Czym różnią się testy na koronawirusa? Który i kiedy wybrać?

Źródło:
TVN24 Biznes
Rząd wprowadza zmiany zasad kwarantanny granicznej
Rząd wprowadza zmiany zasad kwarantanny granicznej
wideo 2/5
Rząd wprowadza zmiany zasad kwarantanny granicznej

Jaki test wybrać, gdy chcemy przeprowadzić badanie na obecność koronawirusa? Oprócz wykonywanych przez publiczną służbę zdrowia testów PCR istnieje jeszcze kilka innych typów. Aby otrzymać wiarygodny wynik, ważny jest zarówno wybór testu, jak i wykonanie go w odpowiednim czasie. 

Testy na koronawirusa

Dostępne na rynku testy związane z diagnostyką COVID-19 można zasadniczo podzielić na dwie kategorie – testy wykrywające trwające zakażenie wirusem SARS-CoV-2 oraz testy wykrywające przeciwciała mogące świadczyć o przebyciu zakażenia w przeszłości.

MASZ OBJAWY COVID-19? CO ROBIĆ? PORADNIK >>>

Pierwsze z nich, czyli wykonywane przez publiczną służbę zdrowia testy PCR oraz testy antygenowe, są testami wymazowymi, a więc wykonywane są po pobraniu wymazu z górnych dróg oddechowych (z nosogardzieli). Testy na przeciwciała są natomiast testami serologicznymi, co oznacza, że do ich wykonania niezbędna jest próbka krwi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Test PCR

Test PCR jest podstawowym testem zalecanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). To test genetyczny, który w pobranym od pacjenta materiale wykrywa kod genetyczny wirusa SARS-CoV-2. W tym celu wykonany test musi zostać odesłany do laboratorium, a oczekiwanie na wynik wynosi od kilkunastu godzin do 3 dni.

JAK ZAPISAĆ SIĘ NA TEST NA KORONAWIRUSA >>>

Pozytywny wynik testu PCR oznacza, że w naszym organizmie znajduje się wirus, a więc jesteśmy zakażeni COVID-19. Oznacza to również, że możemy zakażać innych, a więc konieczna jest nasza izolacja.

Testy PCR odznaczają się najwyższą skutecznością zarówno wśród osób posiadających objawy charakterystyczne dla COVID-19, jak i dla osób czujących się zdrowo. Mogą więc służyć nie tylko potwierdzaniu zakażenia u osób chorych, ale również wykrywaniu osób przechodzących COVID-19 bezobjawowo.

Test antygenowy

Test antygenowy to test immunologiczny, który w pobranym materiale wykrywa antygeny wirusa SARS-CoV-2, czyli jego zakaźne cząsteczki. Wynik testu otrzymuje się już po kilku-kilkunastu minutach, ponieważ nie jest konieczna wysyłka testu do laboratorium. Taki test można wykonać samemu w domu.

Test antygenowy przeznaczony jest dla osób, które mają objawy charakterystyczne dla COVID-19. W przypadku osób bez objawów test również można wykonać na przykład, by sprawdzić, czy nie przechodzi się zakażenia bezobjawowo, jednak jego skuteczność jest wówczas niższa.

Ze względu na niższą skuteczność testu u osób bezobjawowych początkowo pozytywny wynik testu antygenowego był w Polsce jedynie wskazaniem do zrobienia testu PCR. Od jesieni testy antygenowe są już jednak uznawane za taką samą podstawę stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR. W przypadku posiadania pozytywnego wyniku testu antygenowego jesteśmy zakażeni COVID-19 i niezbędna jest nasza izolacja.

TESTY ANTYGENOWE W POZ - DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ >>>

Test na przeciwciała

Istnieje kilka metod wykonywania testów na przeciwciała – jakościowa, półilościowa i ilościowa. Bez względu na różnice pomiędzy nimi wszystkie służą wykrywaniu przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 we krwi badanego. Ponieważ próbka krwi żylnej musi trafić do laboratorium, oczekiwanie na wynik jest zwykle dłuższe niż w przypadku innych testów i wynosi 1-3 dni.

Wykonanie testu na przeciwciała służy stwierdzeniu, czy badany przeszedł już COVID-19, a w niektórych przypadkach również czy wciąż przechodzi zakażenie (przeciwciała klasy IgM). Testu tego nie wykonuje się u osób mających objawy charakterystyczne dla COVID-19, ponieważ przeciwciała mogą zostać wykryte dopiero po pewnym czasie od zakażenia i nastąpienia odpowiedniej reakcji organizmu.

Testy na przeciwciała nie służą potwierdzaniu zakażenia COVID-19 i wykonywane są jedynie pomocniczo. Zalecane są osobom, które chcą sprawdzić, czy przeszły już zakażenie. Pozytywny wynik testu jest jednocześnie wskazaniem do przeprowadzenia testu PCR, aby potwierdzić, czy wciąż przechodzimy infekcję i możemy zakażać innych.

Szybkie testy płytkowe (kasetkowe)

Szybkie testy płytkowe są rodzajem testu na przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 we krwi badanego. W przeciwieństwie do innych testów na przeciwciała badanie wykonuje się z kropli krwi z palca, a nie z krwi żylnej, dzięki czemu taki test można wykonać samemu w domu, a wyniki ma się już po kilku-kilkunastu minutach.

Badanie szybkim testem płytkowym pozwala na wykrycie przebytego w przeszłości zakażenia COVID-19, a także stwierdzić trwającą infekcję, jeżeli od jej rozpoczęcia minęło dostatecznie dużo czasu.

Szybkie testy płytkowe mają jednak niższą skuteczność niż inne rodzaje testów i są wykonywane jedynie pomocniczo. Uzyskanie pozytywnego wyniku takiego testu jest wskazaniem do przeprowadzenia testu PCR w celu potwierdzenia, czy wciąż przechodzimy infekcję i możemy zakażać innych.

Test na koronawirusa – kiedy robić?

Aby uzyskać prawidłowy wynik testu, ważne jest, aby wykonać go w odpowiednim momencie. W przypadku testów PCR najlepiej je wykonywać jak najszybciej po pojawieniu się objawów charakterystycznych dla COVID-19 lub po kontakcie z osobą zakażoną.

Podobnie w przypadku testów antygenowych – należy je wykonywać w ciągu 5-7 dni od wystąpienia objawów zakażenia. W przypadku testów wymazowych ich skuteczność maleje bowiem wraz z upływem czasu od zakażenia.

Z kolei testy na przeciwciała powinno wykonywać się najwcześniej 2-3 tygodnie po wystąpieniu pierwszych objawów zakażenia. Przeciwciała pojawiają się bowiem we krwi dopiero po pewnym czasie od zakażenia.

Autorka/Autor:mm, kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wielu wydawców mediów regionalnych przyłączyło się do protestu dotyczącego nierównych relacji z platformami cyfrowymi. Po opublikowaniu na Facebooku wpisów z wyrazami poparcia akcji, zostały one momentalne zablokowane, a w niektórych przypadkach zawieszano całe profile lokalnych portali. - Odebraliśmy to jako pogrożenie palcem przez Facebooka - siedźcie cicho, bo jak będziecie fikać, to zablokujemy wam Facebooka - mówi w rozmowie z sekcją biznesową portalu tvn24.pl dziennikarz serwisów lokalnych ziemiadebicka.pl, mojepieniny.pl i mojebieszczady.com.pl Krzysztof Czuchra.

Opublikowali post, momentalnie zniknęli z Facebooka. "To pogrożenie palcem"

Opublikowali post, momentalnie zniknęli z Facebooka. "To pogrożenie palcem"

Źródło:
tvn24.pl

Polska Rada Biznesu wyraża swoje pełne poparcie dla apelu polskich wydawców, redakcji i dziennikarzy o wprowadzenie koniecznych zmian w ustawie dotyczącej prawa autorskiego, która obecnie znajduje się w Senacie - poinformowała organizacja w komunikacie. Przedstawiciele przedsiębiorców podkreślili, że "praca twórców, dziennikarzy i redakcji nie może być bezpłatną treścią, którą giganty technologiczne – Google, Microsoft czy Meta/Facebook – mogą dowolnie i bezkarnie wykorzystywać".

"Polscy twórcy nie gęsi, swoje treści mają…". Biznes wspiera media w proteście

"Polscy twórcy nie gęsi, swoje treści mają…". Biznes wspiera media w proteście

Źródło:
tvn24.pl

Widzieliście państwo kiedyś na konferencji prasowej dziennikarza Google albo Mety, który zadaje pytania, licząc się z różnego rodzaju konsekwencjami? - pytał swoich gości we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Rafał Wojda. W czwartek rano ponad 350 mediów z całej Polski zaapelowało do władz o wprowadzenie poprawek do ustawy o prawie autorskim, które wzmocnią wydawców w negocjacjach dotyczących wynagrodzeń z tak zwanymi big techami. 

"Za moment może zabraknąć tych wiadomości"

"Za moment może zabraknąć tych wiadomości"

Źródło:
TVN24

- To już jest oczywiste. O obniżce stóp procentowych możemy zapomnieć kiedy inflacja rośnie. I to znacząco - przekazał podczas czwartkowej konferencji prasowej Adam Glapiński, prezes NBP. - Z naszych prognoz wynika, że pod koniec tego roku inflacja może się zbliżyć nawet do 5 procent. Co więcej inflacja może jeszcze wzrosnąć trochę na początku przyszłego roku - dodał.

"O obniżce stóp procentowych możemy zapomnieć"

"O obniżce stóp procentowych możemy zapomnieć"

Źródło:
PAP

Zatrważające wyniki kontroli billboardów, szyldów, banerów i plakatach w polskich miastach - donosi Najwyższa Izba Kontroli. Apeluje do Ministerstwa Rozwoju i Technologii o zmianę przepisów - przekazała Izba. W jednym ze zbadanych miast nielegalne reklamy stanowiły 100 procent. Jak wyliczyła Izba w 4 skontrolowanych miastach budżety straciły ponad 1 milion złotych.

NIK na tropie "reklamozy". Miasta nie radzą sobie z uporządkowaniem przestrzeni

NIK na tropie "reklamozy". Miasta nie radzą sobie z uporządkowaniem przestrzeni

Źródło:
PAP

Szacowana stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 4,9 procent i była niższa o 0,1 procent w porównaniu do ubiegłego miesiąca - przekazało w czwartek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. To najniższy poziom bezrobocia od sierpnia 1990 roku.

Takiego poziomu bezrobocia nie było od 34 lat

Takiego poziomu bezrobocia nie było od 34 lat

Źródło:
PAP

Jeszcze kilka dni temu, do końca czerwca, żeby załatwić urzędową sprawę, Japończycy musieli swoje dokumenty przekazywać na dyskietkach 3,5 cala. Co więcej, kwestię ich używania regulowało ponad 1000 przepisów. Jednak od 1 lipca 2024 roku Japonia w końcu pożegnała się z dyskietkami i zakończono "wojnę" wypowiedzianą w 2021 roku temu archaicznemu środkowi przechowywania danych.

Japonia ogłosiła zwycięstwo w wojnie z dyskietkami

Japonia ogłosiła zwycięstwo w wojnie z dyskietkami

Źródło:
BBC

Poławiacz pąkli kaczenic, etyczny haker czy projektant wirtualnej rzeczywistości - to tylko niektóre z nietypowych, ale dobrze płatnych zawodów, które znalazły się w zestawieniu Personnel Service.

Mało znane, a dobrze płatne. W tych zawodach warto szukać pracy

Mało znane, a dobrze płatne. W tych zawodach warto szukać pracy

Źródło:
tvn24.pl

Dofinansowanie na zakup roweru elektrycznego ma ruszyć od 2025 roku. Zgodnie z założeniami projektu, wysokość dopłaty na zakup ma sięgnąć 5000 złotych. Projekt w czwartek trafił do konsultacji społecznych.

Państwo chce dopłacić do rowerów elektrycznych. Ruszają konsultacje

Państwo chce dopłacić do rowerów elektrycznych. Ruszają konsultacje

Źródło:
tvn24.pl

Według lipcowej projekcji inflacja z 50-procentowym prawdopodobieństwem znajdzie się w 2024 roku w przedziale 3,1-4,3 procent, a wzrost PKB - w przedziale 2,3-3,7 procent, podał Narodowy Bank Polski w środowym komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Tak będą rosły ceny? Projekcja NBP

Tak będą rosły ceny? Projekcja NBP

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Enei rekomenduje, by nie udzielać absolutorium byłym członkom zarządu spółki, którzy pełnili funkcję w roku obrotowym 2023 - poinformowała spółka w komunikacie. Rada wskazała zaniedbania związane między innymi z dochodzeniem odszkodowania za szkodę powstałą w związku z zaangażowaniem spółki w projekt budowy bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka.

