Stawki WIBOR, od których zależne są raty kredytów, od miesiąca niemal się nie zmieniły - zwrócił uwagę w mediach społecznościowych ekonomista Rafał Mundry. "Chyba rynek uwierzył w opowieści z molo" - napisał, nawiązując do rozmowy prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego z działaczką Agrounii.
"WIBOR od miesiąca niemal bez zmian. Zaczyna się nawet lekki zjazd w dół. Czy minęliśmy właśnie szczyt? Możliwe, jeśli inflacja w wakacje wyhamuje (tańsze paliwo/ostre lądowanie gospodarki)" - napisał na Twitterze ekonomista Rafał Mundry.
"No i chyba rynek uwierzył w opowieści z molo" - dodał.
Prezes NBP na spacerze w Sopocie
Ponad tydzień temu na profilu Agrounii na Facebooku pojawiło się nagranie, na którym widać, jak działaczka tej organizacji zaczepia podczas spaceru na molo w Sopocie prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.
- W tej chwili mamy najwyższe stopy procentowe i najwyższą inflację, 15,5 procent - powiedział szef NBP w nagranej na sopockim molo rozmowie. Dopytywany, czy nie będzie kolejnych podwyżek stóp procentowych, odpowiedział: - Jeśli będzie, to jedna, o 0,25 (punktu procentowego) - stwierdził.
Glapiński mówił wówczas także, że "być może w ostatnim kwartale przyszłego roku będziemy obniżać już stopy procentowe".
WIBOR 3M, WIBOR 6M - ile wynoszą
WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytów. Część banków stosuje stawkę WIBOR 3M, co oznacza aktualizację oprocentowania kredytu hipotecznego co trzy miesiące, licząc od momentu uruchomienia kredytu. W przypadku WIBOR 6M oprocentowanie jest aktualizowane co sześć miesięcy.
Powyższe stawki zawierają w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp, które mogą się pojawić w tym okresie. Wskaźniki WIBOR są ustalane w każdy dzień roboczy, ich wartość poznajemy jednak dopiero o godzinie 23.00.
Wartość WIBOR-u 3M wynosi 7,00 procent. Z kolei WIBOR 6M jest na poziomie 7,29 procent.
Rada Polityki Pieniężnej podczas lipcowego posiedzenia podniosła stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Główna, referencyjna stopa procentowa wzrosła do 6,50 procent. To najwyższy poziom od sierpnia 2004 roku.
Najbliższe decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowane jest na wrzesień.
Inflacja i stopy procentowe w Polsce
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w czerwcu wyniosła 15,5 procent, licząc rok do roku. Ze szczegółowych danych wynika, że opał podrożał o 122 procent rok do roku, a ceny gazu wzrosły o 46,2 procent.
Czerwcowa inflacja na poziomie 15,5 procent jest najwyższa od marca 1997 roku, czyli od ponad 25 lat. Wzrost cen wyniósł wówczas 16,6 procent.
Źródło: TVN24 Biznes