Czym różnią się testy na koronawirusa? Który i kiedy wybrać?

Źródło:
TVN24 Biznes
Rząd wprowadza zmiany zasad kwarantanny granicznej
Rząd wprowadza zmiany zasad kwarantanny granicznej
wideo 2/5
Rząd wprowadza zmiany zasad kwarantanny granicznej

Jaki test wybrać, gdy chcemy przeprowadzić badanie na obecność koronawirusa? Oprócz wykonywanych przez publiczną służbę zdrowia testów PCR istnieje jeszcze kilka innych typów. Aby otrzymać wiarygodny wynik, ważny jest zarówno wybór testu, jak i wykonanie go w odpowiednim czasie. 

Testy na koronawirusa

Dostępne na rynku testy związane z diagnostyką COVID-19 można zasadniczo podzielić na dwie kategorie – testy wykrywające trwające zakażenie wirusem SARS-CoV-2 oraz testy wykrywające przeciwciała mogące świadczyć o przebyciu zakażenia w przeszłości.

MASZ OBJAWY COVID-19? CO ROBIĆ? PORADNIK >>>

Pierwsze z nich, czyli wykonywane przez publiczną służbę zdrowia testy PCR oraz testy antygenowe, są testami wymazowymi, a więc wykonywane są po pobraniu wymazu z górnych dróg oddechowych (z nosogardzieli). Testy na przeciwciała są natomiast testami serologicznymi, co oznacza, że do ich wykonania niezbędna jest próbka krwi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Test PCR

Test PCR jest podstawowym testem zalecanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). To test genetyczny, który w pobranym od pacjenta materiale wykrywa kod genetyczny wirusa SARS-CoV-2. W tym celu wykonany test musi zostać odesłany do laboratorium, a oczekiwanie na wynik wynosi od kilkunastu godzin do 3 dni.

JAK ZAPISAĆ SIĘ NA TEST NA KORONAWIRUSA >>>

Pozytywny wynik testu PCR oznacza, że w naszym organizmie znajduje się wirus, a więc jesteśmy zakażeni COVID-19. Oznacza to również, że możemy zakażać innych, a więc konieczna jest nasza izolacja.

Testy PCR odznaczają się najwyższą skutecznością zarówno wśród osób posiadających objawy charakterystyczne dla COVID-19, jak i dla osób czujących się zdrowo. Mogą więc służyć nie tylko potwierdzaniu zakażenia u osób chorych, ale również wykrywaniu osób przechodzących COVID-19 bezobjawowo.

Test antygenowy

Test antygenowy to test immunologiczny, który w pobranym materiale wykrywa antygeny wirusa SARS-CoV-2, czyli jego zakaźne cząsteczki. Wynik testu otrzymuje się już po kilku-kilkunastu minutach, ponieważ nie jest konieczna wysyłka testu do laboratorium. Taki test można wykonać samemu w domu.

Test antygenowy przeznaczony jest dla osób, które mają objawy charakterystyczne dla COVID-19. W przypadku osób bez objawów test również można wykonać na przykład, by sprawdzić, czy nie przechodzi się zakażenia bezobjawowo, jednak jego skuteczność jest wówczas niższa.

Ze względu na niższą skuteczność testu u osób bezobjawowych początkowo pozytywny wynik testu antygenowego był w Polsce jedynie wskazaniem do zrobienia testu PCR. Od jesieni testy antygenowe są już jednak uznawane za taką samą podstawę stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR. W przypadku posiadania pozytywnego wyniku testu antygenowego jesteśmy zakażeni COVID-19 i niezbędna jest nasza izolacja.

TESTY ANTYGENOWE W POZ - DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ >>>

Test na przeciwciała

Istnieje kilka metod wykonywania testów na przeciwciała – jakościowa, półilościowa i ilościowa. Bez względu na różnice pomiędzy nimi wszystkie służą wykrywaniu przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 we krwi badanego. Ponieważ próbka krwi żylnej musi trafić do laboratorium, oczekiwanie na wynik jest zwykle dłuższe niż w przypadku innych testów i wynosi 1-3 dni.

Wykonanie testu na przeciwciała służy stwierdzeniu, czy badany przeszedł już COVID-19, a w niektórych przypadkach również czy wciąż przechodzi zakażenie (przeciwciała klasy IgM). Testu tego nie wykonuje się u osób mających objawy charakterystyczne dla COVID-19, ponieważ przeciwciała mogą zostać wykryte dopiero po pewnym czasie od zakażenia i nastąpienia odpowiedniej reakcji organizmu.

Testy na przeciwciała nie służą potwierdzaniu zakażenia COVID-19 i wykonywane są jedynie pomocniczo. Zalecane są osobom, które chcą sprawdzić, czy przeszły już zakażenie. Pozytywny wynik testu jest jednocześnie wskazaniem do przeprowadzenia testu PCR, aby potwierdzić, czy wciąż przechodzimy infekcję i możemy zakażać innych.

Szybkie testy płytkowe (kasetkowe)

Szybkie testy płytkowe są rodzajem testu na przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 we krwi badanego. W przeciwieństwie do innych testów na przeciwciała badanie wykonuje się z kropli krwi z palca, a nie z krwi żylnej, dzięki czemu taki test można wykonać samemu w domu, a wyniki ma się już po kilku-kilkunastu minutach.

Badanie szybkim testem płytkowym pozwala na wykrycie przebytego w przeszłości zakażenia COVID-19, a także stwierdzić trwającą infekcję, jeżeli od jej rozpoczęcia minęło dostatecznie dużo czasu.

Szybkie testy płytkowe mają jednak niższą skuteczność niż inne rodzaje testów i są wykonywane jedynie pomocniczo. Uzyskanie pozytywnego wyniku takiego testu jest wskazaniem do przeprowadzenia testu PCR w celu potwierdzenia, czy wciąż przechodzimy infekcję i możemy zakażać innych.

Test na koronawirusa – kiedy robić?

Aby uzyskać prawidłowy wynik testu, ważne jest, aby wykonać go w odpowiednim momencie. W przypadku testów PCR najlepiej je wykonywać jak najszybciej po pojawieniu się objawów charakterystycznych dla COVID-19 lub po kontakcie z osobą zakażoną.

Podobnie w przypadku testów antygenowych – należy je wykonywać w ciągu 5-7 dni od wystąpienia objawów zakażenia. W przypadku testów wymazowych ich skuteczność maleje bowiem wraz z upływem czasu od zakażenia.

Z kolei testy na przeciwciała powinno wykonywać się najwcześniej 2-3 tygodnie po wystąpieniu pierwszych objawów zakażenia. Przeciwciała pojawiają się bowiem we krwi dopiero po pewnym czasie od zakażenia.

Autorka/Autor:mm, kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd szykuje ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Część krajów Unii Europejskiej już je wprowadziło, bądź zupełnie zakazało sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach paliw. Napojów alkoholowych nie można kupić na stacjach benzynowych między innymi w Szwecji i na Litwie. Władze Francji, Słowenii i Portugalii zdecydowały o zakazie sprzedaży alkoholu w nocy.

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Źródło:
PAP

Spacery albo kąpiel w morzu bywają ograniczane przez najemców płatnych plaż. Jednak to jest działanie bezprawne - przypomina włoska Krajowa Unia Konsumentów. Nie wiedzą o tym przede wszystkim zagraniczni turyści.

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Źródło:
PAP

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"

Darczyńcy przekazali komitetowi Super PAC, który wspiera Joe Bidena w wyścigu prezydenckim, że zamrozili wsparcie w wysokości około 90 milionów dolarów. To jeden z najbardziej wyrazistych przykładów negatywnych skutków słabego występu prezydenta Bidena w debacie pod koniec czerwca - podał "New York Times".

Darczyńcy zamrozili 90 milionów dolarów na kampanię prezydencką Bidena

Darczyńcy zamrozili 90 milionów dolarów na kampanię prezydencką Bidena

Źródło:
"New York Times"

Posłowie zdecydowali się przyjąć bez poprawek Prawo komunikacji elektronicznej oraz ustawę wprowadzającą jego przepisy. Ustawy trafią teraz do Senatu. - To ważny dzień, rynek telekomunikacyjny dostał dziś swoją konstytucję. To dobra wiadomość dla każdego obywatela, wprowadzamy bowiem wiele ważnych zmian, które pozytywnie wpłyną na nasze życie w kontekście wykorzystywania technologii - powiedział wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.

Rewolucyjne zmiany na rynku telekomunikacyjnym. Jest decyzja Sejmu

Rewolucyjne zmiany na rynku telekomunikacyjnym. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

Piątkowe problemy z dostępem do strony internetowej Sejmu były skutkiem ataku DDoS. Miał on doprowadzić do tego, żeby nie było łączności ze stroną Sejmu przez urządzenia korzystające z karty SIM - przekazał marszałek izby Szymon Hołownia.

Atak na stronę Sejmu. Marszałek Hołownia o "różnych siłach"

Atak na stronę Sejmu. Marszałek Hołownia o "różnych siłach"

Źródło:
PAP

W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą oczekiwać obniżek cen paliw na stacjach - wynika z prognoz analityków portalu e-petrol.pl. Benzyna i olej napędowy oraz opałowy mogą potanieć w hurcie o kilka złotych na metrze sześciennym. Według analityków benzyna powinna kosztować 6,35-6,46 zł/l, a diesel 6,38-6,49 zł/l.

Dobre prognozy dla kierowców

Dobre prognozy dla kierowców

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że według jej wstępnej oceny platforma X naruszyła unijny akt o usługach cyfrowych w obszarach związanych między innymi z weryfikacją kont na platformie, przejrzystością reklam i dostępem naukowców do danych.

Bruksela kontra platforma X. "Naruszyła unijny akt"

Bruksela kontra platforma X. "Naruszyła unijny akt"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 70 milionów złotych. W Polsce odnotowano cztery wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 12 lipca 2024 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

W drugim kwartale 2024 roku ceny mieszkań na rynku wtórnym w pięciu miastach - Warszawie, Łodzi, Krakowie, Gdańsku i we Wrocławiu - wzrosły od 10 do 31 procent rok do roku - dowiadujemy się z raportu Barometr Metrohouse i Credipass. Wskazano przy tym, że liczba dostępnych lokali wzrosła, a zainteresowanie kupców spadło.

Mieszkania na rynku wtórnym. Tak rosną ceny w największych miastach

Mieszkania na rynku wtórnym. Tak rosną ceny w największych miastach

Źródło:
PAP

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie narażenia firmy na szkodę w wysokości 84 milionów złotych oraz wyrządzenia szkody w kwocie 2,6 miliona złotych - poinformowały w piątek Lasy Państwowe. Jak podano, chodzi o zakup i okoliczności produkcji nowych mundurów dla pracowników.

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING, mBank, Raiffeisen - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia w związku z zaplanowanymi pracami serwisowymi w najbliższy weekend. W niektórych przypadkach lepiej wyposażyć się w zapas gotówki.

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Źródło:
tvn24.pl

Z podberlińskiej fabryki Tesli zniknęło kilkadziesiąt tysięcy kubków - podają niemieckie media, powołując się na nagranie ze spotkania dyrektora zakładu z jego pracownikami. Portal tygodnika "Spiegel" odnotował, że słowa dyrektora André Thieriga, który sugerował, że pracownicy dopuszczają się kradzieży, wywołały "mieszane reakcje" wśród załogi.

"Burzliwe zebranie" w wielkiej fabryce. Zniknęło 65 tysięcy kubków do kawy

"Burzliwe zebranie" w wielkiej fabryce. Zniknęło 65 tysięcy kubków do kawy

Źródło:
Deutsche Welle, Spiegel, tvn24.pl

Pod koniec XXI wieku liczba ludności w Polsce spadnie do poziomu około 19,4 milionów osób - wynika z raportu ONZ "World Population Prospects 2024". Pierwsze oznaki rozpoczynającej się depopulacji będą widoczne już w 2030 roku. Ministra Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w tym kontekście we wpisie na platformie X zacytowała słowa hymnu Polski i przestrzegła, by "traktować te mądre słowa naszego Hymnu z najwyższą powagą".

Populacja Polski spadnie prawie o połowę. Niepokojące prognozy ONZ

Populacja Polski spadnie prawie o połowę. Niepokojące prognozy ONZ

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura Regionalna w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez byłego ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka - poinformował w piątek prokurator Mariusz Marciniak. Jak przekazał w rozmowie z TVN24 wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka, politykowi grozi utrata immunitetu.

Minister Gróbarczyk wiedział, ale nie powiedział. Prokuratura wszczyna śledztwo

Minister Gróbarczyk wiedział, ale nie powiedział. Prokuratura wszczyna śledztwo

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Nowa podaż mieszkań zaczęła przewyższać popyt, przez co spółki coraz częściej oferują klientom bonusy oraz rabaty. Na promocje można liczyć także na rynku wtórnym - wynika z doniesień "Pulsu biznesu". W siedmiu największych miastach oferta lokali deweloperskich urosła ostatnio aż o 30 procent.

Rabaty i bonusy przy zakupie mieszkania. Deweloperzy walczą o klientów

Rabaty i bonusy przy zakupie mieszkania. Deweloperzy walczą o klientów

Źródło:
PAP

W popularnych tureckich kurortach jest w tym sezonie "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach" - donoszą lokalne media. "Branża turystyczna w regionie Morza Egejskiego zmaga się z trudnym sezonem" - pisze Türkiye Today. W rozmowie z portalem tureccy hotelarze wskazują powody, dla których klienci wybierają inny kierunek.

"Kolejki" na greckie wyspy. Za to tutaj "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach"

"Kolejki" na greckie wyspy. Za to tutaj "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach"

Źródło:
euromonitor.com, Gazete Oksijen, Euronews, Türkiye Today, tvn24.pl

Po spadkach w latach 2020 i 2021 spowodowanych pandemią COVID-19 populacja Unii Europejskiej wzrosła drugi rok z rzędu, ale nie w przypadku Polski - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Odnotowaliśmy bowiem największy spadek ludności spośród wszystkich państw członkowskich. 

Ubywa nas. To najgorszy wynik spośród krajów UE

Ubywa nas. To najgorszy wynik spośród krajów UE

Źródło:
tvn24.pl