Adam Glapiński zaczepiony na spacerze. "Może mi pan powiedzieć, jak my, młodzi ludzie, mamy żyć?"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 BiZnes
Co może sprawić, że Glapiński przestanie być szefem NBP? Kosiniak-Kamysz: presja, która będzie presją środowiska
Co może sprawić, że Glapiński przestanie być szefem NBP? Kosiniak-Kamysz: presja, która będzie presją środowiskaTVN24
wideo 2/7
TVN24Co może sprawić, że Glapiński przestanie być szefem NBP? Kosiniak-Kamysz: presja, która będzie presją środowiska

Działaczka Agrounii zaczepiła w Sopocie prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. - Może mi pan powiedzieć, jak my, młodzi ludzie, mamy żyć? - pytała szefa banku centralnego. Glapiński radził kobiecie, aby ta skorzystała z wakacji kredytowych. W rozmowę mocno zaangażowała się również małżonka prezesa.

W sobotę na profilu Agrounii na Facebooku pojawiło się nagranie, na którym widać, jak działaczka tej organizacji zaczepia podczas spaceru na molo w Sopocie prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Rozmowa z prezesem NBP

- Może mi pan powiedzieć, jak my, młodzi ludzie, mamy żyć? - pytała szefa NBP kobieta. W rozmowie z prezesem banku centralnego opisywała swoją trudną sytuację. - Mam dwa etaty, firmę, kredyty idą 100 proc. do góry - wymieniała.

Działaczka Agrounii mówiła, że kredyt wzięła dwa lata temu, na co szef NBP odparł, że wówczas były "najniższe stopy (procentowe - red.)" - Przez półtora roku były najniższe stopy w historii - dodał.

- Weźmie pani teraz urlop cztery miesiące, nie będzie pani płacić - mówił Glapiński, odnosząc się do wakacji kredytowych, które mają niedługo wejść w życie.

Kobieta mówiła, że nie chce, żeby jej pokolenie było "straconym pokoleniem". - Działam aktywnie w Agrounii i będę działać dla rolników, dla słabszych ludzi - dodała.

- Proszę działać, organizować się, jakieś postulaty. Tak się demokracja dzieje, że różne programy się ścierają - radził jej Adam Glapiński.

Szef NBP na pytania czy "damy radę" i czy "będą zabierać nam mieszkania" odpowiedział: "Nie przesadzajmy. Ja cały czas śledzę, ile kredytów jest niespłaconych. Na razie nie ma wzrostu. Teraz trzeba ten urlop wziąć cztery miesiące, potem w każdym kwartale po jednym miesiącu i stopy będą już niskie. Być może w ostatnim kwartale przyszłego roku będziemy obniżać już stopy procentowe."

W dyskusję mocno zaangażowała się również małżonka Adama Glapińskiego.

Stopy procentowe i inflacja w Polsce

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w czerwcu wyniosła 15,5 procent, licząc rok do roku. Ze szczegółowych danych wynika, że opał podrożał o 122 procent rok do roku, a ceny gazu wzrosły o 46,2 procent. Czerwcowa inflacja na poziomie 15,5 procent jest najwyższa od marca 1997 roku, czyli od ponad 25 lat. Wzrost cen wyniósł wówczas 16,6 procent.

Inflacja w PolscePAP/Maciej Zieliński

Rada Polityki Pieniężnej podczas lipcowego posiedzenia podniosła stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Główna, referencyjna stopa procentowa wzrosła do 6,50 procent. To najwyższy poziom od sierpnia 2004 roku.

Stopa referencyjna NBPPAP/Maciej Zieliński
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: TVN24 BiZnes

Źródło zdjęcia głównego: Agrounia, TVN24

Pozostałe wiadomości