjnym rezerwuarze głosów demokratów - zmiany są wyraźnie widoczne. Podczas gdy w 2016 roku Hillary Clinton wygrała tu przewagą 29 punktów procentowych, w tym roku Trump osiągnął wynik o 11 punktów lepszy od swojej rywalki.

Sztab Donalda Trumpa w Palm Beach Convention Center na FlorydzieChip Somodevilla/Getty Images

Według "The Hill" pierwszym znakiem ostrzegawczym dla Kamali Harris po zamknięciu lokali wyborczych było stosunkowo szybkie wskazanie, że na Florydzie wygrywa Trump. "Sam wynik nie był szokiem - ale fakt, że Trump wygrał z około dwukrotnie większą przewagą niż sześć punktów, którą przewidywały średnie sondaże, był złowieszczy dla kandydatki demokratów" - czytamy.

CNN oceniło, że Floryda może stać się nowym Teksasem - gotowym na dekady republikańskiej dominacji, zbudowanej na koalicji starszych, niewykształconych wyborców, młodszych Latynosów i konserwatystów migrujących z innych stanów.

Ohio, kolejne tradycyjne prezydenckie pole bitwy, które w roku 2020 opowiedziało się za Trumpem, po raz pierwszy od 1964 roku nie "wskazując" wygranego w skali kraju, ponownie postawiło na republikanów. Trump w tym roku wygrał tam 11 punktami procentowymi.

Ponadto miejsce w Senacie na rzecz przedstawiciela Partii Republikańskiej Berniego Moreno stracił zasiadający w izbie wyższej od 2007 roku demokrata Sherrod Brown.

CZYTAJ WIĘCEJ: Cztery lata temu wygrał tam Biden. Te stany odbił Trump

3. Niespodzianka demograficzna

Wiele mediów przed dniem wyborów koncentrowało się na tym, czy Trump zdobędzie poparcie wśród czarnoskórych wyborców, zwłaszcza czarnoskórych mężczyzn, lub wśród młodszych wyborców. W rzeczywistości zmiany w tych grupach demograficznych były niewielkie - tak wynika z sondaży exit poll.

Niespodzianką jest jednak postawa latynoskich mężczyzn. W 2020 roku sondaże CNN pokazały, że ta grupa głosowała na Joe Bidena z 23-punktową przewagą - 59 do 36 procent - nad Donaldem Trumpem. Z tegorocznego badania CNN wynika, że Latynosi głosowali na Trumpa z 10-punktową przewagą (54 do 44 procent) nad Harris. Zaznaczono przy tym, że Latynoski tylko nieznacznie zmieniły swoje poparcie.

Donald TrumpCRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH/EPA/PAP

"The Hill" oceniło, że zmiana o 33 punkty procentowe na rzecz republikanów w ciągu czterech lat musi rodzić pytania w obozie demokratów.

Trump ma również przewagę pod względem liczby wszystkich otrzymanych głosów w skali całego kraju. Różnica wynosi obecnie około pięciu milionów i jeśli się utrzyma, polityk będzie pierwszym republikaninem od czasu George'a W. Busha w 2004 r., który wygra głosowanie powszechne.

4. Kwestia aborcji nie okazała się kluczowa

Demokraci liczyli, że czynnikiem motywującym kobiety do oddania głosu na Kamalą Harris - potencjalnie pierwszą kobietę na stanowisku prezydenta USA - będzie spór o prawo do przerywania ciąży, który wybuchł przed dwoma laty po wyroku Sądu Najwyższego uchylającym orzeczenie w sprawie Roe kontra Wade z 1973 r. Od tego czasu w wielu konserwatywnych stanach zaostrzono przepisy aborcyjne.

Tak się jednak nie stało. "The Hill" zwróciło uwagę, że choć większość kobiet opowiedziało się za Harris, to dotychczasowe sondaże exit poll wskazują, że jest to przewaga mniejsza niż cztery lata temu. W 2020 roku - według sondaży CNN - kobiety wybrały Bidena różnicą 15 punktów procentowych nad Trumpem. W tym roku Harris prowadzi wśród wyborczyń o zaledwie 10 punktów procentowych.

Zwolenniczki Kamali Harris w WaszyngtoniePAP/EPA/WILL OLIVER

5. Wyborcy z obszarów wiejskich są jeszcze potężniejszą siłą

CNN oceniło, że na powrót Trumpa do Białego Domu duży wpływ mają wiejskie hrabstwa. Według statystyk CNN, w 2020 roku Donald Trump zwyciężył na obszarach wiejskich przewagą 15 punktów procentowych, podczas gdy w 2024 roku różnica na korzyść republikanina wyniosła już 27 punktów. 

Choć Kamala Harris w dużych miastach osiągnęła nieco większą przewagę nad Trumpem niż Joe Biden (w 2020 roku różnica 22 pkt. proc., w 2024 roku różnica 23 pkt. proc.), to demokratce gorzej poszło na przedmieściach, gdzie w 2020 roku zwyciężył Joe Biden, uzyskując wynik o 2 punkty procentowe lepszy od Donalda Trumpa. W 2024 roku przewaga była podobnie niewielka, jednak tym razem triumfował republikanin. 

Wydaje się, że przewaga Trumpa na obszarach wiejskich była zbyt duża, by pozwolić Harris na zwycięstwo. "Małe liczby w większym schemacie tak skomplikowanych wyborów mogą wydawać się nieistotne - ale sumują się. We wtorek matematyka wydawała się być po stronie Trumpa" - podsumowało CNN.

Zwolennicy Donalda TrumpaPAP/EPA/CAROLINE BREHMAN

6. Republikanie mogą wziąć wszystko

Donald Trump będzie miał republikańską większość w Senacie i całkiem możliwe, że także w Izbie Reprezentantów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Amerykanie wybrali nie tylko prezydenta. Jak zmieni się układ sił w Kongresie USA?

Zdobycie większości w Senacie przez GOP stało się pewne, gdy republikanin Bernie Moreno pokonał w Ohio sprawującego od 18 lat mandat Sherroda Browna. Zwycięstwo odniósł również Tim Sheehy nad senatorem demokratów Jonem Testerem w Montanie. Oznacza to trzeci przejęty przez republikanów mandat po tym, jak w Wirginii Zachodniej, zgodnie z przewidywaniami, wygrał Jim Justice, który obejmie miejsce po senatorze związanym z Partią Demokratyczną Joe Manchinie.

Jak donosi CNN, republikanie dotąd zapewnili sobie 204 miejsca w Izbie Reprezentantów, a demokraci 182 (do zdobycia większości w izbie potrzeba 218 mandatów).

Autorka/Autor:pp/ft

Źródło: "The Hill", CNN

Źródło zdjęcia głównego: CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

Syryjscy rebelianci, którzy wkroczyli do Damaszku, w niedzielę rano przekazali obywatelom za pośrednictwem telewizji, że reżim Baszara al-Asada upadł. Dodali, że "wszyscy więźniowie" zostali uwolnieni. Wcześniej o tym, że dyktator uciekł samolotem w nieznanym kierunku informowały światowe agencje. W kraju panuje chaos, a syryjska armia w porannym komunikacie twierdzi, że walczy z "terrorystami" w wielu miastach.

Rebelianci w Damaszku: reżim Asada upadł. Syryjska armia: walki trwają

Rebelianci w Damaszku: reżim Asada upadł. Syryjska armia: walki trwają

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Ministrowie spraw zagranicznych Rosji, Iranu i Turcji, głównego zwolennika rebeliantów, na spotkaniu w Dausze nie uzgodnili żadnych konkretnych kroków mogących przybliżyć zakończenie wojny w Syrii - poinformował Reuters. Natomiast Donald Trump, prezydent elekt USA, stwierdził, że Rosja jest obecnie zmuszona do wycofania z Syrii i ocenił, że "może to być najlepsza rzecz, jaka mogła im się przydarzyć".

