Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.
Na początku tego miesiąca koncern farmaceutyczny Novartis poinformował o inwestycji w USA o wartości 23 mld dolarów. Eli Lilly i Johnson & Johnson także zapowiedziały duże inwestycje - podała Agencja Reutera.
Informacje o planach firm mogą być pomocne w trakcie spotkania Trumpa z prezydentką Szwajcarii Karin Keller Sutter, która ma negocjować w kwestii 31-procentowych ceł planowanych przez USA.
Ogromna inwestycja w USA
- Nasze inwestycje zostały również uzgodnione ze szwajcarskim rządem i stanowią część trwających dyskusji między USA a Szwajcarią - powiedział rzecznik Roche.
Dyrektor generalny firmy Thomas Schinecker przekazał, że inwestycja podkreśla zaangażowanie Roche w USA, gdzie koncern już zatrudnia 25 000 osób w 24 zakładach.
Szwajcarski gigant wskazał, że z 12 000 nowych stanowisk, prawie 6500 będzie w sektorze budowlanym, a 1000 w nowych i rozbudowywanych obiektach firmy. Dodał, że po uruchomieniu nowych mocy produkcyjnych w różnych zakładach, Roche ma eksportować więcej leków z USA niż importować.
Stany Zjednoczone są kluczowym rynkiem dla Roche, który w 2024 r. wygenerował tam prawie 48 proc. swojej sprzedaży. Spółka ma rozbudować centra produkcyjne i dystrybucyjne w Kentucky, Indianie, New Jersey i Kalifornii, chociaż niektóre z projektów zostały już wcześniej ogłoszone - wskazał Reuters.
Nowe inwestycje w USA
Dodał, że nowe projekty zaprezentowane przez firmę obejmowały fabrykę do produkcji leków odchudzających, której lokalizacja nie została jeszcze ogłoszona, oraz nowy zakład w Indianie.
- Nasze inwestycje w wysokości 50 miliardów dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat położą podwaliny pod kolejną erę innowacji i wzrostu, z korzyścią dla pacjentów w USA i na całym świecie - stwierdził Schinecker.
Dyrektor wykonawczy nie wspomniał o groźbie zbliżających się taryf, chociaż Roche przeanalizował potencjalne opłaty w ostatnich tygodniach i był "dobrze przygotowany do podjęcia stosownych kroków i środków łagodzących oraz dostosowania się" - powiedział rzecznik.
Roche dodał, że nie ma planów ograniczania inwestycji w innych częściach świata i przedstawi więcej szczegółów na temat strategii inwestycyjnej w ciągu najbliższych kilku tygodni.
Firmy farmaceutyczne i cła Trumpa
W ubiegłym tygodniu administracja Trumpa rozpoczęła dochodzenie w sprawie importu farmaceutyków i będzie próbować nałożyć cła na ten sektor - podał Reuters.
Dodał, że czas i zakres nałożenia ceł nie są pewne, ale ich wpływ może być duży, ponieważ według bazy danych handlowych Organizacji Narodów Zjednoczonych w ubiegłym roku do USA zaimportowano produkty farmaceutyczne o wartości blisko 213 miliardów dolarów, czyli prawie trzykrotnie więcej niż w 2014 r. (73 miliardy dolarów).
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Jonathan Weiss / Shutterstock