W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano założenia projektu ustawy o rekompensatach dla przedsiębiorców w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Wśród założeń znalazł się zapis, że wysokość rekompensaty wyniesie 65 procent średniego miesięcznego przychodu z prowadzonej działalności w czerwcu, lipcu i sierpniu.
"Projekt ustawy wprowadza podstawy do wypłat rekompensaty dla przedsiębiorców oraz rolników świadczących usługi hotelarskie (...) oraz przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie gastronomii, którzy będą grupą usługodawców najmocniej dotkniętą ograniczeniami na terenach objętych stanem wyjątkowym" - napisano w założeniach projektu.
Rekompensaty za stan wyjątkowy - założenia projektu
Dalej czytamy, że "wysokość rekompensaty ustalono na 30 dni w wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy ze świadczonych usług czy prowadzonej działalności w okresie obejmującym czerwiec, lipiec i sierpień 2021 roku".
Wyjaśniono, że "w przypadku nieprowadzenia działalności, w którymkolwiek z tych miesięcy, do wyliczenia ww. kwoty przyjmuje się wartość '0'". Natomiast jeśli stan wyjątkowy zostanie wydłużony lub skrócony, to "wysokość rekompensaty będzie ustalana proporcjonalnie".
"Rekompensata nie będzie stanowić przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych" - zaznaczono.
W założeniach dodano ponadto, że "podmiotowi, któremu wypłacono rekompensatę, nie będzie przysługiwało od Skarbu Państwa roszczenie o odszkodowanie za wyrównanie straty majątkowej w działalności powstałej na skutek stanu wyjątkowego" oraz "za utracone korzyści, które wnioskodawca mógłby osiągnąć, gdyby ta strata nie powstała".
Rekompensaty za stan wyjątkowy na posiedzeniu rządu
Jak przekazał we wtorek rzecznik rządu Piotr Mueller, w środę odbędzie się posiedzenie rządu, na którym ministrowie zajmą się m.in. projektem ustawy dotyczącej rekompensat z tytułu wprowadzania stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią. Wcześniej szef MSWiA informował, że rząd zapewni rekompensaty.
Od czwartku w przygranicznym pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Przedstawiciele rządu uzasadniają konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową" oraz ćwiczeniami wojskowymi Zapad.
W poniedziałek wieczorem większość sejmowa nie poparła uchwały znoszącej stan wyjątkowy jako nieuzasadniony sytuacją w kraju. Zgodnie z konstytucją stan wyjątkowy można wprowadzić, gdy w sytuacjach szczególnych zagrożeń środki konstytucyjne są niewystarczające.
kris
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock