"To po prostu głupie". Chaos w sprawie ceł

Źródło:
CNN, PAP
Wymiana handlowa UE-USA
Wymiana handlowa UE-USATVN24
wideo 2/3
Wymiana handlowa UE-USATVN24

Amerykańscy przedsiębiorcy narzekają na niepewność związaną z polityką handlową nowej administracji pod wodzą Donalda Trumpa - pisze CNN. Poczucie chaosu potęgują liczne zapowiedzi i groźby, nie wspominając o wprowadzaniu i następnie szybkim zawieszaniu ceł. "Ciężko wyobrazić sobie trudniejsze otoczenie dla firm" - zwraca uwagę CNN.

"Każdego tygodnia pojawiają się nowe groźby nałożenia ceł. Niektóre taryfy wchodzą w życie, inne są zawieszane po 'bardzo dobrych' rozmowach telefonicznych. Kolejne są łagodzone po skargach biznesu" - opisuje portal amerykańskiego wydawcy.

Amerykański biznes skarży się na Trumpa

Według CNN "ciężko wyobrazić sobie trudniejsze otoczenie dla firm próbujących podejmować decyzje dotyczące przyszłości". "Zatrudniać czy zwalniać pracowników? Rozwijać czy zwijać biznes? Podnosić ceny czy nie?" - czytamy.

- To frustrujące i stresujące - powiedział Trevor Frampton, właściciel sklepu zoologicznego w Santa Rosa w Kalifornii, odnosząc się do gróźb dotyczących nakładania kolejnych ceł.

Frampton obawia się, że realizacja tego typu zapowiedzi wymusi na nim podniesienie cen karmy i innych produktów dla zwierząt. Przedsiębiorca wskazuje, że wielu jego klientów już teraz ogranicza wydatki z powodu wzrostu kosztów życia.

- Taryfy są wprowadzane, a później znoszone. Nie mogę za tym nadążyć - powiedział. - Wszystko jest niepewne. Jeśli to ma się wydarzyć, to po prostu to zrób - zwrócił się do Donalda Trumpa. - Według mnie jest to po prostu głupie - dodał przedsiębiorca.

Chaos coraz bardziej widoczny w danych

"Chaos wpływa na coraz bardziej burzliwy rynek akcji. Jego symptomy zaczynają być widoczne także w danych gospodarczych z USA" - pisze CNN. 

"Spada wskaźnik nastrojów konsumenckich, a wydatki Amerykanów zaliczyły w styczniu najgłębszy spadek od prawie czterech lat. Tymczasem kluczowe prognozy Fed dotyczące PKB zakładają, że amerykańska gospodarka skurczy się w pierwszym kwartale" - pisze CNN.

- Gospodarka jest dławiona przez niepewność. Im dłużej chaos się utrzymuje, tym bardziej prawdopodobne jest, że gospodarka zacznie się dusić - stwierdził Mark Zandi, główny ekonomista Moody's Analytics w rozmowie z CNN.

"W lutym gwałtownie spadło zatrudnienie w sektorze prywatnym. Wskazywano, że ich przyczyną była między innymi niepewność polityczna" - pisze CNN, powołując się na dane firmy ADP.

"Małe firmy zatrudniające mniej niż 19 pracowników redukowały etaty. Na taki krok decydowały się także firmy z sektora handlu/transportu/usług komunalnych (-33,000), edukacji/usług zdrowotnych (-28,000), informacji (-14,000) i zasobów naturalnych/wydobycia (-2,000)" - czytamy.

Coraz wyższy deficyt handlowy

"Firmy przygotowały się na cła, zakładając, że administracja Trumpa spełni swoje groźby. W rezultacie amerykański deficyt handlowy niemal podwoił się w styczniu w ujęciu rocznym. Biznes zaczął bowiem sprowadzać na zapas towar, który mógł zostać objęty taryfami celnymi" - pisze CNN.

Import przewyższył eksport o 131,4 mld dolarów w styczniu, co stanowi wzrost o 97 proc. Import z Kanady wzrósł o 15 proc. do 38,3 mld dolarów, a chiński eksport do USA wzrósł o 16 proc. do 37,5 mld dolarów. Z kolei import z Meksyku wzrósł o 10 proc. do 41,7 mld dolarów.

Instytut Zarządzania Podażą (ISM) poinformował w środę o znacznym wzroście kosztów firm usługowych. Także ta instytucja wskazywała na "niepokój" związany z taryfami celnymi.

"Borykamy się z dużą niepewnością związaną z cłami i innymi działaniami rządu” - napisał w ankiecie ISM przedstawiciel firmy z sektora rolniczego.

Inny biznesmen, zajmujący się zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi, zauważył, że taryfy "spowodowały chaos", który utrudnia prognozowanie przyszłego zapotrzebowania na usługi.

"Taryfy mogą zaszkodzić naszej działalności" - wskazywała inna firma z sektora informacyjnego.

Wyższe cła powodują popłoch także w branży motoryzacyjnej. Ceny akcji General Motors, Forda i Chryslera, zniżkowały, gdy Trump wprowadził 25 proc. cła na import z Kanady i Meksyku.

Prezes Forda Jim Farley ostrzegł niedawno, że takie taryfy spowodowałyby "duże koszty i chaos". Według Anderson Economic Group cła mogą podnieść koszt produkcji przeciętnego pojazdu o 3,5 tys. do 12 tys. dolarów.

Cła Trumpa

O północy z wtorku na środę czasu wschodnioamerykańskiego (godz. 5 rano w środę w Polsce) zaczęły obowiązywać 25-procentowe cła na sprowadzane do USA stal i aluminium. Zgodnie z decyzją prezydenta Donalda Trumpa dotyczą one importu ze wszystkich państw bez wyjątku.

Decyzja Trumpa przywróciła wprowadzone przez niego w 2018 roku cła na stal importowaną ze wszystkich krajów oraz podwyższyła stawkę na aluminium z 10 do 25 proc. W praktyce taryfy najbardziej dotkną Kanadę, Meksyk, Brazylię, UE, Japonię, Wielką Brytanię i Koreę Płd., czyli dużych eksporterów, którzy byli dotąd całkowicie lub częściowo wyłączeni z ceł ogłoszonych w 2018 roku.

Administracja Trumpa groziła też nałożeniem aż 50-procentowych ceł na import z Kanady, głównego dostawcy stali i aluminium do USA. Była to odpowiedź na plan oclenia energii elektrycznej eksportowanej do USA przez władze kanadyjskiej prowincji Ontario. Ostatecznie Ontario zrezygnowało z tych ceł, a Biały Dom ogłosił, że stawka na import stali i aluminium z Kanady będzie wynosiła 25 proc., tak samo jak z innych krajów.

Natomiast w zeszłym tygodniu Donald Trump zdecydował o zawieszeniu, wcześniej przez niego wprowadzonych, ceł na auta i inne wyroby przemysłu motoryzacyjnego z Meksyku i Kanady na miesiąc. Decyzję podjął na wniosek największych producentów aut i po rozmowie z premierem Kanady Justinem Trudeau.

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w czwartek, że zawiesił do 2 kwietnia pobieranie 25-procentowych ceł na meksykańskie towary objęte porozumieniem handlowym USMCA. Kolejnego dnia poinformowano, że USA zdecydowały się zawiesić do 2 kwietnia br. cła nakładane na import z Kanady wówczas, gdy jest on zgodny z wymogami umowy USMCA.

USMCA to umowa handlowa między USA, Kanadą i Meksykiem, która zastąpiła poprzednie porozumienie NAFTA. 

Autorka/Autor:mp

Źródło: CNN, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/SAMUEL CORUM / POOL

Pozostałe wiadomości

Banki mają tak duże zyski z powodu wysokich stóp procentowych prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 poseł Polski 2050 Ryszard Petru. Mówił także o propozycjach nowych podatków. - Zawsze kolejny podatek w jakiś sposób uderza w konsumenta - ocenił i pokazał w studiu, co myśli o tezie, że podatek bankowy nie przełoży się na klientów.

Petru pokazał, co myśli o podatku bankowym. "Zawsze płaci klient"

Petru pokazał, co myśli o podatku bankowym. "Zawsze płaci klient"

Źródło:
TVN24

Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że 2 kwietnia nałoży 25-procentowe cła na wszystkie samochody i lekkie ciężarówki importowane z zagranicy. To dziesięciokrotna podwyżka. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Unia Europejska oceni zapowiedź Donalda Trumpa. Odpowiedź na nowe amerykańskie cła zapowiedział premier Kanady Mark Carney.

Trump walczy o amerykańską motoryzację. Nakłada kolejne cła

Trump walczy o amerykańską motoryzację. Nakłada kolejne cła

Źródło:
PAP

Jeszcze kilka lat temu nikt w unijnych instytucjach nie chciał oficjalnie przyznać, że energia jądrowa może być odpowiedzią na wysokie ceny energii i postulowane odejście od paliw kopalnych. Dziś mówi się o tym głośno, stawiając wręcz atom na równi z odnawialnymi źródłami energii.

"Nowy trend" w Unii Europejskiej. "Symboliczne"

"Nowy trend" w Unii Europejskiej. "Symboliczne"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wojciech Balczun został nowym prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu - wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej ARP. Do tego poinformowano, że Agencja ma czworo nowych wiceprezesów.

Jest nowy prezes Agencji Rozwoju Przemysłu

Jest nowy prezes Agencji Rozwoju Przemysłu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

650 miliardów euro przeznaczonych przez Unię Europejską na wsparcie odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19 przyniosło jedynie niewielką poprawę na rynkach pracy w krajach członkowskich. Z opublikowanego w środę raportu unijnych kontrolerów wynika, że nawet połowa zaplanowanych reform okazała się nieskuteczna.

Na te projekty wydano miliardy. Kontrolerzy wystawiają surową ocenę

Na te projekty wydano miliardy. Kontrolerzy wystawiają surową ocenę

Źródło:
PAP

W środę akcje CD Projekt na warszawskiej giełdzie mocno traciły na wartości. Według analityków powodem spadków była informacja, że gracze poczekają na Wiedźmina 4 przynajmniej do 2027 roku.

Kurs akcji ostro w dół. Wystarczyła jedna informacja

Kurs akcji ostro w dół. Wystarczyła jedna informacja

Źródło:
PAP

Sieć firm zarządzana przez tajemniczą chińską firmę technologiczną próbowała rekrutować niedawno zwolnionych pracowników federalnych w USA - donosi Reuters, powołując się na ogłoszenia o pracę oraz informacje uzyskane od Maxa Lessera, analityka z waszyngtońskiego think tanku Foundation for Defense of Democracies, który dotarł do sprawy.

Fala zwolnień i tajemnicze ogłoszenia o pracę

Fala zwolnień i tajemnicze ogłoszenia o pracę

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Sąd Unii Europejskiej, który jest częścią Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, utrzymał karę Komisji Europejskiej wobec banków za stworzenie kartelu dotyczącego europejskich obligacji skarbowych. Obniżył jednak nieznacznie kwotę grzywien nałożonych na UniCredit i Nomura.

Kary dla banków. Jest decyzja sądu

Kary dla banków. Jest decyzja sądu

Źródło:
PAP

W ciągu najbliższej dekady Gazprom ma stracić 15 bilionów rubli (około 180 miliardów dolarów) - wynika z danych firmy, do których dotarł brytyjski "Financial Times". Rosyjski gigant ma przeprowadzić zwolnienia i pozbyć się części aktywów.

Problemy rosyjskiego giganta. Miliardowe straty

Problemy rosyjskiego giganta. Miliardowe straty

Źródło:
PAP

Łukasz Chaberski został powołany przez radę nadzorczą spółki na prezesa Polskich Portów Lotniczych (PPL). Jak poinformowano, funkcję zacznie sprawować 1 kwietnia. Chaberski zastąpi na tym stanowisku odwołanego w lutym Andrzej Ilkowa.

Polskie Porty Lotnicze mają nowego prezesa

Polskie Porty Lotnicze mają nowego prezesa

Źródło:
PAP

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica) powiadomiła, że zgodnie z projektem Lewicy dotyczącym likwidacji Funduszu Kościelnego, 50 procent składek na ubezpieczenia społeczne opłacaliby duchowni, a 50 procent zatrudniający ich Kościół. Zaznaczyła, że Fundusz nie może być "ZUS-em kleru".

"Nie może być ZUS-em kleru, musi zniknąć"

"Nie może być ZUS-em kleru, musi zniknąć"

Źródło:
PAP

Unia Europejska (UE) jest uzależniona od Chin w kwestii metali ziem rzadkich. Dlatego Bruksela stawia na rozwój własnego przemysłu i recyklingu surowców, by zerwać z tą zależnością.

"Krytyczna lista". UE wskazała projekty

"Krytyczna lista". UE wskazała projekty

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej może pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie przez cały 2025 rok. Ryzyko takiego scenariusza jest "dość duże" - uważają zarządzający VIG/C-Quadrat TFI. Ich zdaniem niepokoi inflacja usług oraz odradzająca się inflacja towarów.

"Jest ryzyko, że Rada Polityki Pieniężnej w tym roku w ogóle nie zmieni stóp procentowych"

"Jest ryzyko, że Rada Polityki Pieniężnej w tym roku w ogóle nie zmieni stóp procentowych"

Źródło:
PAP

Według Kremla porozumienie o bezpieczeństwie na Morzu Czarnym między Rosją a Ukrainą będzie możliwe tylko po zniesieniu sankcji - wskazuje BBC. Dodaje, że warunków tych nie było w amerykańsko-rosyjskich ustaleniach.

Co z porozumieniem? Rosyjski dokument "zamącił wody"

Co z porozumieniem? Rosyjski dokument "zamącił wody"

Źródło:
PAP

USA dodały około 80 podmiotów, głównie chińskich, do "czarnej listy" ograniczeń eksportowych - podał Reuters. Chodzi o zmniejszenie zdolności do rozwijania zaawansowanych technologii przez rywali Stanów Zjednoczonych.

USA dodały kilkadziesiąt firm do "czarnej listy"

USA dodały kilkadziesiąt firm do "czarnej listy"

Źródło:
Reuters

Okres próbny, niższy próg wiekowy i "prawko" tylko na 15 lat - między innymi takie zmiany w prawie jazdy planuje Unia Europejska. Celem jest ograniczenie liczby wypadków na europejskich drogach.

Duże zmiany w prawie jazdy. Plany Brukseli

Duże zmiany w prawie jazdy. Plany Brukseli

Źródło:
PAP

Rząd planuje podwyżkę zasiłku pogrzebowego. Polska Izba Branży Pogrzebowej ocenia to pozytywnie i deklaruje, że będzie dążyła do utrzymania kosztów pochówku na obecnym poziomie.

Zasiłek pogrzebowy. Zapowiedź branży

Zasiłek pogrzebowy. Zapowiedź branży

Źródło:
PAP

Zasiłek pogrzebowy wzrośnie od przyszłego roku z 4 tysięcy do 7 tysięcy złotych - zakłada projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów. Poinformował o tym resort rodziny na portalu X.

Rząd zdecydował w sprawie zasiłku pogrzebowego

Rząd zdecydował w sprawie zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP

Kanada zaostrza zasady dotyczące dopłat z dotychczasowych programów rządowych dla Tesli - donosi Reuters. Ponadto koncern nie będzie mógł korzystać z przyszłych dotacji, o ile Stany Zjednoczone nie zniosą ceł nałożonych na kanadyjskie produkty.

Uderzenie w Teslę. Koniec z dopłatami z budżetu państwa

Uderzenie w Teslę. Koniec z dopłatami z budżetu państwa

Źródło:
Reuters

Niskie bezrobocie cieszy ekonomistów i statystyków, ale jest problemem dla branż opierających się na pracownikach fizycznych - wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna". I dodaje: "monterzy i spawacze pilnie poszukiwani".

Te branże mają problem z pracownikami. "Pilnie poszukiwani"

Te branże mają problem z pracownikami. "Pilnie poszukiwani"

Źródło:
PAP