Europosłowie pokazali majątki

Źródło:
tvn24.pl
"Wybory dużych tematów". Jakie są wyzwania na najbliższe lata dla Unii Europejskiej
"Wybory dużych tematów". Jakie są wyzwania na najbliższe lata dla Unii EuropejskiejTVN24 BIS
wideo 2/4
"Wybory dużych tematów". Jakie są wyzwania na najbliższe lata dla Unii EuropejskiejTVN24 BIS

Oszczędności, nieruchomości, akcje i samochody znalazły się w oświadczeniach majątkowych europosłów przygotowanych w związku z końcem kadencji Parlamentu Europejskiego. Dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej Sejmu.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. W związku zakończeniem kadencji 2019-2024 52 polskich europosłów musiało złożyć oświadczenia majątkowe.

Czytaj także: Jak głosować w wyborach europejskich 2024? To trzeba wiedzieć

Duże oszczędności, liczne mieszkania

Wśród najbogatszych polskich europarlamentarzystów jest Karol Karski (PiS). Według opublikowanego oświadczenia majątkowego euorposeł wraz z żoną, z którą pozostaje w małżeńskiej wspólności majątkowej, ma 3,6 miliona złotych zgromadzonych w walucie polskiej i 1,4 miliona w euro (według obecnego kursu prawie 6 milionów złotych), około 306 tysięcy franków (około 1,3 miliona złotych), 74 tysiące dolarów (prawie 289 tysięcy złotych). Dużo skromniej prezentują się oszczędności Karskich zebrane w funtach - europoseł napisał, że posiada ich jedynie trzy. W sumie oszczędności przekraczają w przeliczeniu 11 mln zł.

Karol Karski nie posiada papierów wartościowych. W rubryce "inne" wpisał jednak "wartość wykupu umowy kapitałowego ubezpieczenia na życie" o wartości około 211 tysięcy złotych oraz środki zgromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych opiewające na kwotę 32 tysięcy złotych.

Karscy posiadają dom letniskowy o powierzchni 42 metrów kwadratowych na działce o powierzchni 1800 metrów kwadratowych. Jego wartość europoseł wycenił na 70 tysięcy złotych.

Małżeństwo posiada też w ramach własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkaniowego kawalerkę o powierzchni 24 metrów kwadratowych o wartości 200 tysięcy złotych. Kolejne spółdzielcze mieszkanie jest dwa razy większe - jego powierzchnia to 48 metrów kwadratowych. Nieruchomość europoseł wycenił na 400 tysięcy złotych. Jeszcze jedno, dużo mniejsze spółdzielcze mieszkanie, o powierzchni 27 metrów kwadratowych, wycenił na 210 tysięcy złotych.

Kolejne mieszkania Karskich z prawem własności warte są 800 tysięcy złotych (100 mkw.), 820 tysięcy złotych (62 mkw.). Najdroższe jest największe mieszkanie o powierzchni 227 mkw. W oświadczeniu Karski napisał, że warte jest 2,7 miliona złotych.

W rubryce "składniki mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tysięcy złotych" Karol Karski wpisał "prawniczy księgozbiór naukowy", a także auto Peugeot Partner z rocznika 2009.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE KAROLA KARSKIEGO >>>

Polityczny kolega Karola Karskiego, Ryszard Czarnecki, w walucie polskiej zgromadził ponad 107 tys. zł. Przedstawiciel PiS ma jednak także oszczędności w innych walutach: w euro - 276 tys. (1,2 mln zł) i w dolarach - 10 003 (39 tys. zł).

Ryszard Czarnecki posiada także akcje Modern Commerce S.A. o wartości 78 361 złotych.

Europoseł PiS jest współwłaścicielem, wraz z żoną, kilku nieruchomości. To między innymi domek letniskowy o powierzchni 90 mkw. o wartości 220 tysięcy złotych, mieszkania - o powierzchni 80 mkw. (wycenione przez polityka na 800 tysięcy złotych), o powierzchni 126 mkw. (2,6 miliona złotych) oraz o powierzchni 120 mkw. (210 tysięcy euro, 893 tysiące złotych).

Ryszard Czarnecki posiada również auto Land Rover Velar z 2018 roku o wartości 200 tysięcy złotych.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE RYSZARDA CZARNECKIEGO >>>

Dom o wartości 4 milionów złotych

Z kolei z oświadczenia majątkowego europosła Koalicji Europejskiej i byłego piłkarza m.in. Wisły Kraków i Jagiellonii Białystok Tomasza Frankowskiego wynika, że jeśli chodzi o zasoby pieniężne, to posiada 8 tys. zł i 6 tys. euro (25 tys. zł) oszczędności oraz "różne polisy" w wysokości 350 tys. zł.

Frankowski wykazał również nieruchomości, w tym dom o powierzchni 430 metrów kwadratowych o wartości szacunkowej około 4 mln zł (wspólnota małżeńska). 

W załączniku znalazła się lista lokali, które posiada (wspólność małżeńska) były reprezentant Polski. Europoseł wymienił 10 pozycji:

- trzy lokale usługowe usługowe o powierzchni 100 metrów kwadratowych oraz dwa lokale o pow. 60 mkw. - ich wartość wynosi odpowiednio około 600 tys. zł, 350 tys. zł oraz 350 tys. zł; - cztery lokale mieszkalne o łącznej wartości około 2,2 mln zł (62 mkw., 140 mkw., 90 mkw. i 45 mkw.); - dom o powierzchni 350 mkw. o szacunkowej wartości 2 mln zł; - działki o wartości 500 tys. zł (ok. 4 tys. mkw.);  - budynek handlowo-usługowy wyceniony na ok. 4 mln zł (600 mkw.).

Europoseł ma także wkład wniesiony w uczestnictwo w spółce Tofra-Invest T. Frankowski sp.k. - 2 020 000 zł, z czego osiągnął przychód w wysokości 430 093 zł, a dochód wyniósł 186 606 zł. Frankowski posiada też 10 620 akcji PGE.

W oświadczeniu majątkowym napisał także, że posiada trzy samochody: audi A3, bmw X5 i mercedesa C300 oraz zegarki: Cartier i Omega.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE TOMASZA FRANKOWSKIEGO >>>

Były szef europarlamentu Jerzy Buzek zapowiedział, że to jego ostatnia kadencja w PE. Pięć lat temu były polski premier został europosłem, startując z list Koalicji Europejskiej.

Z opublikowanego właśnie oświadczenia majątkowego Jerzego Buzka wynika, że posiada 17,5 tys. zł oraz 151 tys. euro (650 tys. zł) oszczędności. W dokumencie wymienił także mieszkania: 89-metrowe o wartości 1,5 mln zł oraz 29-metrowe o wartości 650 tys. zł.

Buzek posiada samochód Renault Laguna i zegarek marki Tag Heuer.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE JERZEGO BUZKA >>>

Zegarek wart 33 tys. zł

Marek Belka z Koalicji Europejskiej podał, że posiada oszczędności w wysokości 235 tys. zł, 378 tys. euro i 95 tys. dol. Europoseł ma także papiery wartościowe o wartości ok. 600 tys. zł. Z dokumentu wynika, że łączna kwota zasobów pieniężnych to 2,84 mln zł.

W oświadczeniu Belka napisał, że ma 305-metrowy dom o wartości 1,2 mln zł (współwłasność z małżonką) i 66-metrowe mieszkanie o wartości 503 tys. zł (cena zakupu/współwłasność z małżonką).

Podał, że prowadzi działalność - firmę konsultingową, z której osiągnął dochód 122 tys. zł i jest członkiem rady nadzorczej w Pelion S.A. oraz VIG Polska, co przyniosło mu 231 504,66 zł dochodu. Napisał także, że ma zegarek wart 33 tys. zł.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE MARKA BELKI >>>

Z kolei z oświadczenia majątkowego Roberta Biedronia, który dostał się z do PE, startując z list Wiosny, wynika, że zgromadził oszczędności w wysokości 5523,42 zł i 227 tys. euro (niemal milion zł).

Współprzewodniczący Nowej Lewicy poinformował, że ma prawa własności w czterech mieszkaniach:

- 40,80 mkw. o wartości 210 tys. zł z własnościowym prawem do 1/2 lokalu; - 40,84 mkw. o wartości 330 tys. zł z własnościowym prawem do 3/5 lokalu; - 46,60 mkw. o wartości 355 tys. zł z własnościowym prawem do 1/2 lokalu; - 96,67 mkw. o wartości 1,99 mln zł z własnościowym prawem do 1/2 lokalu.

Były prezydent Słupska ma auto Volkswagen Tiguan z 2019 r. o wartości ok. 70 tys. zł.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE ROBERTA BIEDRONIA >>>

ZOBACZ TEŻ: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Który kraj będzie miał najwięcej europosłów i jak wypada Polska?

Autorka/Autor:mp,kris

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: olrat / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Zarząd PKP Cargo złożył w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę spółki przez osoby będące członkami zarządu w latach 2022 - 2023 - poinformowała spółka w komunikacie.

Mieli działać na szkodę spółki. Jest zawiadomienie w sprawie państwowej firmy

Mieli działać na szkodę spółki. Jest zawiadomienie w sprawie państwowej firmy

Źródło:
PAP

Płacona przed przedsiębiorców składka na ZUS wzrośnie w 2025 roku o 9,7 procent. Do góry pójdzie także, wyliczana osobno, składka zdrowotna - wyjaśnia Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Źródło:
tvn24.pl

Podczas gdy w wielu europejskich państwach trwają zażarte dyskusje na temat tego, czy warto wprowadzić czterodniowy tydzień pracy, niektóre z nich decydują się obrać zgoła inną ścieżkę. Już od lipca w Grecji pracownicy mają pracować nie krócej, a dłużej. Dopuszczalny, maksymalny wymiar pracy ma zostać zwiększony do 48 godzin tygodniowo.

Inni skracają, oni wydłużają. Sześciodniowy tydzień pracy już od lipca

Inni skracają, oni wydłużają. Sześciodniowy tydzień pracy już od lipca

Źródło:
"Welt" i "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ("FAZ")

Sieci handlowe próbują wykorzystać emocje związane z trwającym Euro 2024, licząc, że chociaż część z nich przełoży się na wyższy zysk. - Owszem wzmożenie jest, ale z punktu widzenia Biedronki, Lidla czy Aldi to jest okazja jakich wiele - Dzień Matki, Dzień Dziecka czy pójście do szkoły - uważa Roman Jędrkowiak, były szef marketingu ING Banku Śląskiego i właściciel butiku marketingowego ADHD Warsaw.

Kokosów nie będzie. "Okazja jakich wiele"

Kokosów nie będzie. "Okazja jakich wiele"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszej edycji Przewodnika Michelin aż trzy nowe restauracje zostały uhonorowane gwiazdkami. To Arco by Paco Pérez w Gdańsku, Giewont w Kościelisku oraz warszawski Rozbrat 20. Nowością okazało się natomiast przyznanie pierwszej w kraju Zielonej Gwiazdki Michelin.

Trzy kolejne polskie restauracje nagrodzone gwiazdką Michelin

Trzy kolejne polskie restauracje nagrodzone gwiazdką Michelin

Źródło:
tvn24.pl

W ubiegłym roku spadły ceny czterech spośród 17 analizowanych kategorii towarów. Tańsze są między innymi karmy dla zwierząt oraz tłuszcze - wynika z czwartkowego raportu o cenach. Analitycy przewidują jednak, odwrócenie korzystnego trendu i powrót wzrostów cen.

Niektóre ceny w sklepach znowu spadły. Ale są też złe wieści

Niektóre ceny w sklepach znowu spadły. Ale są też złe wieści

Źródło:
PAP

Meta, właściciel między innymi Facebooka i Instagrama, chciała wykorzystać dane użytkowników do uczenia sztucznej inteligencji (AI), jednak wstrzymała się z tym po skargach europejskich organizacji pozarządowych. Firma jest "rozczarowana" protestami, jednak eksperci od ochrony danych osobowych zwracają uwagę, że "szkody byłyby nieodwracalne".

Gigant wstrzymuje zmiany. "Szkody byłyby nieodwracalne"

Gigant wstrzymuje zmiany. "Szkody byłyby nieodwracalne"

Źródło:
tvn24.pl

Ważą się losy elektrowni jądrowej w Koninie. Projekt jej budowy może zostać zamrożony - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Miała ona powstać przy współpracy Polski, Korei i spółki kontrolowanej przez Zygmunta Solorza. "Obciążające dla projektu PGE PAK jest to, że jego akuszerem był Jacek Sasin, wpływowy w PiS były minister aktywów państwowych" - czytamy w dzienniku.

Wielka inwestycja na zakręcie. "Kluczowe są decyzje polityczne"

Wielka inwestycja na zakręcie. "Kluczowe są decyzje polityczne"

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna", PAP

Państwa członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły w czwartek 14. pakiet sankcji wobec Rosji. To wynik trwających od miesięcy negocjacji. Nowe obostrzenia mają utrudnić Kremlowi dostęp do technologii i ograniczyć jego przychody z eksportu surowców energetycznych - poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Technologia, eksport, flota Putina. Jest kolejny pakiet unijnych sankcji

Technologia, eksport, flota Putina. Jest kolejny pakiet unijnych sankcji

Źródło:
PAP

Od 6 lipca obowiązywać będą nowe przepisy nakładające obowiązek posiadania w nowych rejestrowanych samochodach tak zwanych czarnych skrzynek. Specjalne urządzenia rejestrujące pomogą w namierzaniu sprawców wypadków czy oszustów ubezpieczeniowych. Jakie zmiany obejmą wkrótce kierowców?

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Źródło:
tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju 2024 roku wyniosło 7.999,69 złotych, co oznacza wzrost o 11,4 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rocznie spadło o 0,5 procent.

Tyle zarabiają Polacy

Tyle zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) obniżył stopy procentowe z 1,5 procent do 1,25 procent - przekazał bank w komunikacie. Po decyzji frank szwajcarski osłabił się o 0,5 procent w stosunku do dolara.

Stopy procentowe w Szwajcarii. Bank centralny podjął decyzję

Stopy procentowe w Szwajcarii. Bank centralny podjął decyzję

Źródło:
Reuters

Produkcja przemysłowa w maju 2024 r. spadła o 1,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 4,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Najnowsze dane z przemysłu

Najnowsze dane z przemysłu

Źródło:
PAP

W polskiej policji do obsadzenia czeka ponad 15 tysięcy wakatów. Największe braki kadrowe dotyczą dużych miast, szczególnie stolicy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". W tym roku ze służby odejdzie około 5 tysięcy funkcjonariuszy.

Poważne braki w policji. "Najgorzej jest w dużych miastach"

Poważne braki w policji. "Najgorzej jest w dużych miastach"

Źródło:
PAP

Ruszyły pierwsze wypłaty świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Wsparcie w wysokości nawet 200 tysięcy złotych skierowane jest do pacjentów lub ich bliskich, którzy zostali poszkodowani w wyniku błędów medycznych. Materiał z magazynu "Polska i Świat", przygotowany przez Annę Wilczyńską.

Świadczenia za błędy medyczne. Są pierwsze wypłaty

Świadczenia za błędy medyczne. Są pierwsze wypłaty

Źródło:
TVN24

W 2024 roku rekordowa liczba milionerów może opuścić Wielką Brytanię - piszą zagraniczne media. Krezusów miałaby "zmusić" do opuszczenia kraju przede wszystkim zapowiadana przez prowadzącą w sondażach Partię Pracy reforma podatkowa. Nadchodzące wyborcze rozstrzygnięcie może znacząco zmniejszyć atrakcyjność kraju, będącego niegdyś ziemią obiecaną dla najbogatszych.

Ryzyko wielkiego exodusu milionerów

Ryzyko wielkiego exodusu milionerów

Źródło:
CNN

Tysiąc złotych brutto miesięcznie - tyle otrzymają od 1 lipca pracownicy pomocy społecznej, pieczy zastępczej i opieki nad dziećmi do lat trzech. Rada Ministrów przyjęła w środę uchwały w tej sprawie.

Dodatkowy tysiąc złotych do pensji. Jest decyzja

Dodatkowy tysiąc złotych do pensji. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Turystów wybierających się do Japonii może czekać zaskoczenie. Wiele tamtejszych restauracji wprowadza bowiem dwa cenniki. Jeden tańszy - dla lokalnych gości, i drugi droższy - dla turystów - informuje portal Nikkei Asia.

Drożej dla turystów, taniej dla mieszkańców. Podwójne cenniki w restauracjach

Drożej dla turystów, taniej dla mieszkańców. Podwójne cenniki w restauracjach

Źródło:
PAP

Wnioski o pieniądze w ramach programu "Aktywny rodzic", potocznie nazywanym "babciowym", będzie można składać od 1 października. Rodzice, którzy zrobią to w ciągu trzech miesięcy od tej daty, otrzymają wyrównanie od 1 października - przekazało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

"Babciowe" z wyrównaniem w ciągu trzech miesięcy

"Babciowe" z wyrównaniem w ciągu trzech miesięcy

Źródło:
PAP

Polacy konsumują mniej niż przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej. Rzeczywiste spożycie indywidualne (AIC) na mieszkańca w Polsce w 2023 roku było 14 procent poniżej średniej unijnej - podał Eurostat. Najwyższy poziom odnotowano w Luksemburgu (38 proc. powyżej średniej UE), Austrii i Holandii (po 17 proc.).

Europejska mapa dobrobytu. Tak wypadła Polska

Europejska mapa dobrobytu. Tak wypadła Polska

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) stwierdziła, że rozpoczęcie procedury nadmiernego deficytu (EDP) wobec Polski jest uzasadnione. Samo formalne rozpoczęcie procedury może nastąpić później. Bruksela zapowiada taki krok na lipiec - informuje korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski, powołując się na komunikat prasowy. Ministerstwo Finansów poinformowało z kolei, że Rada Europejska przedstawi projekt rekomendacji w sprawie redukcji nadmiernego deficytu najprawdopodobniej pod koniec listopada tego roku.

Bruksela rozpoczyna unijną procedurę wobec Polski. "Projekt redukcji jesienią"

Bruksela rozpoczyna unijną procedurę wobec Polski. "Projekt redukcji jesienią"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Cena benzyny Pb95, oleju napędowego i gazu spadają, co jest dobrą wiadomością dla osób wybierających się autem w najbliższych dniach na wakacyjne wyjazdy. Według analityków e-petrol.pl największa przecena dotyczy w tym tygodniu oleju napędowego, który, w porównaniu do wyników ostatniego notowania, jest tańszy o 6 gr/l.

Niższe ceny paliw na wakacje

Niższe ceny paliw na wakacje

Źródło:
PAP

Trwają prace nad zmianami w prawie autorskim. Nad projektem nowelizacji obradowała dziś komisja sejmowa. Przyjęto na niej poprawki dotyczące prawa do odpowiedniego i godziwego wynagrodzenia oraz do tantiem z tytułu reemitowania utworu, o które ubiegali się sami artyści. Projekt został skierowany do drugiego czytania.

Postulaty artystów przechodzą dalej. Zmiany w prawie autorskim na kolejnym etapie prac

Źródło:
PAP

Europejczycy do 2030 roku będą jeździć 75 milionami samochodów elektrycznych - prognozują analitycy z EY i Eurelectric. To więcej, niż zakładała prognoza. Z kolei ładowarek elektrycznych na Starym Kontynencie mamy obecnie blisko 750 tysięcy.

Elektryki prześcigną auta spalinowe. W kolejnej dekadzie ma być ich dwukrotnie więcej

Elektryki prześcigną auta spalinowe. W kolejnej dekadzie ma być ich dwukrotnie więcej

Źródło:
PAP

Rząd przyjął w środę projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Głównym celem projektowanej ustawy są zmiany w stabilizującej regule wydatkowej. Obejmie ona około 90 nowych jednostek sektora finansów publicznych, w tym ZUS i NCBR.

Duże zmiany w finansach publicznych. Jest decyzja

Duże zmiany w finansach publicznych. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Uruchomienie procedury nadmiernego deficytu wobec Polski oznacza, że nie ma miejsca na duże nowe wydatki, jak np. podniesienie kwoty wolnej - oceniają ekonomiści ING. Większość analityków uważa, że procedura nie będzie się jednak wiązała z koniecznością szybkiego i głębokiego skorygowania wydatków. Z kolei Sławomir Dudek stwierdził we wpisie na X "ta procedura to ocena 'osiągnięć' rządu premiera Mateusza Morawieckiego".

Zabraknie na podniesienie kwoty wolnej? Analitycy o rachunku za nadmierny deficyt

Zabraknie na podniesienie kwoty wolnej? Analitycy o rachunku za nadmierny deficyt

Źródło:
PAP

Spar Group, właściciel Spar Polska, podjął decyzję o opuszczeniu polskiego rynku. Spółka znalazła już nowego nabywcę, który przejmie sklepy oraz będzie kontynuował rozwój biznesu pod tym samym szyldem. Transakcja zostanie sfinalizowana do końca bieżącego roku.

Duża sieć zmienia właściciela. Co ze sklepami w Polsce?

Duża sieć zmienia właściciela. Co ze sklepami w Polsce?

Źródło:
tvn24.pl

Projektowanie lotniska w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego jest zrealizowane w 50 procentach - poinformował w środę prezes spółki Filip Czernicki. Dodał, że "prace projektowe przez cały czas trwają, a spółka ma środki na to, aby płacić projektantom, natomiast nie ma zapewnionego finansowania na dalsze etapy tej inwestycji".

Prezes CPK: projektowanie lotniska zrealizowane w połowie. Spółce brakuje pieniędzy na więcej

Prezes CPK: projektowanie lotniska zrealizowane w połowie. Spółce brakuje pieniędzy na więcej

Źródło:
PAP

Rząd planuje wprowadzenie opłaty gazowej finansującej utrzymywanie zapasów strategicznych gazu - podano w projekcie ustawy, którą resort klimatu wysłał do konsultacji.

Rząd chce wprowadzić nową opłatę

Rząd chce wprowadzić nową opłatę

Źródło:
PAP