Minister zdrowia: od dziś testy antygenowe dostępne w POZ-ach

Autor:
akw/adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Niedzielski: w najbliższym czasie test antygenowy dla każdego
Niedzielski: w najbliższym czasie test antygenowy dla każdego TVN24
wideo 2/21
TVN24Niedzielski: w najbliższym czasie test antygenowy dla każdego

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że od dziś testy antygenowe będzie można przeprowadzać w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Dodał, że ministerstwo będzie je podawać w codziennych statystykach od środy. Przychodnie mogą zamawiać testy poprzez stworzoną do tego celu stronę internetową.

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w najbliższym czasie każdy obywatel będzie miał prawo wykonać test antygenowy w podstawowej opiece zdrowotnej. Poinformował, że obecnie trwają przygotowania logistyczne. Szczegółowe informacje na ten temat mają być przekazane podczas oddzielnej konferencji lub w komunikacie ministerstwa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Następnego dnia minister zapowiedział, że od wtorku testy antygenowe będzie można przeprowadzać w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Szef resortu zdrowia zapowiedział, że od środy wyniki testów antygenowych będą podawane w codziennych statystykach dotyczących zakażeń.

- Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia właśnie wydał zarządzenie, które daje możliwość prowadzenia testów w POZ, wskazując jednocześnie ich wycenę - powiedział szef MZ. Poinformował przy tym, że dostępne dla przychodni są już formularze, za pośrednictwem których można składać zapotrzebowanie na testy. - Zakontraktowaliśmy dwa miliony testów antygenowych, z których część przekazaliśmy już do szpitali, a część do stacji pogotowia. Teraz przekazujemy do POZ - podał Niedzielski. Będzie też możliwość samodzielnego zakupu przez placówki i rozliczenia świadczenia po wyższej stawce.

Minister zdrowia zaznaczył, że lekarze POZ nadal będą mogli zlecać testy PCR do wykonania w punkcie drive thru, najczęściej przez teleporadę. Test antygenowy pacjent będzie miał zrobiony na miejscu, w poradni POZ.

Autor:akw/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości