Będą utrudnienia na granicach. Służba zwiększy kontrole

[object Object]
Polskie drogi bez rosyjskich TIR-ów? Wygasły pozwolenia transportowe tvn24
wideo 2/4

Ponad 150 funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej rozpoczęło wzmożone kontrole na granicy z Niemcami. Będą sprawdzali transport tak zwanych towarów wrażliwych, przy których najczęściej oszukiwano na podatku VAT.

W kwietnia br. wszedł w życie tzw. pakiet przewozowy, nakładający obowiązek cyfrowej rejestracji przewozu towarów. W myśl ustawy przyjętej przez Sejm w marcu br. monitorowanie przewozu towarów ma umożliwić rejestr zgłoszeń prowadzony w systemie teleinformatycznym SENT.

Rejestr, poza paliwami płynnymi, ma dotyczyć przewozu alkoholu skażonego i suszu tytoniowego. Właśnie te towary najczęściej były przedmiotem nieprawidłowości w rozliczeniu podatku VAT i akcyzowym.

Kontrole skarbówki

O rozpoczęciu nasilonych działań, które potrwają do końca kwietnia, poinformowała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Ewa Markowicz. Wzmożona kontrola odbywa się głównie na odcinku w województwie lubuskim. Lubuscy funkcjonariusze skarbówki przy wsparciu kolegów z Poznania i Olsztyna rozpoczęli wspólne kontrole, podczas których sprawdzają, czy przedsiębiorcy planujący drogowy przewóz tzw. towarów wrażliwych wywiązują się z nowych obowiązków i wymogów. Przewoźnik, kierujący pojazdem, podmiot odbierający czy nabywający towar są zobowiązani do zgłaszania przewozu towarów wrażliwych: paliw, oleju smarowego, rozcieńczalników, suszu tytoniowego czy alkoholu etylowego całkowicie skażonego.

- O tym, który z podmiotów i w jakim momencie ma obowiązek zgłoszenia przewozu zależy od tego, czy dany towar jest przewożony między poszczególnymi krajami lub też podmiotami na terenie Polski – wyjaśniła Markowicz.

Transport pod kontrolą

Funkcjonariusze zatrzymują do kontroli każdy transport, w którym mogą być przewożone wyroby określone w ustawie i sprawdzają, czy są zarejestrowane w systemie SENT Ministerstwa Finansów. - Przewoźnicy, którzy nie dokonali tego obowiązku, będą zatrzymywani do momentu wyjaśnienia sprawy i dokonania rejestracji w systemie. Jeszcze do końca kwietnia będą traktowani ulgowo, jednak od maja za niewywiązywanie się z nowych obowiązków czekają surowe konsekwencje administracyjne i karne – zaznaczyła Markowicz. Dla przykładu, wysokość kary finansowej nałożona na odbiorcę towaru wrażliwego może sięgać nawet do 46 proc. wartości towaru, ale nie mniej niż 20 tys. zł. Z kolei kierowca pojazdu za brak numeru referencyjnego SENT może zostać ukarany mandatem karnym do 7,5 tys. zł.

W województwie lubuskim panuje wzmożony ruch ciężkich transportów towarowych. Tylko w okolicy byłego przejścia granicznego w Świecku, do którego prowadzi autostrada A2, codziennie przejeżdża około 30 tys. pojazdów.

System satelitarny

Ustawa zakłada, że przewóz tzw. towarów wrażliwych ma być rejestrowany i nadzorowany elektronicznie za pomocą systemów satelitarnych. Kontrolę przewozu towarów mają przeprowadzać funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, a także funkcjonariusze policji, Straży Granicznej i inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Na potrzeby realizacji tego zadania został wprowadzony elektroniczny system SENT, który pozwala na stały nadzór oraz skuteczną walkę z podmiotami, które nielegalnie handlują paliwami płynnymi, olejami opałowymi, alkoholem i suszem tytoniowym. Resort finansów liczy, że uszczelnienie systemu podatkowego w tym obszarze da budżetowi państwa około 1,4 mld zł dodatkowych wpływów w latach 2017 i 2018. Nowe regulacje prawne, mające być narzędziem walki z nieuczciwymi firmami są uzupełnieniem tzw. pakietu paliwowego, który działa od sierpnia 2016 roku.

Autor: ps/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Pozostałe wiadomości