Trump we wpisie o Syrii i zabitych w Ukrainie Rosjanach

Trump we wpisie o Syrii i zabitych w Ukrainie Rosjanach

Źródło:
PAP

"W związku z gwałtowną eskalacją sytuacji, która w krótkim czasie objęła terytorium całej Syrii, apelujemy do wszystkich obywateli RP przebywających w tym kraju o jego natychmiastowe opuszczenie" - poinformowała polska ambasada w Syrii w mediach społecznościowych. Zaapelowano także o to, by nie wjeżdżać do tego państwa. Siły rebelianckie wkroczyły już do Damaszku, a światowe agencje powołujące się na lokalne źródła informują, że Baszar al-Asad uciekł z kraju i jego rządy się skończyły.

"Gwałtowna eskalacja". Apel polskiej ambasady

"Gwałtowna eskalacja". Apel polskiej ambasady

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, BBC

Uczestnicy sobotniej proeuropejskiej demonstracji w centrum Tbilisi zostali zaatakowani przez ludzi w maskach i czarnych ubraniach. Ofiarami przemocy są również dziennikarze. Według doniesień medialnych policja nie interweniowała.

"Punkt wrzenia". Atak zamaskowanej grupy na demonstrantów. Media: policjanci tylko patrzyli

"Punkt wrzenia". Atak zamaskowanej grupy na demonstrantów. Media: policjanci tylko patrzyli

Źródło:
PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Paryżu z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili i zapewnił o wsparciu dla gruzińskiego społeczeństwa i pomocy "w obronie ich prawa do niezależnego życia".

Zełenski: Ukraina wspiera i solidaryzuje się z obywatelami Gruzji

Zełenski: Ukraina wspiera i solidaryzuje się z obywatelami Gruzji

Źródło:
PAP

Kim Jong Hjun, który do niedawna był ministrem obrony Korei Południowej, został aresztowany. Prokuratura postawiła mu zarzut zdrady stanu w związku rolą, jaką odegrał w ogłoszeniu i wprowadzeniu w życie w miniony wtorek stanu wojennego - poinformował Reuters, powołując się na miejscowe media.

Miał być mózgiem wprowadzenia stanu wojennego. Były minister aresztowany

Miał być mózgiem wprowadzenia stanu wojennego. Były minister aresztowany

Źródło:
PAP

W nocy z soboty na niedzielę syryjscy rebelianci przekazali, że wkroczyli do stolicy kraju Damaszku, nie napotykając na opór ze strony wojsk rządowych. W tym samym czasie, jak donoszą światowe media, prezydent Baszar al-Asad uciekł ze stolicy i oddalił się w nieznanym kierunku. Wcześniej rebelianci informowali, że weszli do Homs, kluczowego miasta na zachodzie kraju.

Kolejne miasta w rękach rebeliantów. "Pod względem militarnym Damaszek już upadł"

Kolejne miasta w rękach rebeliantów. "Pod względem militarnym Damaszek już upadł"

Źródło:
PAP, Reuters, BBC, CNN

W Syrii trwa ofensywa antyrządowych rebeliantów, którzy weszli do stolicy kraju, Damaszku. Dyktator Baszar al-Asad prawdopodobnie z niego uciekł. W Paryżu odbyło się uroczyste otwarcie odremontowanej po pożarze katedry Notre Dame. W Polsce swoje prekampanie prezydenckie zainaugurowali Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia. Jarosław Kaczyński założył konto na portalu X. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 8 grudnia.

Ofensywa w Syrii, otwarcie Notre Dame, inauguracje kampanii, której nie ma

Ofensywa w Syrii, otwarcie Notre Dame, inauguracje kampanii, której nie ma

Źródło:
TVN24, PAP

Papież Franciszek uczestniczył w sobotę między innymi w konsystorzu. Pod jego brodą był widoczny duży siniak. Watykan wyjaśnił, że papież uderzył brodą o szafkę nocną.

Siniak pod brodą Franciszka. Watykan tłumaczy

Siniak pod brodą Franciszka. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP
Ostatnie Pokolenie. Chuligańskie wybryki czy uprawnione obywatelskie nieposłuszeństwo?

Ostatnie Pokolenie. Chuligańskie wybryki czy uprawnione obywatelskie nieposłuszeństwo?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ukraińska marynarka wojenna poinformowała o przeprowadzeniu ataku na platformy wiertnicze u wybrzeży Krymu. Instalacje te zostały zajęte przez wojska rosyjskie w 2015 roku, po aneksji półwyspu. 

Atak na platformy wiertnicze. "Dopadniemy ich wszędzie"

Atak na platformy wiertnicze. "Dopadniemy ich wszędzie"

Źródło:
NV, Radio Swoboda, tvn24.pl

W miejscowości Karmin w powiecie pleszewskim potrącone zostały dwie kobiety. Jedna z nich nie żyje. Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia. - Policjanci zatrzymali już podejrzanego. To 26-latek, wstępne badanie wykazało 3,2 promila alkoholu. Ma aktywny zakaz prowadzenia samochodów - przekazał młodszy inspektor Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy KWP w Poznaniu.

Potrącił dwie osoby, jedna z nich nie żyje. Miał 3,2 promila i aktywny zakaz prowadzenia pojazdów

Potrącił dwie osoby, jedna z nich nie żyje. Miał 3,2 promila i aktywny zakaz prowadzenia pojazdów

Źródło:
tvn24.pl

– Są sytuacje, w których ubezpieczyciele są ofiarami oszustwa – stwierdzają przedstawiciele sektora ubezpieczeń. Jak wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), w 2023 roku zakłady ujawniły przypadki wyłudzeń odszkodowań na kwotę 452 milionów złotych. A proceder rośnie w siłę, bo między innymi, jak twierdzi PIU, coraz większy jest udział obcokrajowców zaangażowanych przez grupy przestępcze jako kierujący i poszkodowani w celowo powodowanych kolizjach.

Urządzają "polowania", czyhają w miejscach "kolizjogennych". Tak wygląda ten proceder

Urządzają "polowania", czyhają w miejscach "kolizjogennych". Tak wygląda ten proceder

Źródło:
tvn24.pl

Młodzi naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego odkryli dwa niespotykane dotąd w Polsce gatunki muchówek. Owady żyją w mchu wodnym w rzece Rawce na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego i są ważną częścią tamtejszego ekosystemu.

Niespotykane dotąd owady w Polsce. "Przypominają komary"

Niespotykane dotąd owady w Polsce. "Przypominają komary"

Źródło:
PAP

IMGW wydał alarmy meteorologiczne pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed gęstymi mgłami, które mogą ograniczać widzialność do kilkuset metrów.

Uwaga na gęste mgły. Obowiązują żółte alarmy

Uwaga na gęste mgły. Obowiązują żółte alarmy

Źródło:
IMGW

Nie chcę mieć za te kilka miesięcy kolejnego prezydenta "pół Polski". Czas na prezydenta Polski, a nie pół Polski - mówił w czasie sobotniej konwencji Polski 2050 Szymon Hołownia. Do tych słów odniósł się premier Donald Tusk, który wcześniej tego dnia przedstawił Rafała Trzaskowskiego jako kandydata KO. "Panie Marszałku, jeśli nazywa Pan Rafała Trzaskowskiego 'kandydatem pół Polski', to jak nazwać kandydata z trzykrotnie mniejszym poparciem?" - pytał. Niedługo później Hołownia opublikował wpis, w którym ocenił, że "Tusk długo przekonywał dziś, że Rafał Trzaskowski jest niezależnym od niego kandydatem". "Jeden wpis - i wszystko jak krew w piach…" - dodał.