Czerwone światło dla byłego zarządu Enei. "Zaniedbania" w Ostrołęce

Czerwone światło dla byłego zarządu Enei. "Zaniedbania" w Ostrołęce

Źródło:
PAP

Komisja Europejska od piątku nałoży tymczasowe cła na chińskie samochody elektryczne w związku z nieuczciwym subsydiowaniem tego sektora przez Pekin. Jeśli w ciągu czterech miesięcy kraje członkowskie nie wyrażą sprzeciwu, Unia Europejska może jesienią tego roku wprowadzić te taryfy na stałe.

Od piątku cła na chińskie elektryki. Decyzja Brukseli

Od piątku cła na chińskie elektryki. Decyzja Brukseli

Źródło:
PAP

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych. "Raty spłacanych już kredytów hipotecznych nie ulegną zmianie. Niestety, w ostatnich miesiącach coraz bardziej rosło oprocentowanie nowo udzielanych kredytów" - zwraca uwagę Jarosław Sadowski z Expandera. Dla osób zaciągających obecnie kredyty hipoteczne jedną z istotnych kwestii jest to, czy wybrać oprocentowanie stałe czy zmienne.

Istotna kwestia dla kredytobiorców. Ekspert o pułapce

Istotna kwestia dla kredytobiorców. Ekspert o pułapce

Źródło:
tvn24.pl

Imponujący debiut spółki Sławomira Mentzena na warszawskiej giełdzie rodzi wiele pytań. Część ekspertów zwraca uwagę, że choć rozkręcanie działalności giełdowej przez aktywnego polityka jest zgodne z prawem, to jednak budzi pewne wątpliwości etyczne. Monetyzowanie politycznej popularności może okazać się mieczem obosiecznym.

Debiut Mentzena na giełdzie. W tle wątpliwości etyczne

Debiut Mentzena na giełdzie. W tle wątpliwości etyczne

Źródło:
tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w środę w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz dokonała obniżki stóp procentowych w październiku ubiegłego roku.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

PKP Cargo, największy przewoźnik towarowy w kraju, planuje zwolnić jeszcze w tym roku nawet do 30 procent zatrudnionych - przekazała spółka. Zarząd spółki podjął już uchwałę w tej sprawie.

Zwolnienia grupowe w kolejowej spółce. Pracę ma stracić 30 procent załogi

Zwolnienia grupowe w kolejowej spółce. Pracę ma stracić 30 procent załogi

Źródło:
PAP

Sieć Sinsay wycofuje ze swoich sklepów dwie zabawki. Powodem są wady, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia dzieci.

Zabawki wycofane z popularnej sieci. Apel do klientów

Zabawki wycofane z popularnej sieci. Apel do klientów

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce od marca obowiązują nowe przepisy umożliwiające konfiskatę samochodu za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Co ciekawe, w wielu krajach podobne regulacje funkcjonują od lat i to nie tylko za jazdę na podwójnym gazie. Gdzie i za co stracimy auto na europejskich drogach?

Konfiskata samochodu za granicą. W tych krajach za jazdę po alkoholu grozi utrata auta

Konfiskata samochodu za granicą. W tych krajach za jazdę po alkoholu grozi utrata auta

Źródło:
tvn24.pl, Turcza Kancelaria Radców Prawnych

Niemiecka Lufthansa i włoskie Ministerstwo Gospodarki i Finansów otrzymały zgodę od Komisji Europejskiej na przejęcie kontroli nad liniami lotniczymi ITA Airways. Żeby transakcja doszła do skutku, nowi właściciele muszą spełnić wyznaczone przez Brukselę warunki.

Podniebna fuzja ze zgodą Brukseli

Podniebna fuzja ze zgodą Brukseli

Źródło:
PAP

Unia Europejska planuje nałożenie ceł na tanie towary kupowane od chińskich sprzedawców internetowych, w tym Temu, Shein i AliExpress - podał Reuters, powołując się na "Financial Times", którego źródłami były trzy osoby poinformowane w tej sprawie.

Media: Bruksela planuje uderzyć w chińskie Temu i Shein nowym cłem

Media: Bruksela planuje uderzyć w chińskie Temu i Shein nowym cłem

Źródło:
Reuters

Będzie śledztwo w sprawie nielegalnych wynagrodzeń w Orlenie - napisała w mediach społecznościowych Agnieszka Pomaska, posłanka Platformy Obywatelskiej (PO). Dodała, że członkowie rady nadzorczej spółki omijali ustawę kominową i okołobudżetową.

Pomaska: będzie śledztwo w sprawie nielegalnych wynagrodzeń w Orlenie

Pomaska: będzie śledztwo w sprawie nielegalnych wynagrodzeń w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl, "Fakty" TVN