Koszty ryzyka związanego z kredytami frankowymi szacowane na II kwartał 2023 roku wynoszą około 1,5 miliarda złotych - podał mBank w komunikacie. Bank wskazał, że oczekiwany wynik netto grupy w II kwartale br. będzie bliski zera.
"Na dzień 23 czerwca 2023 r. koszty ryzyka prawnego związanego z kredytami walutowymi w CHF (franki szwajcarskie) szacowane na II kwartał 2023 r., wynoszą 1512,9 mln zł. W związku z tym całkowita wartość rezerw utworzonych na ryzyko prawne związane z hipotecznymi kredytami walutowymi na dzień 23 czerwca 2023 r. wynosi 7,52 mld zł" - napisano w komunikacie.
Kredyty frankowe - rezerwy mBanku
Jak podał bank, koszty te wynikają w głównej mierze z uwzględnienia wpływu orzeczenia TSUE w sprawie C-520/21 na przyszłe orzecznictwo sądów polskich w sprawach dotyczących kredytów walutowych CHF i koszty programu ugód oraz aktualizacji innych parametrów uwzględnianych w modelu.
"Jednocześnie bank informuje, że w II kwartale 2023 r. pozytywne wyniki z działalności podstawowej były kontynuowane. Przy założeniu braku innych nieprzewidzianych negatywnych wydarzeń, bank oczekuje, że wynik netto osiągnięty przez grupę mBanku w II kwartale 2023 r. będzie bliski zera, a wynik brutto będzie dodatni. W konsekwencji, oczekiwany wynik brutto i netto w I półroczu 2023 r. będzie dodatni" - podał mBank.
Wcześniej Bank Millennium podał, że szacuje rezerwę na ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami hipotecznymi na 680 milionów złotych w II kwartale 2023 roku. Jednocześnie zarząd spodziewał się zysku w tym okresie.
Czytaj więcej: "To był do tej pory największy element odstraszający konsumentów od pozywania banków" >>>
Wyroki TSUE
Trybunał Sprawiedliwości UE wydał w ubiegłym tygodniu dwa wyroki w sprawach wytoczonych bankom przez konsumentów, którzy zaciągnęli kredyty denominowane we frankach szwajcarskich. TSUE uznał, że bank nie ma prawa żądać od konsumenta rekompensaty wykraczającej poza zwrot wypłaconego kapitału oraz że sądy mogą zarządzać środek tymczasowy w postaci zawieszenia spłaty rat kredytu w trakcie trwania procesu o ustalenie nieuczciwego charakteru warunków umowy.
Czytaj więcej: Co wyroki TSUE oznaczają dla frankowiczów? >>>
Po ogłoszeniu wyroku UKNF podał w komunikacie, że oczekuje od banków uwzględnienia rozstrzygnięcia TSUE w ich modelach tworzenia rezerw na ryzyko prawne związane z portfelem hipotecznych kredytów walutowych i nadal oczekuje aktywnej postawy banków w zakresie systemowego rozwiązania tego problemu w postaci oferowania klientom ugód.
Z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK) wynika, że liczba aktywnych kredytów frankowych spadła w 2022 r. o blisko 46,5 tys., a wartość środków do spłaty zmalała o ponad 5,5 mld zł. Przybywa natomiast pozwów w sprawach dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich. Według ekspertów ich liczba może się jeszcze zwiększyć po korzystnym dla kredytobiorców wyroku TSUE.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock