Chiny zamierzają znacznie zwiększyć emisję długu publicznego - pisze portal CNN. Pozyskane środki mają zostać przeznaczone na świadczenia dla osób o niskich dochodach, wsparcie rynku nieruchomości i uzupełnienie kapitału banków państwowych. Dzięki temu Państwo Środka chce dążyć do ożywienia słabnącego wzrostu gospodarczego.
Póki co nie podano szczegółów programu. Mnister finansów Lan Foan zradził jedynie w sobotę na konferencji prasowej, że w tym roku będzie więcej "środków polityki antycyklicznej".
Według Reutersa, pominięcie przez Lan kwoty pakietu prawdopodobnie przedłuży nerwowe oczekiwanie inwestorów na jaśniejszą mapę drogową polityki do następnego posiedzenia chińskiego parlamentu, który zatwierdzi dodatkową emisję długu. Data spotkania nie została jeszcze ogłoszona, ale spodziewana jest w nadchodzących tygodniach.
Chiny chcą się zadłużyć
- Chiny wciąż mają stosunkowo dużą przestrzeń na emisję długu - powiedział.
"Druga co do wielkości gospodarka świata stoi w obliczu silnej presji deflacyjnej z powodu gwałtownego spowolnienia na rynku nieruchomości i słabego zaufania konsumentów, co ujawniło jej nadmierną zależność od eksportu w coraz bardziej napiętym globalnym środowisku handlowym" - zwraca uwagę CNN.
"Publikowane w ostatnim czasie gospodarcze dane rozmijają się z prognozami, co budzi obawy wśród ekonomistów i inwestorów, że rządowy cel osiągnięcia 5 proc. wzrostu gospodarczego w tym roku jest zagrożony, a w grę może wchodzić długoterminowe spowolnienie" - opisuje CNN.
Potężne programy
Pod koniec września bank centralny Chin ogłosił pakiet środków mających pobudzić gospodarkę, w tym obniżenie stopy rezerw obowiązkowych banków i dalsze cięcia oprocentowania kredytów hipotecznych. Już wtedy eksperci argumentowali, że te kroki, choć znaczące, mogą nie wystarczyć do osiągnięcia celu wzrostu gospodarczego.
Reuters poinformował w zeszłym miesiącu, że Chiny planują wyemitować w tym roku specjalne obligacje o wartości około 2 bilionów juanów (284,43 mld USD).
Połowa tej kwoty zostanie wykorzystana na pomoc samorządom w walce z zadłużeniem, a druga połowa zostanie przeznaczona na subsydiowanie zakupów towarów oraz na sfinansowanie miesięcznego dodatku w wysokości około 800 juanów (114 USD) na dziecko we wszystkich gospodarstw domowych z ponad dwojgiem dzieci.
Niskie płace, wysokie bezrobocie wśród młodzieży i słaba sieć zabezpieczeń społecznych oznaczają, że wydatki gospodarstw domowych w Chinach stanowią mniej niż 40 proc. rocznej produkcji gospodarczej, około 20 punktów procentowych poniżej średniej światowej. Inwestycje, dla porównania, są o 20 punktów wyższe.
Źródło: CNN, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: oksana.perkins/Shutterstock