Co robić, jeśli masz objawy COVID-19? Poradnik

TVN24 | Polska

Autor:
ads
//adso,
now
Źródło:
gov.pl, WHO
Nowe zasady testowania na koronawirusaTVN24
wideo 2/35
TVN24Nowe zasady testowania na koronawirusa

Co robić, jeśli odczuwasz objawy COVID-19? Gdzie się zgłosić, z kim się skontaktować, jeśli podejrzewasz zakażenie koronawirusem? Przedstawiamy procedurę krok po kroku.

1. Jakie są objawy zakażenia koronawirusem?

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, najczęstsze objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 to:

- gorączka, - suchy kaszel, - zmęczenie, - duszności.

Charakterystyczna dla COVID-19 jest też utrata smaku i/lub powonienia. Rzadziej pojawiają się: ból głowy, gardła i mięśni, biegunka, wysypka skórna, czy zapalenie spojówek. Najpoważniejsze symptomy zakażenia to problemy z oddychaniem, ból w klatce piersiowej, a nawet utrata mowy i możliwości ruchu.

Objawy COVID-19tvn24.pl

Częstotliwość występowania objawów jest inna w przypadku brytyjskiego wariantu koronawirusa, który w Polsce odpowiada za ponad połowę zakażeń (stan z 17 marca). W tym przypadku znacznie rzadziej odnotowuje się utratę smaku i powonienia, a częściej występuje ból gardła czy ból mięśni.

2. Co zrobić, gdy wystąpią objawy COVID-19?

W przypadku zaobserwowania u siebie tych objawów powinieneś zostać w domu, nie iść do pracy. Od 15 marca, aby otrzymać skierowanie na test na obecność koronawirusa, możesz samodzielnie wypełnić internetowy formularz. Jest on dostępny na stronie gov.pl/dom. W ankiecie zostaniesz poproszony o odpowiedź na pytania dotyczące występowania u ciebie objawów COVID-19 i ewentualnych kontaktów z osobą zakażoną.

Następnie pod wskazany w formularzu numer telefonu zadzwoni konsultant (codziennie w godzinach 8-18), który potwierdzi twoją tożsamość i wystawi skierowanie. Później dostaniesz SMS z proponowanym miejscem i godziną testu, co pozwoli ci uniknąć kolejki w punkcie pobierania wymazów.

Możesz też umówić się ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (tzw. lekarzem pierwszego kontaktu) na teleporadę, podczas której możesz zostać skierowany na test. Listę placówek POZ wraz z numerami telefonów możesz znaleźć na stronie NFZ.

Od czasu skierowania na test automatycznie będziesz umieszczony w kwarantannie na dziesięć dni od dnia następującego po dniu zlecenia testu. Kwarantanna nie dotyczy jednak twoich domowników.

Jeżeli pojawią się poważne objawy COVID-19 - zwłaszcza silne duszności - powinieneś od razu dzwonić na numer alarmowy 112 lub 999. Dbając również o innych, pamiętaj, by już na wstępie uprzedzić osobę dyżurną o możliwości zakażenia koronawirusem.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, jak się zachowywać, podejrzewając u siebie SARS-CoV-2, możesz również zatelefonować na całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest ona dostępna pod numerem 800 190 590.

3. Test na obecność koronawirusa. Gdzie go wykonać?

Mapę wszystkich punktów pobrania wymazów można znaleźć na stronie pacjent.gov.pl.

Bardzo ważne jest, by do takiego punktu pojechać własnym środkiem transportu. Pod żadnym pozorem nie powinno się korzystać z komunikacji zbiorowej, by nie narażać innych osób na zakażenie. Jeśli nie czujesz się na siłach, by prowadzić samochód, możesz poprosić o pomoc na przykład osobę, z którą mieszkasz. Pamiętaj, by udając się na badanie, zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i numerem PESEL.

Test wykonywany w punktach drive thru polega na pobraniu wymazu z nosogardzieli. Po przyjeździe na miejsce nie należy wysiadać z samochodu, wymaz zostanie pobrany przez otwarte okno.

Test drive thruShutterstock

Jeżeli nie jesteś osobą samodzielną albo nie masz możliwości dojechania do punktu pobrań, twój lekarz może skontaktować się z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną i wysłać do ciebie specjalną karetkę, tak zwaną wymazówkę, by pobrać od ciebie wymaz w miejscu zamieszkania.

Takie testy wykonywane są bezpłatnie. Pobrane próbki są transportowane do laboratoriów.

Wynik badania trafi na twoje Internetowe Konto Pacjenta, które musisz założyć na stronie pacjent.gov.pl.

W oczekiwaniu na rezultat powinieneś przebywać w samoizolacji. Powiadom o tym pracodawcę.

Testy drive thrutvn24.pl

Komercyjne testy na obecność koronawirusa

Test możesz zrobić również prywatnie, bez skierowania, korzystając z oferty komercyjnych firm.

Na rynku są dostępne zarówno testy genetyczne RT-PCR, takie jak w punktach drive-thru, jak i tańsze testy polegające na innych metodach, które nie są jednak uznawane przez sanepid jako jednoznaczne potwierdzenie lub wykluczenie zakażenia. Cena zestawu do samodzielnego pobrania próbki do testu RT-PCR, który następnie trzeba odesłać do laboratorium, oscyluje w granicach 500 złotych.

Poza tym w ofercie firm medycznych można znaleźć test na obecność przeciwciał w cenie 100-150 złotych. Wynik dodatni takiego testu również nie jest wiążący. Wskazuje, że pacjent przeszedł już COVID-19 bezobjawowo lub nadal jest zakażony.

Jeśli komercyjny test da wynik pozytywny, powinieneś zostać w domu, wypełnić formularz lub skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (patrz punkt 2.).

4. Jak przygotować się do testu?

Zanim udasz się na pobranie wymazu, musisz pamiętać o kilku zasadach, by nie zafałszować wyniku.

Twoja jama ustna nie może być zanieczyszczona substancjami chemicznymi lub spożywczymi. Dlatego przynajmniej trzy godziny przed badaniem nie jedz i nie pij. Tuż przed wymazem możesz przepłukać usta przegotowaną wodą.

W dniu badania nie myj zębów, nie używaj płynu do płukania ust, nie żuj gum. Powstrzymaj się od palenia papierosów.

Przed pobraniem nie powinieneś wydmuchiwać ani przepłukiwać nosa. Nie stosuj inhalacji czy aerozoli, które również mogą zaburzyć wynik testu.

Nie rezygnuj jednak z leków, które przyjmujesz na stałe. Powinieneś przyjąć je tak jak codziennie.

Jak przygotować się do testu?tvn24.pl

5. Wynik testu jest pozytywny. Co dalej?

W wypadku, gdy test potwierdzi obecność koronawirusa w twoim organizmie, będziesz musiał się izolować.

Lekarz zdecyduje, czy zostaniesz objęty izolacją domową, czy też twój stan wymaga leczenia w szpitalu. Jeśli nie masz możliwości, by izolować się w swoim miejscu zamieszkania, lekarz może cię wysłać do specjalnie przygotowanego dla chorych osób izolatorium.

Izolacja domowa trwa 10 dni od otrzymania dodatniego wyniku testu. Zostaniesz z niej zwolniony automatycznie, jeśli nie masz objawów. Jeśli jednak odczuwasz symptomy COVID-19, skontaktuj się z lekarzem, który może zdecydować o przedłużeniu izolacji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie dostaniesz pisemnego zaświadczenia o rozpoczęciu i zakończeniu kwarantanny lub izolacji. Wszystkie informacje są przetwarzane elektronicznie.

Pamiętaj, by nie wprowadzać lekarza w błąd. Od ciebie zależy bezpieczeństwo i zdrowie osób, z którymi masz kontakt.

6. Twoje obowiązki w czasie izolacji

W czasie izolacji nie możesz wychodzić z domu ani przyjmować gości.

Twoim obowiązkiem jest zainstalowanie i korzystanie z aplikacji "Kwarantanna domowa", która monitoruje czy przebywasz w izolacji i umożliwia podstawową ocenę stanu zdrowia. W razie problemów z działaniem aplikacji, możesz zadzwonić na uruchomioną w tym celu infolinię: 22 165 57 44.

Do danych dotyczących przebiegu twojej izolacji lub kwarantanny ma dostęp policja, co ułatwia kontrolowanie przestrzegania zakazów. Funkcjonariusze mogą też w dowolnym momencie przyjechać pod twoje mieszkanie, by sprawdzić, czy go nie opuszczasz. Kary za złamanie tej zasady sięgają nawet 30 tysięcy złotych.

Powinieneś też monitorować swój stan zdrowia: regularnie mierzyć temperaturę, zwracać uwagę na swoje samopoczucie i na ewentualne objawy COVID-19. Jeśli twój stan zdrowia się pogorszy - skontaktuj się ze swoim lekarzem. Jeśli będziesz miał duszności i twój stan będzie ciężki - zadzwoń na pogotowie.

7. Domownicy w czasie twojej izolacji

Kiedy zostanie u ciebie potwierdzone zakażenie koronawirusem, sanepid nałoży kwarantannę na twoich domowników. Potrwa ona od dnia uzyskania przez ciebie pozytywnego wyniku testu do siedmiu dni po zakończeniu twojej izolacji.

Jeśli lekarz zdecyduje o przedłużeniu twojej izolacji, przedłużona będzie też kwarantanna osób, które spędzają ją w tym samym mieszkaniu co ty.

Po tym czasie domownicy zostaną zwolnieni z kwarantanny automatycznie, jeżeli nie wystąpią u nich objawy choroby COVID-19. Jeżeli objawy wystąpią, każdy domownik powinien wypełnić formularz lub skontaktować się z lekarzem POZ i przejść taką samą procedurę co ty.

W kwarantannie i izolacji obowiązują takie same zasady. Nie można wychodzić z domu, należy zainstalować aplikację.

8. Co ci przysługuje w czasie izolacji lub kwarantanny?

Jeśli jesteś w izolacji lub kwarantannie, masz prawo do świadczeń chorobowych - wynagrodzenia za czas choroby, które finansuje pracodawca, albo zasiłku chorobowego. 

Podstawą wypłaty świadczeń jest informacja w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP). Nie musisz więc dostarczać dokumentów w sprawie kwarantanny do swojego pracodawcy.

Nie musisz też mieć zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej. Powinieneś jednak pamiętać, by poinformować swojego pracodawcę o przyczynie nieobecności w pracy.

Aby otrzymać świadczenie chorobowe z ZUS, trzeba złożyć wniosek o zasiłek chorobowy bezpośrednio do Zakładu lub za pośrednictwem swojego pracodawcy. Wniosek można wypełnić i wysłać elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Autor:ads //adso, now

Źródło: gov.pl, WHO

Tagi:
Raporty: