TVN24 Biznes | Z kraju

Zmiany podatkowe i rekompensaty za stan wyjątkowy na rządzie. Rzecznik podał termin

TVN24 Biznes | Z kraju

Źródło:
PAP
Mueller o tym, kiedy rząd zajmie się zmianami podatkowymi z Polskiego Ładu
Mueller o tym, kiedy rząd zajmie się zmianami podatkowymi z Polskiego ŁaduTVN24
wideo 2/12
TVN24Mueller o tym, kiedy rząd zajmie się zmianami podatkowymi z Polskiego Ładu

W środę odbędzie się posiedzenie rządu, ministrowie zajmą się pakietem rozwiązań związanych z realizacją Polskiego Ładu oraz projektem ustawy dotyczącej rekompensat z tytułu wprowadzania stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią - przekazał we wtorek rzecznik rządu Piotr Mueller.

Mueller poinformował na briefingu prasowym, że w środę o godz. 13.30 odbędzie się posiedzenie Rady Ministrów. Jak mówił, rząd omówi pakiet rozwiązań związanych z realizacją Polskiego Ładu, w tym kwestie związane z podatkami i rozwiązania dla samorządu terytorialnego.

- Również jutro podczas posiedzenia rządu planowane jest przyjęcie projektu ustawy dotyczącego rekompensat z tytułu wprowadzania stanu wyjątkowego na terenie pasa przygranicznego w województwach podlaskim i lubelskim - zapowiedział Mueller.

- Chcemy szybko to zrealizować, przyjąć ustawę, najprawdopodobniej skierować ją, jako projekt pilny (do Sejmu), a później przez wojewodów wypłacić pomoc - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Rekompensaty za stan wyjątkowy

Według wcześniejszych zapowiedzi, w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią przedsiębiorcy będą mogli liczyć na pokrycie strat związanych z ograniczeniem swojej działalności. Szef MSWiA informował, że rząd zapewni rekompensaty w wysokości 65 proc. udokumentowanego przychodu uzyskiwanego w ostatnich trzech miesiącach poprzedzających wprowadzenie stanu wyjątkowego dla firm z pasa granicznego z Białorusią.

Od czwartku w przygranicznym pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Przedstawiciele rządu uzasadniają konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową" oraz ćwiczeniami wojskowymi Zapad.

W poniedziałek wieczorem większość sejmowa nie poparła uchwały znoszącej stan wyjątkowy jako nieuzasadniony sytuacją w kraju. Zgodnie z konstytucją stan wyjątkowy można wprowadzić, gdy w sytuacjach szczególnych zagrożeń środki konstytucyjne są niewystarczające.

Weryfikacja szczepień u pracowników

Podczas briefingu pod KPRM rzecznik rządu był pytany o możliwość weryfikowania zaszczepienia przeciw COVID-19. - Na najbliższym posiedzeniu Sejmu będą przedstawione projekty legislacyjne, które mają uregulować kwestie weryfikacji zaświadczeń - zarówno u pracodawców, jak w innych miejscach, gdzie to będzie niezbędne - powiedział.

O pracach nad projektem ws. weryfikacji zaszczepienia pracowników mówił w ubiegłym tygodniu szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Przekazał wówczas, że dzięki projektowanym przepisom pracodawca będzie miał prawo zapytać o to, czy pracownik jest zaszczepiony i na tej podstawie podjąć ewentualną decyzję o przesunięciu go do innych obowiązków. Pracownik, aby potwierdzić swoje szczepienie, będzie musiał okazać pracodawcy certyfikat covidowy. - Bez okazania tego dowodu trzeba uznać, że zaszczepienia nie było - dodał.

Mueller był pytany także, czy rząd zamierza wprowadzić odpłatność za szczepienia. Odpowiedział, że rząd chce zagwarantować bezpłatne szczepienia we wrześniu i w październiku. - Oczywiście docelowo ten system szczepień wróci do takiego systemu, w których mówimy o refundacjach, czyli refundacje - określone grupy społeczne będą miały refundowane szczepienia, natomiast na ten moment, jeszcze w tej chwili cały czas te szczepienia mają charakter bezpłatny, ale później, najprawdopodobniej przejdą do takiego systemu klasycznego refundowania szczepionek - podkreślił rzecznik rządu.

Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach 15-17 września.

Polski Ład

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Duże emocje wzbudzała propozycja dotycząca składki zdrowotnej. Rząd początkowo chciał, aby w miejsce zryczałtowanej składki na ubezpieczenie zdrowotne (381,81 zł), jaką płacą obecnie, od nowego roku płacili 9 proc. od swoich dochodów, bez możliwości potrącenia podatku.

"Po tym, jak ten pomysł szokowego podwyższenia danin z działalności spotkał się z powszechną krytyką, rząd rozważał podwyższanie składki w kolejnych latach do 3, 5, 7 i 9 proc. Ostatecznie rząd zrezygnował z tego rozwiązania, aby nie drażnić elektoratu corocznymi podwyżkami, i zdecydował się na jednorazową podwyżkę realnie płaconej składki zdrowotnej do 4,8 proc." - podała "Rzeczpospolita".

Eksperci Grant Thornton wyliczyli, co oznaczałoby to dla kieszeni przedsiębiorców

Z kolei według ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej" docelowo składka zdrowotna dla przedsiębiorców miałaby wynieść 4,9 proc., a dla ryczałtowców miałyby obowiązywać trzy różne stawki: 300 zł, 500 zł i 900 zł. To efekt negocjacji, w których pod koniec minionego tygodnia uczestniczyli przedstawiciele resortu finansów, premier Mateusz Morawiecki i szef sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji Bartłomiej Wróblewski, który był mediatorem między stroną rządową a przedstawicielami przedsiębiorców. 

kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM

Pozostałe wiadomości