TVN24 | Polska

"Nowa ścieżka testowania" na obecność koronawirusa. Minister tłumaczy

TVN24 | Polska

Autor:
ads/dap
Źródło:
TVN24
Minister zdrowia o nowej ścieżce testowania
Minister zdrowia o nowej ścieżce testowaniaTVN24
wideo 2/21
TVN24Minister zdrowia o nowej ścieżce testowania

Wprowadzamy nową ścieżkę testowania na obecność koronawirusa. Chcemy, by w obliczu trzeciej fali dostępność do tego badania była powszechna – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. By otrzymać skierowanie na test, trzeba samodzielnie wypełnić internetowy formularz. Wcześniej zlecenia wystawiali lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej w poniedziałek poinformował o wprowadzeniu "nowej ścieżki testowania" na obecność koronawirusa.

- Zdecydowaliśmy się na odciążenie podstawowej opieki zdrowotnej z tego, by za pośrednictwem lekarza zlecać badania w kierunku COVID-19. Będzie to można zrobić samodzielnie, bez konieczności korzystania z lekarza – przekazał.

Internetowy formularz

Aby to zrobić, należy wypełnić formularz, który jest dostępny na stronie gov.pl/dom. - Trzeba odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań. Z jednej strony dotyczą one sytuacji identyfikowania ryzyka i tego, czy był kontakt z osobą zakażoną, a z drugiej strony podsumowanie objawów, z którym mamy do czynienia – wyjaśniał minister.

Jeśli w ankiecie wskażemy objawy COVID-19, to "pod wskazany w formularzu numer oddzwoni konsultant z infolinii, potwierdzi tożsamość i wystawi skierowanie na wykonanie badania". Konsultanci będą dostępni codziennie w godzinach 8-18.

Po wystawieniu zlecenia na test pacjent dostanie SMS na podany numer z proponowanym miejscem i godziną testu, co ma pozwolić na uniknięcie kolejki w punkcie pobierania wymazów. Wyniki badania będzie można odczytać na internetowym koncie pacjenta. Niedzielski zapewnił, że badanie będzie bezpłatne i wyraził nadzieję, że pozwoli to na zwiększenie dostępności do testów . - Chcemy, by w momencie, gdy rozwija się trzecia fala, dostępność do tego badania była powszechna – powiedział Niedzielski na konferencji.

Autor:ads/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości