Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) to wydarzenie tygodnia na krajowym rynku finansowym. Decyzja w sprawie stóp procentowych zostanie podjęta po zapoznaniu się przez RPP z najnowszą projekcją inflacji. Kredytobiorcy czekają też na decyzję rządu w sprawie wakacji kredytowych. W tym tygodniu mogą się też rozstrzygnąć dalsze losy zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe.
Rada Polityki Pieniężnej we wtorek rozpocznie dwudniowe posiedzenie decyzyjne. Decyzję RPP w sprawie stóp procentowych powinniśmy poznać w środę po południu. Z kolei na czwartek zaplanowano konferencję prasową prezesa NBP i jednocześnie przewodniczącego Rady Adama Glapińskiego.
Co zrobi Rada Polityki Pieniężnej?
"Tydzień minie w kraju pod znakiem wyczekiwania na środową decyzję RPP i wystąpienie prezesa NBP dzień później. Adam Glapiński i niektórzy członkowie Rady od dawna zapowiadali, że marcowe posiedzenie będzie niezwykle ważne, ponieważ do tego czasu 'wszystko będzie jasne', jeśli chodzi o perspektywy inflacji" - wskazali w raporcie ekonomiści Santander Bank Polska.
"Na razie jednak kluczowe decyzje rządu na temat losu tarcz antyinflacyjnych wciąż nie są znane, więc nowa projekcja NBP, z wynikami której zapozna się RPP, przygotowywana jest w warunkach podobnej niepewności jak poprzednia" - dodali.
Wszystkie z 20 ośrodków prognostycznych, ankietowanych przez PAP Biznes, oczekują braku zmian stóp procentowych NBP na posiedzeniu RPP w marcu. Z najnowszego konsensusu wynika, że ekonomiści zredukowali jednocześnie oczekiwania na skalę i tempo cięcia stóp procentowych przez RPP. Obecnie spodziewają się jednej obniżki o 25 punktów bazowych w 2024 roku i czterech kolejnych ruchów w 2025 roku.
Główna, referencyjna stopa procentowa wynosi 5,75 procent.
"Naszym zdaniem RPP utrzyma stopy procentowe bez zmian i podtrzyma retorykę zbliżoną do tej z ostatnich miesięcy: mimo obniżenia krótkoterminowych prognoz inflacji, w dalszej części roku oczekiwane jest ożywienie wzrostu cen, co w warunkach przyspieszającej gospodarki, ciasnego rynku pracy i dość ekspansywnej polityki pieniężnej nie daje podstaw do obniżek stóp procentowych" - prognozuje Santander Bank Polska.
Zerowy VAT na żywność
"Wyniki nowej projekcji NBP prawdopodobnie pokażą lepsze niż poprzednio perspektywy wzrostu PKB, inflację CPI niżej w krótkim horyzoncie, ale powyżej poprzedniej ścieżki w 2025 r. Po raz pierwszy projekcja zostanie wydłużona na 2026 rok, co może pozwolić na pokazanie zbliżenia inflacji do celu pod koniec horyzontu prognozy" - dodaje.
Kwestia stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe może rozwiązać się w najbliższych dniach. W ubiegłym tygodniu minister finansów Andrzej Domański informował, że w tym tygodniu powinna zapaść decyzja w tej sprawie. Obecnie zerowa stawka VAT na żywność obowiązuje do końca marca.
"Naszym zdaniem najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest normalizacja stawek VAT z końcem marca. Za taką decyzją przemawia wg nas z jednej strony brak dużej przestrzeni fiskalnej (szczególnie jeśli rząd chciałby wprowadzić jakieś działania łagodzące skutki wzrostu cen energii od lipca), z drugiej spadkowa tendencja cen żywności i wojna cenowa supermarketów, które zmniejszają obawy o wpływ podwyżki VAT na konsumentów, z trzeciej brak wyraźnej presji sondażowej na koalicję rządzącą przed nadchodzącymi wyborami lokalnymi i europejskimi" - oceniają ekonomiści Santander Bank Polska.
Na decyzję RPP czekają posiadacze złotowych kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Wskaźniki WIBOR 3M i WIBOR 6M, od których zależy wysokość oprocentowania kredytu, zawierają bowiem w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp procentowych, które mogą pojawić się w najbliższych trzech lub sześciu miesiącach.
Kredytobiorcy będą też czekali na decyzję rządu w sprawie ustawowych wakacji kredytowych. Zgodnie z porządkiem obrad, na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów ma się zająć nowym projektem w sprawie wakacji kredytowych.
Zmiany w podatku i posiedzenie Sejmu
W tym tygodniu Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów ma zająć się też projektem ustawy zmieniającej zasady naliczania podatku od dochodów z lokat i inwestycji. Zmiany podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) znajdowały się w tzw. "100 Konkretach", czyli programie wyborczym Koalicji Obywatelskiej. KO wskazywała wówczas, że zaproponuje zniesienie tego podatku dla oszczędności i inwestycji, w tym także na GPW, do 100 tys. zł, powyżej 1 roku.
Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych kolejne spółki będą publikować swoje wyniki finansowe. Na ten tydzień publikacje raportów zaplanował m. in. PKO BP, BOŚ i Jeronimo Martins (właściciel sieci Biedronka).
W tym tygodniu - od środy do piątku - będzie też obradować Sejm. Ekonomiści Santandera zwrócili uwagę, że szef Komisji Finansów Publicznych Janusz Cichoń z KO zapowiedział złożenie poselskiego wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej prezesa NBP Adama Glapińskiego. "Ale nie wiemy czy nastąpi to już na najbliższym posiedzeniu" - zaznaczyli przedstawiciele tego banku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Novikov Aleksey / Shutterstock.com