Tusk kontra Hołownia. "Jeden wpis i wszystko jak krew w piach"

Tusk kontra Hołownia. "Jeden wpis i wszystko jak krew w piach"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Coraz mniej jest wiernych na mszach. Maleje też liczba udzielanych sakramentów i uczniów na lekcjach religii - wynika z najnowszych danych za 2023 rok. Eksperci oceniają, że raport powinien być dla Kościoła czymś więcej niż kolejnym dzwonkiem alarmowym i wskazują na główne przyczyny problemu.

Polacy odsuwają się od Kościoła i widać to w statystykach

Polacy odsuwają się od Kościoła i widać to w statystykach

Źródło:
Fakty TVN

Europejskie Nagrody Filmowe 2024 przyznane. W najważniejszej kategorii - Europejski Film - zwyciężył jeden z najgłośniejszych filmów roku "Emilia Pérez" Jacquesa Audiarda. Jego twórca doceniony został w kategoriach Europejski Reżyser oraz Europejski Scenarzysta. Grająca główną rolę w filmie Audiarda Karla Sofia Gascon doceniona została statuetką Europejska Aktorka.

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Wielkie zwycięstwo filmu "Emilia Pérez"

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Wielkie zwycięstwo filmu "Emilia Pérez"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył w sobotę do Pałacu Elizejskiego, gdzie trwało spotkanie amerykańskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Trzej przywódcy pojawili się razem, pozując do oficjalnego zdjęcia. Trump i Zełenski przybyli w sobotę do Paryża, aby wziąć udział w otwarciu odremontowanej po pożarze katedry Notre Dame.

Trump, Macron i Zełenski. Spotkanie w Paryżu

Trump, Macron i Zełenski. Spotkanie w Paryżu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Katedra mówi nam, że nasze marzenia - nawet te najśmielsze - są możliwe tylko wtedy, gdy wszyscy się w nie zaangażują - podkreślał prezydent Francji Emmanuel Macron podczas uroczystości otwarcia Notre Dame, odbudowanej po wielkim pożarze z 2019 roku. Na to wydarzenie przybyło wielu gości z całego świata, w tym prezydent Andrzej Duda, prezydent elekt USA Donald Trump czy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Dzwony Notre Dame znów biją"

"Dzwony Notre Dame znów biją"

Źródło:
PAP, BBC, tvn24.pl

"Jarku, na X lepiej zamieścić dziennie jeden wpis z sensem niż kilkanaście bez sensu. Ale nie poddawaj się" - napisał premier Donald Tusk, komentując wpis Jarosława Kaczyńskiego w tym serwisie. Prezes PiS założył na platformie w sobotę konto i w krótkim czasie opublikował serię kilkunastu postów. Niektóre z nich odnosiły się do konwencji Koalicji Obywatelskiej.

"Jarku...". Tusk zwraca się do Kaczyńskiego i radzi: nie poddawaj się

"Jarku...". Tusk zwraca się do Kaczyńskiego i radzi: nie poddawaj się

Źródło:
TVN24

Jasno i wyraźnie mówię, że chcę być prezydentem niezależnym. Niezależnym od poleceń przewodniczących partii politycznych, dwóch wielkich sił, które Polskę od 20 lat między siebie dzielą, a więc Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości - powiedział w "Faktach po Faktach" lider Polski 2050, marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Przekonywał, że nie startuje w wyborach prezydenckich, żeby "ratować partię". - Ja startuję w tych wyborach, żeby wygrać - mówił.

"Startuję, żeby wygrać. Nie potrzebuję wyborów, żeby pokazać się, przypomnieć o swoim istnieniu"

"Startuję, żeby wygrać. Nie potrzebuję wyborów, żeby pokazać się, przypomnieć o swoim istnieniu"

Źródło:
TVN24

Całe życie zajmowałem się bardzo poważnymi tematami, a od ostatniego tygodnia mogłem pokazać to, jaki naprawdę - w sensie też sportowym i społecznym - jestem - mówił w Lublinie kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki. Prezes IPN prosił jednocześnie, by nie patrzeć na niego jak "na chłopaka z siłowni". - Jestem jednak doktorem nauk humanistycznych, trzy lata prezesem Instytutu Pamięci Narodowej - mówił.

"Nie patrzcie na mnie tylko jak na chłopaka z siłowni"

"Nie patrzcie na mnie tylko jak na chłopaka z siłowni"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jarosław Kaczyński został pozbawiony immunitetu. Może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej w sprawie o pobicie. Dziennikarze na korytarzu sejmowym zapytali go o to, w jaki sposób Zbigniew Komosa go zaatakował. Wywiązała się dyskusja. - Jak macie w ogóle czelność ze mną w ten sposób rozmawiać? Szczególnie pani. Zapamiętamy to - powiedział dziennikarzom.

Prezes PiS ostrzegł dziennikarkę, że ją zapamięta. "Jak macie w ogóle czelność ze mną w ten sposób rozmawiać?"

Prezes PiS ostrzegł dziennikarkę, że ją zapamięta. "Jak macie w ogóle czelność ze mną w ten sposób rozmawiać?"

Źródło:
Fakty TVN
Wywracają stolik dzięki social mediom. Jesteście gotowi na politykę w czasach TikToka?

Wywracają stolik dzięki social mediom. Jesteście gotowi na politykę w czasach TikToka?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Znamy już nominacje we wszystkich kategoriach konkursu Grand Press. Wyróżnionych zostało aż szesnaście materiałów autorstwa dziennikarzy TVN, TVN24 i tvn24.pl. Robert Zieliński z portalu tvn24.pl otrzymał trzy nominacje w dwóch kategoriach.

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Aktualizacja:
Źródło:
Grand Press

Samochód napędzany silnikiem na wodę - taką rewolucję na rynku motoryzacyjnym rzekomo ogłosił Elon Musk. Informacja rozchodzi się w mediach społecznościowych i jest szeroko komentowana, lecz te doniesienia nie mają potwierdzenia.

Elon Musk i "silnik wodny". Jak miliarder padł ofiarą sztucznej inteligencji

Elon Musk i "silnik wodny". Jak miliarder padł ofiarą sztucznej inteligencji

Źródło:
Konkret24

Plastry, pozostałości po miodzie, a nawet truchła pszczół. To wszystko zachowało się w pszczelim gnieździe, na które trafili twórcy Muzeum Kultury Bartniczej w Augustowie (Podlaskie). Gniazdo znajdowało się wewnątrz dębowego pnia, który został przecięty w tartaku. Okazało się, że pochodzi z około 680 roku naszej ery i jest najprawdopodobniej najstarszym odkrytym gniazdem pszczelim na świecie. Badają je teraz naukowcy. W muzeum możemy natomiast oglądać pień. 

Przecinali w tartaku pień dębu, w środku była niespodzianka sprzed 1400 lat

Przecinali w tartaku pień dębu, w środku była niespodzianka sprzed 1400 lat

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o najnowszym musicalu z Arianą Grande w roli głównej, kłopotach filmu "Queer" w Turcji, wyznaniu aktorki Margot Robbie oraz wyjątkowym prezencie dla ukraińskich żołnierzy od twórców serialu "Peaky Blinders".

Problemy filmu "Queer", prezent dla ukraińskich "Peaky Blinders", wyznanie Margot Robbie. Co w świecie filmu i muzyki?

Problemy filmu "Queer", prezent dla ukraińskich "Peaky Blinders", wyznanie Margot Robbie. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl