Chińska gospodarka urosła o 4,7 procent w drugim kwartale - wynika z danych tamtejszego urzędu statystycznego. Choć w wielu miejscach na świecie uchodziłoby to za imponujący wynik, to tamtejsi ekonomiści nie kryją rozczarowania. PKB Chin rośnie najwolniej od pierwszego kwartału 2023 roku.
Najnowszy odczyt z chińskiej gospodarki nie spełnił także oczekiwań analityków, którzy prognozowali wzrost o 5,1 proc. w ankiecie Reutera. Wynik jest również dużo mniej obiecujący w zestawieniu z odczytem za poprzedni kwartał - wtedy gospodarka rosła o 5,3 proc.
Szczególnie niepokojące dane
Ekonomiści zwracają jednak szczególną uwagę na niepokojące dane o sprzedaży detalicznej, której wzrost jest najniższy od 18 miesięcy.
Sprzedaż detaliczna spadła z 3,7 proc. w maju do 2 proc. w czerwcu, czyli do najniższego poziomu od półtora roku. Wszystko przez nasilającą się presję deflacyjną, która zmusiła firmy do obniżenia cen niemalże wszystkich towarów, od samochodów po żywność i ubrania.
Coraz bardziej kręta droga do celu
Mimo że notowany wzrost w pierwszej połowie roku utrzymuje Chiny na drodze do osiągnięcia przyjętego przez władze w Pekinie celu "około 5 proc.", analitycy ostrzegają przed spowolnieniem w nadchodzących miesiącach przy braku silnego wsparcia politycznego.
"Jako główny powód wskazują ciągnący się kryzys na rynku nieruchomości, słabnącą konsumpcję, starzejące się społeczeństwo i eskalację napięć handlowych z Zachodem" - pisze portal Nikkei Asia.
- Rozczarowujące dane o PKB wskazują, że droga do osiągnięcia docelowego wzrostu na poziomie 5 proc. będzie trudna - powiedział Lynn Song, główny ekonomista zajmujący się Chinami w ING.
"Trwający od lat kryzys na rynku nieruchomości pogłębił się w czerwcu, gdy ceny nowych domów spadały w najszybszym tempie od dziewięciu lat. Wpłynęło to na zaufanie konsumentów i ograniczyło zdolność zadłużonych samorządów lokalnych do zdobywania środków finansówych dzięki sprzedaży gruntów" - pisze Reuters.
Rozmowy na szczycie
Zdaniem ekspertów rozpoczęte w poniedziałek czterodniowe III Plenum Komunistycznej Partii Chin, które tradycyjnie nakreśla kierunek rozwoju gospodarczego kraju, powinno dać wgląd w to, jak najwyższe kierownictwo Chin planuje rozwiązać problemy gospodarcze.
Źródło: Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: samurai R photography/Shutterstock