Akcyza na e-papierosy w całej Unii? "Zdecydowana większość" jest za

Źródło:
PAP
Izabela Leszczyna: ograniczamy miejsca, w których będzie można palić e-papierosy bez nikotyny
Izabela Leszczyna: ograniczamy miejsca, w których będzie można palić e-papierosy bez nikotynyTVN24
wideo 2/5
Izabela Leszczyna: ograniczamy miejsca, w których będzie można palić e-papierosy bez nikotynyTVN24

Na szczeblu unijnym może dojść do "harmonizacji zasad opodatkowania" nowatorskich wyrobów tytoniowych i nikotynowych. Jak poinformowało źródło Polskiej Agencji Prasowej, pomysł ten popiera "zdecydowana większość państw członkowskich". Dyskusję na ten temat rozpoczęła polska prezydencja.

Chodzi o alternatywne produkty tytoniowe i nikotynowe istniejące na rynku relatywnie od niedawna: papierosy elektroniczne, podgrzewane wyroby tytoniowe czy produkty w formie saszetek. Polska w związku z przewodnictwem w Radzie UE zainicjowała debatę na temat akcyzy na te produkty w Unii Europejskiej. W lutym tego roku przeprowadziła w Brukseli dyskusję z przedstawicielami innych krajów. "W przeszłości państwa członkowskie wielokrotnie wyrażały potrzebę zharmonizowania zasad opodatkowania nowych wyrobów tytoniowych i wyrobów nikotynowych i popierały zmiany obowiązujących przepisów" - podkreśliło źródło unijne.

Jak dodało, debata zorganizowana w lutym przez polską prezydencję to potwierdziła. "Zdecydowana większość państw członkowskich wypowiedziała się za koniecznością harmonizacji przepisów w tym zakresie" - usłyszeliśmy.

Czytaj także: Te produkty będą zakazane. Podpis prezydenta

Sygnał dla Komisji Europejskiej

Dyskusja dotyczyła objęcia akcyzą alternatywnych wyrobów tytoniowych i nikotynowych we wszystkich państwach Unii. W części państw podlegają one opodatkowaniu, ale nie wszystkie stolice nadążają z opodatkowaniem nowych produktów, które co rusz trafiają na rynek. Ostatnio ustawę o akcyzie znowelizowała Polska. W lutym tego roku Sejm uchwalił podwyższenie akcyzy na jednorazowe e-papierosy oraz objęcie tym podatkiem nowych kategorii wyrobów: wielorazowych papierosów elektronicznych, podgrzewaczy, urządzeń wielofunkcyjnych i części do nich, saszetek nikotynowych oraz innych wyrobów nikotynowych. Polska zadeklarowała również gotowość podjęcia prac w zakresie "struktury opodatkowania i stawek podatku akcyzowego stosowanych do wyrobów tytoniowych i wyrobów substytucyjnych" - tak napisano w priorytetach polskiego przewodnictwa.

Aby jednak kraje członkowskie mogły podjąć prace, z propozycją zmian w przepisach musi najpierw wyjść Komisja Europejska, jedyny organ unijny mający inicjatywę ustawodawczą.

E-papierosyReuters

Debata w gronie państw członkowskich stanowi sygnał dla Komisji Europejskiej, że kraje widzą potrzebę reform. "Komisja Europejska nie musi, ale może wziąć to sobie do serca" - podkreśliło źródło unijne. Natomiast tematem zainicjowanej przez Polskę rozmowy na unijnym forum nie była kwestia wyrównania akcyzy na tradycyjne papierosy w Unii Europejskiej. Doniesienia na ten temat pojawiły się ostatnio w polskich mediach. Według "Gazety Wyborczej" w UE "zaczyna się wielka gra o opodatkowanie papierosów". Powołując się na portal Euractiv gazeta podała, że w marcu "kilkanaście państw członkowskich" wysłało list do KE z apelem o przyspieszenie prac nad przepisami dotyczącymi tytoniu.

Cenowego szoku dla Polaków raczej nie będzie

Jeśli KE w odpowiedzi na ten apel zdecydowałaby się wyrównać akcyzę na tradycyjne papierosy zgodnie z własną propozycją z 2022 roku, to mogłoby to oznaczać szok cenowy dla palaczy w krajach takich jak Polska, gdzie papierosy są nadal tańsze niż w zachodnich państwach Unii. Minimalna akcyza na papierosy w UE wzrosłaby wówczas dwukrotnie: z ok. 1,80 euro (ok. 7,49 zł) za paczkę do 3,60 euro (ok. 14,98 zł). KE porzuciła jednak propozycję z 2022 roku - podobnie jak szereg innych projektów dotyczących podatków, które co roku organ ten wycofuje z Rady UE. Zmiany w podatkach (jakichkolwiek, nie tylko dotyczących akcyzy) wymagają bowiem jednomyślnej zgody wszystkich 27 państw członkowskich. Wystarczy więc sprzeciw jednego rządu, by propozycja zmian utknęła w Radzie UE lub z powodu blokady została właśnie wycofana przez KE. Organ ten nie zdecydował się też na umieszczenie zmian w akcyzie w programie prac na ten rok.

Czytaj także: Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Zmiana dyrektywy zamiast jednomyślności

Wszelkie zmiany dotyczące zarówno wyrównania podatku akcyzowego na tradycyjne papierosy, jak i wprowadzenia takiej daniny na nowatorskie wyroby tytoniowe i nikotynowe może utrudnić wymóg jednomyślności. Łatwiejszą drogą do regulowania kwestii związanych z tytoniem na poziomie unijnym jest zmiana dyrektywy (uchwalana większością 15 krajów członkowskich stanowiących 65 procent ludności Unii Europejskiej). Na przykład w 2022 roku weszła w życie zmiana w dyrektywie tytoniowej, która zdelegalizowała w Unii obrót podgrzewanymi wyrobami tytoniowymi, mającymi charakterystyczny aromat. "Podgrzewacze" zostały więc zrównane w prawie unijnym pod tym względem z papierosami i tytoniem do ich skręcania.

Autorka/Autor:jw/akw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TOLGA AKMEN/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo handlu USA zniesie ograniczenia na eksport chipów stosowanych w AI do większości krajów, także dla Polski, o co zabiegał nasz rząd. "Te nowe wymogi stłumiłyby amerykańską innowacyjność i obciążyłyby firmy uciążliwymi nowymi wymogami regulacyjnymi" - napisano w oświadczeniu resortu.

Zwrot w sprawie chipów. Ważna decyzja dla Polski

Zwrot w sprawie chipów. Ważna decyzja dla Polski

Źródło:
PAP

Około 66 milionów turystów, w tym prawie 36 milionów z zagranicy, oczekiwanych jest latem tego roku we Włoszech. Zapowiada się kolejny rekordowy sezon. To oznacza, że zwłaszcza w historycznych miastach można oczekiwać w szczycie sezonu jeszcze bardziej dotkliwych skutków tak zwanej nadmiernej turystyki. 

Spodziewają się najazdu turystów. Może paść rekord

Spodziewają się najazdu turystów. Może paść rekord

Źródło:
PAP

Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej uzgodnili 17. pakiet sankcyjny. Ma on uderzyć w rosyjską "flotę cieni" oraz umieści na czarnej liście sędziów i prokuratorów zaangażowanych w sprawy opozycjonistów Aleksieja Nawalnego i Władimira Kara-Murzy. Sankcje mają zostać zatwierdzone przez ministrów spraw zagranicznych 20 maja.

Zakaz dla rosyjskich statków. Kolejny pakiet sankcji

Zakaz dla rosyjskich statków. Kolejny pakiet sankcji

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa ponownie tnie dotacje dla Uniwersytetu Harvarda, tym razem o 450 milionów dolarów. Zdaniem prezydenta USA uczelnia nie radzi sobie ze zwalczaniem "antysemickiego zastraszania" i zagraża demokracji.

Cios w prestiżową uczelnię. Trump ponownie tnie dotacje

Cios w prestiżową uczelnię. Trump ponownie tnie dotacje

Źródło:
PAP

Pracownicy banków będą mogli zweryfikować osoby okazujące dowód dzięki dostępowi do rejestru zdjęć dowodów osobistych - podaje resort cyfryzacji, powołując się na przyjęty przez rząd projekt. Nie będzie też konieczności informowania banków czy SKOK-ów o wymianie dowodu.

Zmiany w sprawie dowodów osobistych. Jest decyzja rządu

Zmiany w sprawie dowodów osobistych. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Microsoft szykuje się do zwolnienia siedmiu tysięcy pracowników - podaje CNBC. Redukcje obejmą osoby zatrudnione we wszystkich zespołach firmy, niezależnie od działu czy regionu, w którym pracują.

Gigant szykuje zwolnienia. Tysiące osób stracą pracę

Gigant szykuje zwolnienia. Tysiące osób stracą pracę

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło przetarg na zakup ponad siedmiuset tysięcy urządzeń, głównie laptopów, które trafią do szkół w nowym roku szkolnym - poinformował resort. Kupiony sprzęt nie zostanie przekazany na własność uczniów.

Wielki rządowy przetarg. "Mówimy o ponad 735 tysiącach urządzeń"

Wielki rządowy przetarg. "Mówimy o ponad 735 tysiącach urządzeń"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent Donald Trump ogłosił we wtorek, że USA zniosą sankcje na Syrię i znormalizują relacje z jej nowym rządem. Biały Dom potwierdził, że w środę Trump spotka się z tymczasowym prezydentem Syrii Ahmedem al-Szarą, który niegdyś był dowódcą Al-Kaidy i spędził pięć lat w amerykańskich więzieniach w Iraku.

"Zaskakujący" ruch Trumpa

"Zaskakujący" ruch Trumpa

Źródło:
PAP

Agencja prasowa AFP podała, że sieć sklepów Marks & Spencer padła ofiarą cyberataku, w wyniku którego wyciekły dane klientów. Firma poinformowała, że nie można obecnie robić zakupów online ani używać niektórych metod płatności.

Atak na znaną sieć handlową

Atak na znaną sieć handlową

Źródło:
PAP

Nissan zlikwiduje 11 tysięcy miejsc pracy i zamknie siedem fabryk z powodu spadającej sprzedaży - podał portal stacji BBC. Firma ze względu na potrzebę cięcia wydatków, zrezygnowała też z planów budowy fabryki aut elektrycznych i akumulatorów w Japonii.

Zwolnienia i zamykanie fabryk. Producent aut w tarapatach

Zwolnienia i zamykanie fabryk. Producent aut w tarapatach

Źródło:
BBC

Kwestia uruchomieniu bezpośredniego połączenia kolejowego z Polski do Chorwacji ma się wyjaśnić w najbliższych dniach - przekazał we wtorek minister infrastruktury Dariusz Klimczak. - Musimy to wiedzieć do końca maja - zaznaczył.

Pociąg do Chorwacji pod znakiem zapytania. Nowe informacje

Pociąg do Chorwacji pod znakiem zapytania. Nowe informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rozwój sensorów zmierza w tym kierunku, by percepcja elementów, które nazywamy sztuczną inteligencją, miała kontakt ze światem, czyli możliwość odczuwania - stwierdził w programie "Techpospolita" w TVN24+ profesor Ryszard Tadeusiewicz, autor ponad stu książek o sztucznej inteligencji. Jak dodał, AI "może być bogate w wiele rzeczy, ale nie uczucia".

"Sztuczna inteligencja może być bogata w wiele rzeczy, ale nie uczucia"

"Sztuczna inteligencja może być bogata w wiele rzeczy, ale nie uczucia"

Źródło:
TVN24+

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące partii czarnej liściastej herbaty marki Loyd. W produkcie wykryto przekroczenie poziomu pestycydu antrachinon. Sanepid podkreśla, że konsumenci nie powinni spożywać partii wskazanych w komunikacie.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Partie herbaty wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Honda przewiduje 59-procentowy spadek zysku w bieżącym roku finansowym i zawiesza plan budowy łańcucha dostaw pojazdów elektrycznych w Kanadzie - podała Agencja Reutera, podkreślając, że decyzję podjęto z powodu niepewności wywołanej nowymi cłami Donalda Trumpa.

Dramatyczny spadek zysków. Cła uderzają w japońskiego giganta

Dramatyczny spadek zysków. Cła uderzają w japońskiego giganta

Źródło:
Reuters

Sieć marketów budowlanych Castorama planuje restrukturyzację. Zmiany mają objąć nieco ponad dwa procent pracowników firmy, czyli około 260 osób. Jak informuje Bankier.pl, większość z nich będzie mogła zmienić stanowisko, ale kilkadziesiąt osób zostanie bez pracy.

Zmiany w popularnej sieci sklepów. Kilkadziesiąt osób zagrożonych

Zmiany w popularnej sieci sklepów. Kilkadziesiąt osób zagrożonych

Źródło:
tvn24.pl

Zysk netto grupy banku PKO BP wyniósł w pierwszym kwartale tego roku 2 miliardy 469 milionów złotych. Oznacza to wzrost o niemal 21 procent w ujęciu rocznym - poinformował bank w raporcie kwartalnym.

Największy bank w Polsce pokazał wyniki

Największy bank w Polsce pokazał wyniki

Źródło:
PAP

Kwiecień był w Chinach kolejnym miesiącem spadku cen. Eksperci wskazują, że to efekt pogarszającej się kondycji gospodarczej Chin, ale to zła informacja także dla reszty świata. - To oznacza, że bardzo tanie chińskie produkty będą mogły jeszcze silniej zalewać światowe rynki - dla tvn24.pl komentuje dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Wszystko tanieje w Chinach. "Zła informacja dla świata"

Wszystko tanieje w Chinach. "Zła informacja dla świata"

Źródło:
tvn24.pl, Reuters

Hiszpania przeznaczy 1,6 miliona euro na zbadanie możliwości połączenia Europy z Afryką podwodnym tunelem. Pomysł nie jest nowy, bo podobne wysiłki podejmowano już co najmniej od lat 80. XX wieku.

Tunel łączący Europę i Afrykę coraz bliżej

Tunel łączący Europę i Afrykę coraz bliżej

Źródło:
PAP, "Morocco World News", "Europa Sur"

Google, po niemal dekadzie, odświeżyło ikonę "G" na urządzeniach z iOS oraz Androidem, wprowadzając żywe, płynne kolory - podał portal technologiczny The Verge. Obecnie główne, sześcioliterowe logo firmy, pozostaje bez zmian.

Google odświeża ikonę. Subtelna zmiana 

Google odświeża ikonę. Subtelna zmiana 

Źródło:
9to5google.com, theverge.com

Ministerstwo Finansów sięga po tak zwaną poduszkę płynnościową, zabezpieczającą płynność budżetu państwa. Może to być spowodowane rosnącym deficytem budżetowym, na co wskazuje wysoka podaż obligacji skarbowych - przekazał "Puls Biznesu".

Rząd sięgnął po zapasy. Poduszka płynnościowa topnieje

Rząd sięgnął po zapasy. Poduszka płynnościowa topnieje

Źródło:
PAP

W ciągu ostatnich 12 miesięcy Watykan zarejestrował 150-procentowy wzrost liczby cyberataków. To właśnie przed nimi nowo wybranego papieża broni grupa "Vatican CyberVolunteers" założona w 2022 roku. Zrzesza około 90 ochotników z całego świata, profesjonalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, z czego tylko połowa to katolicy.

Watykańscy ochotnicy bronią papieża w sieci

Watykańscy ochotnicy bronią papieża w sieci

Źródło:
Politico

- W wojnach taryfowych i handlowych nie ma zwycięzców. Zastraszanie lub hegemonizm prowadzą jedynie do samoizolacji – powiedział chiński przywódca Xi Jinping w swoim pierwszym publicznym wystąpieniu od czasu zawarcia tymczasowego zawieszenia broni w sprawie ceł w wojnie handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

"Zastraszanie lub hegemonizm prowadzą jedynie do samoizolacji". Prezydent Chin zabrał głos

"Zastraszanie lub hegemonizm prowadzą jedynie do samoizolacji". Prezydent Chin zabrał głos

Źródło:
CNN

Giełdy światowe zanotowały w poniedziałek wzrosty po tym, jak USA i Chiny zgodziły się na obniżkę wysokich ceł na co najmniej 90 dni. Porozumienie zahamowało wojnę handlową między dwiema największymi gospodarkami świata, która podsyca obawy o globalną recesję.

Ulga z cieniem niepewności. Światowe giełdy w górę

Ulga z cieniem niepewności. Światowe giełdy w górę

Źródło:
PAP