Polska 2050 szykuje projekt ustawy ustalający zasady nominacji do władz spółek Skarbu Państwa. "Wszystkich zaniepokojonych uspokajam - dobrze przedyskutujemy ten projekt i nie pozbawimy zastępów specjalistów możliwości pracy dla Polski" - napisał w mediach społecznościowych Szymon Hołownia, lider Polski 2050. Marszałek Sejmu zwrócił uwagę, że pomysł jego ugrupowania "budzi kontrowersje nie tylko wśród naszych przeciwników, ale i wśród przyjaciół".
Zgodnie z zapowiedziami, projekt ustawy ustalający zasady nominacji do władz spółek Skarbu Państwa ma zostać przedstawiony do końca lutego. Do tego rozwiązania odniósł się w poniedziałkowym wpisie w serwisie X (dawniej Twitter) lider Polski 2050 Szymon Hołownia.
"Nasz pomysł odspawania polityki od pieniędzy ze spółek Skarbu Państwa budzi kontrowersje nie tylko wśród naszych przeciwników, ale i wśród przyjaciół. Wszystkich zaniepokojonych uspokajam - dobrze przedyskutujemy ten projekt i nie pozbawimy zastępów specjalistów możliwości pracy dla Polski" - zapewnił marszałek Sejmu.
"Tym, którzy określają nas nierozumiejącymi polityki pięknoduchami przypominam: nie przyszliśmy pudrować starej polityki. Przyszliśmy ją zmieniać" - dodał Hołownia.
Polska 2050 o zasadach nominacji do spółek Skarbu Państwa
O zapowiadanym projekcie lider Polski 2050 mówił podczas piątkowej konferencji prasowej w Sejmie. Szymon Hołownia przypominał, że w umowie koalicyjnej zapisano, że "jednym z priorytetów koalicji będzie odpolitycznienie spółek Skarbu Państwa poprzez wprowadzenie czytelnych kryteriów naboru na stanowiska zarządcze".
- Zobowiązujemy się dziś, czy zapowiadamy państwu, że do końca lutego postaramy się przedstawić projekt (...) naszym partnerom z koalicji, tak, żebyśmy mogli wspólnie zdecydować, razem z naszymi partnerami, jak jeszcze czytelniej i sprawniej przeprowadzić proces nominowania, niezbędny proces, osób do rad nadzorczych, do zarządów spółek Skarbu Państwa - tłumaczył Hołownia.
Jak mówił, w projekcie ma się znaleźć zakaz przekazywania darowizn na rzecz partii politycznych przez członków rad nadzorczych i zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa.
Założenia projektu przewidują też m.in ograniczenie rad nadzorczych spółek do siedmiu osób. W radach nadzorczych zasiadaliby przedstawiciele zarówno właściciela państwowego, ale także członkowie niezależni nominowani przez komitet nominacyjny. W radzie nadzorczej byłby również przedstawiciel załogi. W zarządach spółek byłby zakaz zatrudniania czynnych polityków.
Założenia projektu przewidują powołanie Komitetu Nominacyjnego, eksperckiego ciała. Do dyskusji pozostaje sposób doboru Komitetu. Ponadto, według założeń wprowadzony będzie rejestr wynagrodzeń członków rad nadzorczych i zarządów spółek.
Źródło: tvn24.pl