Rada Polityki Pieniężnej (RPP) w nadchodzącym tygodniu podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Na stronach Narodowego Banku Polskiego w ostatnim czasie nieoczekiwanie opublikowano komunikaty "z posiedzenia RPP" przy których widnieje oznaczenie "testRPP". "Przepraszam bardzo, ale co to jest?" - napisał w mediach społecznościowych Konrad Ryczko, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.
Rada Polityki Pieniężnej w poniedziałek rozpocznie dwudniowe posiedzenie. Decyzję w sprawie stóp procentowych powinniśmy poznać we wtorek. Główna, referencyjna stopa procentowa od 8 września 2022 roku pozostaje na poziomie 6,75 proc.
Posiedzenie jeszcze się nie rozpoczęło, ale na stronach Narodowego Banku Polskiego w piątek opublikowano dwa komunikaty z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. W przypadku obu dopisano, że jest to "#testrpp".
Komunikaty z posiedzenia RPP dopiskiem "test"
W jednym komunikacie czytamy, że "w dniach 1-2 czerwca 2023 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej" i "Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. proc.".
W drugim zaś jest informacja, że "w dniu 5 czerwca 2023 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej". Podano przy tym poziom stóp procentowych ustalony przez Radę. Z tego komunikatu wynika, jakoby RPP miała obniżyć poziom stóp procentowych.
W obu komunikatach pojawia się też informacja o tym, kiedy wchodzi w życie uchwała.
Jednocześnie oba komunikaty zawierają oczywiste błędy. Po pierwsze, posiedzenie RPP odbywa się w dniach 5-6 czerwca, a nie w dniach 1-2 czerwca, czy 5 czerwca. Po drugie, nie zgadza się też podawany w komunikatach aktualny poziom stóp procentowych.
Na publikacje zwrócono uwagę w mediach społecznościowych. "Przepraszam bardzo, ale co to jest?" - napisał na Twitterze Konrad Ryczko, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.
Wpis w tej sprawie pojawił się również na koncie Hotstock, na których publikowane są m.in. informacje giełdowe.
Przed godziną 14 oba komunikaty zniknęły ze strony internetowej NBP.
Aktualny poziom stóp procentowych NBP:
- stopa referencyjna - 6,75 proc. w skali rocznej,
- stopa lombardowa - 7,25 proc. w skali rocznej,
- stopa depozytowa - 6,25 proc. w skali rocznej,
- stopa redyskontowa weksli - 6,80 proc. w skali rocznej,
- stopa dyskontowa weksli - 6,85 proc. w skali rocznej.
Rynek nie spodziewa się zmiany parametrów polityki pieniężnej na czerwcowym posiedzeniu.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock